Zakupy w firmie produkcyjnej

Opóźnienia u klienta, wysokie koszty, brak planowania produkcji – czyli: jakie są konsekwencje nieodpowiedniego zarządzania zakupami w firmie produkcyjnej?

Czego dowiesz się z tego odcinka?

  • Jakie są konsekwencje nieodpowiedniego zarządzania zakupami w firmie produkcyjnej?
  • Co jest najważniejszym problemem?
  • Co kupujemy cyklicznie?
  • Jak wyznaczyć stan minimalny magazynu?
  • Ile zamawiać?
  • Jakie wyzwania mogą pojawić się w zarządzaniu zakupami?
  • Kto zajmuje się zakupami w firmie?
  • Jakie metody są wykorzystywane w zarządzaniu zakupami?

Sprawdź odcinek video w serwisie YouTube:

Możesz słuchać podcastu w serwisach:

Spotify
Apple Podcasts

Zakupy w firmie produkcyjnej to temat, który mógłby się wydawać banalny… Ale niestety – nieodpowiednie zakupy w firmie produkcyjnej mogą prowadzić do szeregu poważnych konsekwencji, które bezpośrednio wpływają na jej działalność i rentowność. Zakup materiałów o niskiej jakości lub po wyższych cenach niż rynkowe prowadzi do bezpośredniego wzrostu kosztów produkcji. Nawet niewielkie różnice w cenie mogą sumować się do znacznych kwot w skali całej produkcji, co negatywnie wpływa na marżę zysku firmy. Nieodpowiednie zarządzanie zakupami sprawia, że nie wiemy ile tak naprawdę materiałów potrzebujemy. Brak danych sprawia, że surowce zamawiane są ,,na oko”, a to może powodować zarówno braki w materiałach, jak i zamówienia zbyt dużej ilości surowców.

Zakup zbyt dużej ilości surowców lub gotowych produktów prowadzi do nadmiernego magazynowania, co generuje dodatkowe i niepotrzebne koszty. Koszty te obejmują nie tylko przestrzeń magazynową, ale także zarządzanie zapasami, zabezpieczenia oraz potencjalne straty wynikające z przeterminowania lub zniszczenia surowców. Nieodpowiednie zakupy mogą również prowadzić do zaburzeń w płynności finansowej firmy. Zbyt duże wydatki na materiały mogą wyczerpać zasoby finansowe, co utrudnia opłacenie bieżących zobowiązań i inwestycji. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do problemów z wypłacalnością firmy.

W drugą stronę, zbyt mała ilość zakupów może powodować nieplanowane opóźnienia i przestoje z powodu braku potrzebnych surowców. To może powodować opóźnienia dostaw u Klientów, co wiąże się z konsekwencjami dla przedsiębiorstwa. Przy zamawianiu materiału należy wziąć uwagę również to, że u dostawcy tego materiału mogą pojawić się opóźnienia – surowce powinny więc być zamawiane z odpowiednim wyprzedzeniem tak, by uwzględnić ewentualne opóźnienia.

Nieodpowiednie zarządzanie zakupami w firmie produkcyjnej to również strata czasu pracowników, chociażby na nieefektywne prowadzenie spisów (przykładowo na kartkach) czy wyliczenia.
Posłuchaj odcinka podcastu, aby dowiedzieć się więcej o konsekwencjach nieodpowiednich zakupów w firmie produkcyjnej.

A jak sobie z nimi radzić? 

Sprawdź, jak rozwiązać problemy powodowane nieodpowiednim procesem zakupowym i jak powinny wyglądać zakupy w firmie produkcyjnej w kolejnym odcinku ,,Produkcji bez chaosu”.

Sprawdź odcinek ,,Zakupy w firmie produkcyjnej” cz. 2