Zakupy w firmie produkcyjnej – część 2
Udało się zidentyfikować problemy, powodowane procesem zakupowym? Tym razem dowiedz się, jak je rozwiązać i usprawnić zarządzanie zakupami w firmmie produkcyjnej!
Co wyniesiesz z tego odcinka?
- Dowiesz się, jak powinien wyglądać proces zakupowy
- Dowiesz się, z jakimi wyzwaniami możesz się mierzyć w jego trakcie
- Dowiesz się, kto może odpowiadać za proces zakupowy
- Poznasz przykłady: pracujemy na dokładnych danych
- Poznasz przykład narzędzia do zarządzania zakupami w firmie produkcyjnej
Sprawdź odcinek video w serwisie YouTube:
Możesz słuchać podcastu w serwisach:
Proces zakupowy nie zawsze idzie jak z płatka. Osoby odpowiedzialne za zakupy w firmie produkcyjnej zmagają się z różnymi wyzwaniami, takimi jak chociażby sezonowość, którą należy odpowiednio uwzględnić w planowaniu. Współpraca z różnymi dostawcami oznacza konieczność zarządzania różnorodnymi jakością i terminowością dostaw, co może prowadzić do przestojów w produkcji. Stany magazynowe u dostawców mogą się gwałtownie zmieniać, co utrudnia utrzymanie płynności dostaw. Różnice w cenach zakupów, szczególnie przy imporcie z Chin, wprowadzają zmienność kosztów, wymagając stałego monitorowania rynku i negocjacji cenowych, aby utrzymać konkurencyjność i rentowność firmy.
Jak powinien wyglądać proces zakupowy w firmie produkcyjnej?
Na pewno dobrze jest zacząć od oceny zapotrzebowania – uwzględniając w tym stany magazynowe oraz bazę zleceń produkcyjnych. Następnie warto wyznaczyć stany minimalne, czyli swego rodzaju ,,rezerwy”, która jak ta w samochodzie będzie mówiła o tym, że czas uzupełnić towary – jednocześnie jej ilość powinna być na tyle wystarczająca, aby nie powodować postoju w produkcji. Kolejnym krokiem są sugestie zamówienia.
To w dużym skrócie – dokładnie wszystko wyjaśniam i pokazuję na przykładach w 23. odcinku ,,Produkcji bez chaosu”.
Ale spokojnie! Da się JESZCZE ŁATWIEJ – sprawdź aplikację do Zarządzania Zakupami, o której mówię w odcinku. To rozwiązanie, które znacząco ułatwia proces zakupowy i zapewnia kontrolę oraz ciągłość produkcji.