WDROŻENIE PROJEKTU PLANOWANIE PRODUKCJI

Rozwiązanie problemów takich jak wysokie koszty produkcji, duże zapasy, ciągłe przezbrojenia, opóźnienia wysyłek czy brak mocy produkcyjnych.

Na czym polega projekt?

Zacznijmy od tego — na proces planowania wpływa bardzo wiele czynników, kluczem jest ich odpowiednie połączenie i uzyskanie wartościowych danych planistycznych.

Przykład: Firma montażowa narzekała na proces planowania. W sumie produkcja wydała się bardzo prosta. Montaż jednego produktu (ok. 100 elementów) w sumie zajmował ok. 4 h. Poziom zamówień był znany na miesiąc do przodu, a szczegółowy harmonogram wysyłek z tygodniowym wyprzedzeniem. Dla Nas nic prostszego jak policzyć pracochłonność, dostępność osób i wyznaczyć poziom obciążenia. Jednak firma miała duży problem z wysyłkami na czas. W odpowiedzi na to używała magicznego sformułowania „trzeba poprawić planowanie produkcji”. Kiedy zostaliśmy poproszeni o diagnozę systemu planowania produkcji, okazało się, że przyczyna leży w jednym z elementów planowania. Chodziło o dostępność komponentów do montażu. Cześć z nich była produkowana na miejscu, a inne zamawiane od kooperantów, z którymi z kolei były różne umowy. Dodatkowo standardem było to, iż stan magazynowy w systemie, nie zgadzał się ze stanem faktycznym. Ich sformułowanie było prawidłowe, ale uwagę należało skupić na jednym z kluczowych czynników planowania.

W małych firmach produkcyjnych obowiązki planisty wykonuje z reguły kierownik, który najlepiej zna i czuje swoją produkcję. Niestety wraz z rozwojem firmy i większą ilością realizacji, takie planowanie staje się nie tylko mało efektywne, ale również coraz mniej skuteczne.  

Przykład: z nadmiaru informacji kierownik zapomniał, że dana wysyłka materiałów ma być wysłana najpóźniej w czwartek, bo klient ma konferencję w sobotę. Ze względu na duże obłożenie produkcji, dane zlecenie zostało wysłane dopiero w piątek.

W średnich i większych firmach zatrudnia się planistę lub nawet tworzy cały dział planowania. W tych przypadkach często można spotkać narzędzia wspomagające proces planowania: rozbudowane arkusze Excel, systemy MRP lub ASP. Niestety w tym przypadku często brakuje zrozumienia zasad planowania, przez co w 100% polegamy na narzędziach, a często bywa tak, że brak jednego małego elementu “niszczy” cały plan.

WIĘCEJ O PLANOWANIU

Jak wygląda współpraca w ramach projektu?

Każdą współpracę rozpoczynamy od badania potrzeb. Podczas pierwszych niezobowiązujących spotkań online doprecyzowujemy oczekiwania i wspólnie określamy optymalne rozwiązania. Poznanie dokładne zakresu projektu będzie możliwe po konsultacjach.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Pracujemy na terenie całej Polski.

Ramy czasowe poznasz już po pierwszych konsultacjach.

Podczas projektu będziesz otrzymywał raporty z bieżących postępów.

W celu przygotowania skutecznego planu należy uwzględnić bardzo dużą ilość czynników i jeszcze większą ilość informacji. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik, dzieląc je na 4 obszary:

 1. Sprzedaż [link]
 2. Technologia [link]
 3. Dostępność [link]
 4. Materiały [link]

W każdym z nich przedstawione zostały kluczowe elementy i informacje potrzebne do planowania. Oczywiście nie dla każdej firmy mają takie samo znaczenie, to wszystko zależy od charakteru produkcji i specyfiki firmy.

Odbierz poradnik procesu planowania. Zapisz się, aby otrzymać całość.

Aby to zrobić, wypełnij formularz poniżej.

Co możesz zyskać?

Planowanie – analiza obciążeń stanowisk

Przykład case study - Planowanie obciążenia stanowisk
 • Precyzyjne określanie czasu potrzebnego na realizację zlecenia
 • Analiza obciążenia stanowisk pracy
 • Precyzyjne określenie kosztów zlecenia
 • Efektywniejsze planowanie zasobów we wszystkich procesach

Więcej przykładów

Planowanie produkcji w obszarze technologii - warunki

Sprawdź przykłady z innych branż!

SPRAWDZAM
Uporządkowany regał z narzędziami po zastosowaniu systemu 5S
Planowanie produkcji - obszar dostępności maszyn

Jak przygotowujemy i realizujemy projekt?

Badanie potrzeb

Podczas spotkania online doprecyzowujemy oczekiwania i wspólnie określamy optymalne rozwiązanie.

Oferta współpracy

Propozycja oferty Lean Action Plan i omówienie współpracy na podstawie zebranych informacji.

Realizacja działań

Przeprowadzenie działań zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i harmonogramem.

Follow up

Zaproponujemy spotkanie po ustalonym czasie i sprawdzimy postęp realizacji planu.

Ile trwa projekt Planowania Produkcji i ile kosztuje?

Czas trwania w głównej mierze zależy od zakresu narzędzi do planowania produkcji.
W tym celu w pierwszej kolejności realizowana jest DIAGNOZA PROCESU PLANOWANIA, która trwa z reguły 2 dni o wartości 5 000 zł.
W kolejnym krokach jest:
– przygotowanie narzędzi do zbierania danych potrzebnych do planowania (jeżeli nie ma) – czas trwania od 4 do 10 dni
– narzędzie do planowania produkcji w zależności od złożoności narzędzia to od 7 do 15 dni

Wartość projektów na bazie zrealizowanych tematów:

– mała firma: narzędzie do planowania: 6 000 zł

– średnia firma: narzędzie do planowania: 11 000 zł + zbieranie danych z produkcji 5 000 zł

– duża firma: model symulacji produkcji: 35 000 zł

Referencje

„Polecamy współpracę z firmą Lean Action Plan z uwagi na wytrwałość w realizowaniu działań oraz metodyczne podejście do ich organizacji.”

Leszek Dubiel
Wiceprezes zarządu

„Zdecydowanie polecamy współprace z Lean Action Plan. Pomimo ograniczeń pandemicznych profesjonalne podejście i zaangażowanie firmy pozwoliło zrealizować zaplanowane działania.”

Marcin Gawłowski
Prezes Zarządu

,,Zdecydowanie polecam firmę Lean Action Plan do współpracy w ramach działań usprawniających prace. Ich wiedza oraz doświadczenie pomagają w dużym stopniu na szybsze osiągniecie efektów.”

Arkadiusz Osuch
Dyrektor Generalny

   KONTAKT

 • Uzupełnij formularz, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rozwoju firmy, przeprowadzenia szkolenia, wspólnych warsztatów lub czy innej formy współpracy. Jeżeli możesz podaj jak najwięcej szczegółów.
 • Twoja wiadomość jest dla nas ważna, odpowiemy na nią maksymalnie kolejnego dnia roboczego. 
 • W zależności od pytania poprosimy Cię o niezobowiązującą rozmowę telefoniczną lub spotkanie online. Taka forma kontaktu pozwoli nam najlepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania.

NAPISZ DO NAS

KONTAKT BEZPOŚREDNI

Obsługa klienta
Anna Etgens
Specjalistka ds. zadowolenia klienta