Jak uczyć się Excela?

Wskazówki jak uczyć się Excela

Za nami już trzynaście artykułów poświęconych narzędziom Excel (sprawdź, czy znasz wszystkie ) . Przyznasz, że przez ostatnie 3 miesiące środowe poranki (bądź wtorkowe wieczory, jeżeli otrzymujesz naszego newslettera  ) kipiały wiedzą. Być może w Twoim mniemaniu nie było jej tak dużo, a być może właśnie wydaje Ci się, że jest tej wiedzy aż nadto?

Dzisiaj chciałbym przekazać Ci kilka rad na temat tego, jak usystematyzować i pogłębiać wiedzę dotyczącą pracy z Excelem. Przez lata pracy zebrałem kilka przemyśleń dotyczących doskonalenia umiejętności w tej dziedzinie i myślę, że przynajmniej część z nich będzie pomocna również dla Ciebie.
Zanim jednak przejdziemy do meritum, chciałbym Ci serdecznie podziękować za poświęcony czas na lekturę moich artykułów. Jestem pewny, że były to chwile przepełnione wartością, a przygotowane pliki stanowiły pomoc w rozwiązaniu problemów.

 WAŻNE!

Jeżeli nie masz jeszcze dostępu do materiału szkoleniowego w formie wideo dotyczącego nawigacji i skrótów, koniecznie sprawdź, w jaki sposób możesz go otrzymać. Wszystkie informacje znajdziesz na końcu artykułu.

Sposoby na naukę Excela

Kilka porad, jak nauczyć się Excela

   Korzystaj z pomocy Wujka – Google’a –  wiem, że brzmi to bardzo banalnie, ale nie mogłem pominąć tego tematu. Jeżeli masz jakiś problem, którego nie możesz rozwiązać, Internet prawdopodobnie zna odpowiedź. Strony internetowe, grupy na portalach społecznościowych, kanały na YouTube. Wiedzę na temat Excela możesz znaleźć w setkach miejsc w sieci. Wystarczy po nie po prostu sięgnąć.

 Wyłapuj rzeczy, które Cię drażnią, zajmują dużo czasu i próbuj je optymalizować. Jeżeli jakaś czynność wykonywana przez Ciebie w Excelu spędza Ci sen z powiek, nie ignoruj tego.  Poświęć chwilę, by zastanowić się jak udoskonalić tę czynność.

  Zadawaj sobie pytania, czy jest możliwość wykonania czynności szybciej niż wybranym dotąd sposobem. Nawet jeżeli nie czujesz, że metoda, jaką wykonujesz bieżące zadania jest żmudna lub po prostu nieco powolna, zatrzymaj się na moment i pomyśl, czy nie da się w jakiś sposób przyspieszyć pracy. Ciągłe doskonalenie to filozofia, która pokazuje, że nawet najmniejsze kroki w kierunku optymalizacji mogą przynieść kolosalne efekty.

 Wyobraź sobie idealne narzędzie, które pomogłoby wykonać Ci Twoje zadanie.  Następnie sprawdź, czy nie jest już ono wdrożone. Często ludziom wydaje się, że w Excelu nie da się zrobić tego, czego aktualnie potrzebują. Są tego tak pewni, że mogliby założyć się o ciężkie pieniądze. W większości przypadków okazuje się, że odpowiednie zapytanie w wyszukiwarce, czy też odpowiednie pytanie na forum poświęconym pracy w Excelu i zakład staje się przegrany.

 Staraj się pomagać innym – Przeglądaj grupy na portalach społecznościowych i fora branżowe. Ludzie codziennie szukają tam rozwiązań swoich problemów w pracy z Excelem. Często są to dosyć ciekawe przykłady, a sama próba ich rozwiązania to szansa na potężny wzrost umiejętności.

Gdzie zdobywać Excelowe umiejętności?

Aby nie być gołosłownym, podam Ci kilka linków do różnych miejsc, w których możesz szukać okazji do podniesienia umiejętności związanych z pracą w Excelu:

 ExcelIsFun – To prawdopodobnie najpopularniejszy na świecie kanał YouTube poświęcony Excelowi. Znajdziesz tam o około 3000 materiałów wideo z przeróżnymi zastosowaniami arkusza kalkulacyjnego, w różnych obszarach i stopniach zaawansowania.

 Pmsocho – Można powiedzieć, że to polski odpowiednik wyżej opisanego kanału. Pan Przemysław Szyperski od 2009 roku dzieli się swoją wiedzą. Znajdziesz tam dużo rozmaitych materiałów, również w dobrej jakości.

 ExcelSzkolenie – Jedna z pierwszych stron, na które trafiają aspirujący do miana Excel Mastera. I dobrze, ponieważ przygotowane tam materiały, to bardzo dobre i rzeczowe źródło wiedzy. Znajdziesz tam filmy w 3 różnych kategoriach zaawansowania oraz całą sekcję poświęconą programowaniu w VBA.

 StackOverflow – To jedno z największych forów o tematyce developerskiej. Również VBA znalazło tam swój kącik, więc jeśli chcesz rozwijać się jako twórca zaawansowanych makr, gorąco polecam przeglądanie zapytań użytkowników, analizowanie kodów i próby rozwiązywania opisywanych problemów. Gwarantuję, że da Ci to niezłego kopa zarówno w twardych umiejętnościach, ale także dostarczy Ci wielu inspiracji do tworzenia własnych narzędzi.

 Biblia Excela 2016 – Jeżeli jesteś z tych osób, dla których chropowatość papieru i jego zapach są nie do zastąpienia, to sprawdź tę pozycję. Zdecydowanie jest to biblia, zarówno w kontekście rozmiarów jak i treści. Ponad 800 stron kompleksowej wiedzy autorstwa Excelowego guru Johna Walkenbaha.

W jaki sposób uczyć się języka VBA?

Jeżeli chodzi o naukę VBA to jedną z najciekawszych i najskuteczniejszych metod zostawiłem na koniec. Dodam jeszcze, że mi osobiście taka metoda nauki sprawiała najwięcej frajdy. Chodzi o nagrywanie makr i analizę powstałego kodu. Nie wspominałem o tym w poprzednich artykułach, ale myślę, że większość z was słyszała o rejestratorze makr. Dla tych, którzy nie znają tej funkcjonalności, krótka instrukcja.

  1. Z karty Deweloper wybierz polecenie Zarejestruj makro

Ikona polecenia zamieni się na niebieski przycisk stop. O tym, że rejestrator makr jest aktywny informuje Cię również ikona w lewym dolnym rogiem pod paskiem z arkuszami.

Od tej chwili niemal każda akcja, którą wykonasz w skoroszycie, będzie zarejestrowana i przechowana w formie kodu VBA. Zaznaczaj komórki lub całe zakresy, formatuj je na wszelkie sposoby, dodawaj, usuwaj, kopiuj i wklejaj wiersze, grupuj, ukrywaj i odkrywaj kolumny i wiersze. Jednym słowem rób wszystko, co przejdzie Ci tylko przez głowę.

2. Zatrzymaj rejestrowanie makra używając tego samego przycisku na karcie.

3. Następnie używając skrótu Alt + F11, polecenia Visual Basic lub polecenia Makra również z karty Deweloper, przejdź do edytora VBA:

  • Jeżeli używasz polecenia Makra, wybierz z listy wpis o nazwie Makro 1,2 ,3 etc. (numery zależą od tego ile razy nagrywałeś makro w danym pliku), a następnie użyj opcji
  • Dla dwóch pierwszych opcji musisz zlokalizować moduł, w którym zapisało się twoje nagranie. Zazwyczaj jest to moduł o nazwie Module1

4. Analizuj kod wypisany przez rejestrator.

Jak widzisz wśród akcji wykonanych przeze mnie znalazły się zaznaczenia komórek, zmiana pozycji i przycinanie zdjęć, grupowanie i formatowanie kształtów. Opcji jest naprawdę dużo, ogranicza Cię tylko własna pomysłowość.

Z dzisiejszym artykułem kończymy cykl artykułów poświęconych Excelowi, ale nie martw się, to nie koniec przygody ze środowymi materiałami. Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze serię poradników, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności miękkie i podnieść jakość współpracy z ludźmi, a tym samym ułatwią Ci wdrażanie narzędzi Excel w twojej firmie.

Teraz kiedy nasz cykl jest kompletny, zachęcam Ci do przeczytania wszystkich artykułów i przestudiowania plików treningowych raz jeszcze. Pomoże Ci to ugruntować zdobytą wiedzę. Poniżej przedstawiam Ci listę najistotniejszych rzeczy, o jakich powinieneś pamiętać przy tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań na bazie arkusza kalkulacyjnego.

Jak stworzyć i wdrożyć narzędzie Excel?

  Wyjdź od potrzeb – Zastanów się nad celem tworzenia danego narzędzia. Zadaj sobie pytanie, jakie zadania będzie realizował Twój plik, a jeżeli tworzysz go dla innych, poświęć czas na rozmowę z nimi. Przedyskutuj założenia, zbierz pomysły i problemy – zaangażujesz w ten sposób ludzi w proces tworzenia narzędzia, a to przełoży się na chęć wykorzystania go w pracy.

 Zaplanuj tworzenie – Weź kartkę papieru, czysty arkusz Worda lub Excela. Zastanów się, jakie dane potrzebujesz do stworzenia pliku. Wypisz wszystkie mechanizmy, jakie ma posiadać twoje narzędzie i zapisz w punktach poszczególne etapy prac. Dzięki temu uzyskasz jasną i spójną wizję pracy, co znacznie przyspieszy tworzenie pliku i zabezpieczy Cię przed pominięciem istotnego elementu.

  Stwórz logiczną strukturę – Pamiętaj, aby dbać o logiczny układ danych przy tworzeniu baz i rejestrów.

 Dbaj o czytelność i jasność przekazu – Czy to formularz, baza danych, czy też wykres, miej na uwadze minimalizację formatowania. Za dużo wodotrysków i skomplikowanych kształtów wprowadzi złudne wrażenie profesjonalizmu i będzie po prostu przeszkadzać w odbiorze.

  Wykorzystuj tylko niezbędne dane ­– Jeżeli nie potrzebujesz zbierać i przetwarzać jakiejś grupy danych, to po prostu tego nie rób. Często mamy tendencję do niepotrzebnego „rozpychania” plików. W ten sposób tylko dokładasz sobie roboty i niepotrzebnie obciążasz swój arkusz.

Szkolenie Online
Excel na produkcji -MASTER

TOP funkcji używanych na produkcji
 Narzędzie Excel wykorzystywane na produkcji
 Wskaźniki KPI i wizualizacja

Zobacz szkolenie
Szkolenie Excel

Chcesz otrzymać fragment kursu?

Zapisz się i odbierz bezpłatny dostęp do szkolenia

Autor:
Marcin Wawer
Senior Excel Design Developer
mwawer@leanactionplan.pl

Pytanie lub komentarz? Daj nam znać!

Wszystko co tworzymy jest po to, aby pomóc Ci rozwiać się nie tylko w na drodze zawodowej, ale i w życiu prywatnym.

Będę Ci wdzięczny za każdy komentarz. Napisz proszę, czy podobał Ci się ten tekst. A może masz pewne wątpliwości lub zastrzeżenia? Chętnie wdamy się z Wami w dyskusję i odpowiemy na wszystkie pytania.

Mamy do Ciebie jeszcze serdeczną prośbę. Jeśli uważasz ten wpis za wartościowy, to podziel się nim ze znajomymi, którym mógłby pomóc sprawniej realizować swoje cele prywatne lub zawodowe.

Pamiętaj –  Pracujmy mądrzej, a nie więcej.