Optymalizacja kosztów transportu – sposoby

Proste trzy kroki na zmniejszenie kosztów transportu

Maksymalizacja zysku  z usług transportowych polega na minimalizacji kosztów transportu towarów.

W jaki sposób to osiągnąć ?

  1. Maksymalna redukcja pustych przebiegów.
  2. Wykorzystanie systemów telematycznych.
  3. Racjonalna eksploatacja samochodu.
Optymalizacja kosztów transportu - kurs online

Maksymalna redukcja pustych przebiegów

Dobrym sposobem na walkę z pustymi przebiegami oraz racjonalizację przewozów jest korzystanie z internetowych giełd transportowych. Za pomocą takich giełd można w łatwy sposób  znaleźć  nie tylko dodatkowe zlecenia, którymi można wypełnić naczepę, ale także znaleźć ładunek na trasę powrotną, w celu uniknięcia  powrotu „na pusto”, innymi słowy lepiej zorganizować transport.

Giełdy transportowe stanowią główne źródło zleceń szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw transportowych. Korzystnie z tego typu narzędzi  pomaga tak organizować pracę, aby samochody były optymalnie wykorzystywane, co przekłada się w naturalny sposób na zwiększenie przychodów przewoźników. Dzięki takiej platformie komunikacji, pozwalającej na szybki kontakt pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą, możliwe jest przyspieszenie wyceny transportu. Dostęp do zleceń jest czasowo nieograniczony  – 24h/ 7 dni w tygodniu. Wykorzystywanie giełd transportowych minimalizuje koszty związane z przewożeniem „powietrza”, ułatwia śledzenie zleceń transportowych oraz zapewnia bezpieczeństwo transakcji, ponieważ każda firma zanim przystąpi do współpracy jest szczegółowo weryfikowana. Dodatkowo eliminacja pustych przebiegów ma wymierny wpływ na  środowisko poprzez redukcję emisji CO2.

W celu zmniejszenia kosztów transportu warto wykorzystywać odpowiednie modele transportowe w zależności o profilu przewożonych ładunków.  Jeżeli  przedmiotem usługi transportowej jest pieczywo to wykorzystywanym modelem transportu będzie model wahadłowy.

Wykorzystanie systemów telematycznych

Szerokie usługi telematyczne, obejmujące zarówno pomiar poziomu paliwa, jak i planowanie tras kierowców, wspomagają  firmy w szybszym i bardziej efektywnym gromadzeniu danych. Programy wykorzystywane do  planowania tras  pozwalają uniknąć niepotrzebnych objazdów oraz przejazdów bez ładunku, które również przyczyniają się do zużycia paliwa.

Szkolenie Online
Logistyka zewnętrzna

Zagadnienia związane z obszarem zaopatrzenia
Metody oceny dostawców
  Dopasowanie modelu transportowego

Kurs online LOGISTYKA ZEWNĘTRZNA
Zobacz szkolenie

Spedytor planując transport musi się starać w pełni wykorzystać dozwolone godziny pracy kierowców, ponieważ  niewykorzystany czas w dłuższym okresie czasu przynosi wyraźne straty. Warto zaplanować transport, jeżeli to tylko możliwe, w godzinach o relatywnie mniejszym natężeniu ruchu, aby uniknąć niepotrzebnego oczekiwania w korkach. Również  przestrzeganie czasu pracy kierowców przynosi oszczędności, bowiem kary  za przekroczenie czasu  pracy kierowców stanowią o kosztach  działalności transportowej. Stąd też warto korzystać z urządzeń  monitorujących czas pracy kierowców w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów w formie mandatów.

Racjonalna eksploatacja samochodu

Oczywiście, nie jesteśmy w stanie ograniczyć tempa ścierania się klocków hamulcowych lub innych części związanych z użytkowaniem pojazdu, które zużywane są w trakcie jazdy. Natomiast w ramach ekonomicznej jazdy warto racjonalnie używać klimatyzacji, monitorować ciśnienie opon, a także starać się wykorzystywać, gdzie to możliwe hamowanie silnikiem. Te działania mają na celu przynieść zauważalne oszczędności w paliwie.

Zostań Lean Liderem Green Belt i zyskaj
oszczędności dla firmy

  • Projekt z możliwością uzyskania min. 50 000 zł oszczędności.

  • Praca na realnych przykładach z Twojej firmy i obszaru, w którym pracujesz na co dzień.

Chcę zostać Lean Liderem

Pobierz bazę 100 wskaźników produkcyjnych

za darmo!

Wskaźniki produkcyjne
Jak wygląda współpraca z nami?

Autor: Krzysztof Pawłowski

Partner zarządzający, konsultant