Tendencje na europejskim rynku pracy 2020-2021
wg Jobsora.pl
Pierwszy kwartał 2020 roku uświadomił nam, jak bardzo zmieniła się kultura pracy przedsiębiorstw. Okres pandemii, wystawiwszy na próbę całą gospodarkę i działalność firm, pokazał, że najlepiej poradziły sobie branże, w których możliwa była praca zdalna. Obecne trendy na rynku wyraźnie wskazują na to, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych maleje, natomiast intelektualnych- rośnie. Zasoby ludzkie rozpatrywane są pod kątem wartości.
Jak zmienił się rynek?
Ostatni raport wykazał, że w związku z pandemią aż 1/5 wakatów na europejskim rynku pracy może być zagrożona, jednakże warta uwagi jest również pozytywna tendencja, która pokazuje, jak w krótkim czasie poszczególne branże dopasowały swoją działalność do specyficznego okresu, szczególnie infrastruktura cyfrowa.
Drastyczne zmiany w gospodarce wpłynęły również na przeorganizowanie wartości ofert pracy. Obecnie, największą popularnością cieszą się stanowiska, których obowiązki można wykonywać zdalnie, przy użyciu jedynie takich narzędzi, jak komputer i Internet, więc osoby poszukujące pracy powinny postawić na rozwój umiejętności miękkich, wiedzy programistycznej lub obszaru copywritingu.
Zmienił się także sposób przepływu informacji w firmach, mianowicie na prowadzenie wysunęły się e-maile, wideokonferencje czy czaty.
Ponadto, zmianie uległ 8-godzinny system pracy. Obecnie to na pracowniku ciąży obowiązek organizacji czasu dnia i podziału obowiązków, co może wpłynąć na zaburzenie równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym.
Czynniki wpływające na sposób pracy
Pomimo tworzeniu wielu prognoz na przestrzeni ostatnich lat odnośnie przyszłości rynku pracy, wybuch pandemii Covid-19 stał się swoistą rewolucją nie do przewidzenia. Jednak istnieje kilka czynników, które z pewnością wpłyną na sposób pracy:
- Przyspieszenie transformacji cyfrowej
- Uproszczenie struktury organizacyjnej firm (zmniejszenie liczby kierowników i menedżerów)
- Zminimalizowanie liczby podróży służbowych
- Wzrost liczby osób pracujących zdalnie i zwiększenie zapotrzebowania na pracowników zewnętrznych.
Zmiany wywołane przez pandemię są nieuniknione i zauważalne niemal dla każdego, jednak najważniejsze jest przygotowanie się na nie. Przy użyciu odpowiednich narzędzi i zdobyciu umiejętności dopasowanych do obecnych warunków, znalezienie pracy nie będzie już problemem.
Jeśli chcesz dowiedzieć więcej, wejdź na stronę z całym artykułem: https://pl.jobsora.com/blog/tendencje-na-europejskim-rynku-pracy-2020-2021
Uzyskaj personalizowaną ścieżkę rozwoju kompetencji!
Widzisz — czasem trzeba zakwestionować status quo, przejąć odpowiedzialność, zaangażować się, ukierunkować na cel.
Indywidualna Analiza Możliwości Rozwojowych to badanie prowadzone przez naszych ekspertów, gdzie nie tylko rekomendujemy dalsze kroki rozwoju, ale także wskazujemy konkretne miejsca do tego.
Chcesz spojrzenia “z boku” na Twój rozwój?