Wykres Gantta – czyli jak wykonać czytelny harmonogram pracy
Są projekty małe, są projekty duże. Ta druga grupa wymaga poświęcenia zdecydowanie większego nakładu czasu, zaangażowania wieloosobowego zespołu, wspomagania zadań przez zaawansowane narzędzia, a także wielu innych elementów. Aby taki projekt nie zakończył się fiaskiem należy zadbać o odpowiednią komunikację, precyzję zasad organizacji, a także jasny podział czynności. Przydatnym narzędziem w zobrazowaniu relacji zadania – czas jest diagram Gantta.
Czym jest wykres Gantta?
Wykres Gantta to graficzne przedstawienie harmonogramu prac w danym projekcie czy też zadaniu. Jego układ tworzy kaskadowe złożenie operacji, zadań lub procesów (oś Y), prezentując jednocześnie czas ich trwania (oś X). W zależności od specyfiki jego zastosowania jednostka czasu może być różna. Jeżeli na tapet wchodzi harmonogram produkcji, który ma ukazać miesięczną prognozę wytwarzania, jednostką podstawową może być jeden dzień. Jeśli natomiast wykres Gantta ma prezentować rozkład czynności konkretnego procesu, czas poszczególnych czynności można opisać na przykład w minutach.
Dane, od których należy zacząć:
– ustal nazwę czynności, procesu lub zadania,
– określ ich czas rozpoczęcia,
– określ czas trwania poszczególnych czynności.
Gdzie i jak najprościej stworzyć diagram Gantta? Przenieś swoje dane do Excela. Nie musisz tworzyć arkusza samodzielnie, możesz śmiało pobrać gotowy szablon.
Gdzie i jak najprościej stworzyć diagram? Przenieś swoje dane do Excela. Nie musisz tworzyć arkusza samodzielnie, możesz śmiało pobrać gotowy szablon.
Szablon prosty
Szablon wg rodzajów czynności
W jakich obszarach najlepiej sprawdzi się wykres Gantta?
- W zarządzaniu projektami,
- Podczas planowania produkcji, które możesz udoskonalić dzięki kursowi: Planowanie produkcji
- Podczas przeprowadzania (warsztatów) SMED – tutaj możesz skorzystać z warsztatów SMED, które oferujemy
W zarządzaniu projektami, a także podczas planowania produkcji diagram Gantta stanowi skuteczne narzędzie porządkowania zadań/czynności w czasie. Podział pracy określa sztywne sekwencje, przypominające graficzną formę wodospadu, które pozwalają na utrzymanie konsekwencji w rozpoczynaniu zadań, tylko wtedy, gdy uprzednie zostaną zakończone. Nie oznacza to jednak, że przy bardziej złożonych projektach, wysokim poziomie skomplikowania i zaangażowaniu dużej liczby osób, zadań nie można prowadzić równolegle. Wykres Gantta pozwoli uporządkować zarówno zasoby, jak i procesy, co z pewnością wyeliminuje prawdopodobieństwo wystąpienia części błędów. Chyba nikt nie chciałby planować zadań dużej produkcji na kartce?
Przekonaj się o pozostałych korzyściach stosowania wykresu Gantta.
Sprawdź, jak wykonać wykres Gantta krok po kroku
Wykres Gantta – jak zrobić?
Darmowa wersja demo
Aplikacja do analizy nagrań
Szybka analiza filmów
Klasyfikacja czynności
Analiza chronometrażowa