Gdzie w Polsce zdobyć
doświadczenie Leanowe?
Pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, że uzyskanie tytułu inżyniera, nawet z dodatkiem magistra nie powoduje, że z dniem ukończenia studiów Twój telefon będzie urywał się od propozycji nie do odrzucenia, a skrzynka mailowa przepełni się ofertami pracy.
W takim razie, co zrobić, aby sytuacja choć w małym stopniu przypominała tę wymarzoną? Odpowiedź jest prosta. Staniesz się o wiele bardziej atrakcyjny na rynku pracy, jeżeli poza wykształceniem, oczywiście – bardzo istotnym, zaprezentujesz w swoim CV, a później podczas rozmowy kwalifikacyjnej, swoje doświadczenie. W tym momencie nasuwa się kolejne pytanie, jak rozpocząć zdobywanie praktycznych umiejętności nie posiadając żadnego doświadczenia. Błędne koło? Niekoniecznie.
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile osób w podobnym czasie skończy ten sam, bądź pokrewny kierunek do Twojego? Na Twoim wydziale sto, dwieście? A na uczelni? W mieście, województwie? W tym samym momencie wszyscy będziecie tak samo lub podobnie interesujący dla potencjalnego pracodawcy. Co zrobić, aby zostawić w tyle zdecydowaną większość „rywali” i startować z lepszej pozycji? Wyróżnić się !
Działalność studencka
Pierwszym sposobem jest aktywne działanie w trakcie studiów. Zainteresuj się kołami naukowymi związanymi z zagadnieniami zarządzania, produkcji, jakości, logistyki. To niejednokrotnie przyczyni się do postawienia kolejnych kroków – udziału w warsztatach, szkoleniach, wyjazdu do firm produkcyjnych, co pozwoli w rzeczywistości zobaczyć różnego rodzaju sytuacje, zjawiska, urządzenia czy narzędzia, o których do tej pory tylko słyszałeś na wykładzie, bądź czytałeś w podręczniku. Bez wątpienia wpłynie to także na Twoje umiejętności interpersonalne i obycie. Pozwoli na spotkanie ludzi „z branży”, a takie znajomości zawsze się przydają i mogą jedynie zaowocować, nawet współpracą.
Praktyki i staże
Nie ignoruj obowiązku bądź możliwości odbycia praktyk studenckich. Bo trzeba pracować za darmo, bo w tym czasie można dostać płatną dorywczą pracę zarobkową, bo wakacje, bo trzeba wstawać rano, bo i tak się niczego nie nauczę, bo nie wiem gdzie szukać. Przede wszystkim nie szukaj wymówek. To prawda, początki mogą być ciężkie, ale czas spędzony w przedsiębiorstwie produkcyjnym umożliwi Ci obserwację od wewnątrz: struktury, linii produkcyjnych, stanowisk i podziału pracy w firmie. Ponadto, z powodu coraz bardziej popularnej kultury Lean Management, pozwoli poznać wiele narzędzi związanych z tą koncepcją. A spostrzeżenia i wiedza związana z ich wdrażaniem może okazać się kluczowa w kolejnych zakładach pracy. Postaraj się, aby miejsce odbywania praktyk nie było tylko przykrym obowiązkiem związanym z podbiciem zaświadczenia. Zorientuj się, w których przedsiębiorstwach organizacja praktyk jest przemyślana. Dobrze, abyś na ten czas dostał mentora, plan praktyk i mógł jak najwięcej się nauczyć. Oczywiście nie możesz tylko wymagać. Daj od siebie jak najwięcej, przykładaj się do pracy, bądź ambitny, zadawaj pytania. Udowodnij, że Ci zależy. Może skutkiem będzie propozycja dalszej, płatnej współpracy, a na pewno pozwoli to na kolejny wpis w CV, ale podparty referencjami i zdobytym doświadczeniem.
Oferty praktyk studenckich możesz znaleźć na portalach związanych z poszukiwaniem zatrudnienia czy na stronach akademickich biur karier. Jeżeli jesteś zainteresowany praktykami w konkretnej firmie, odwiedź ich stronę internetową. Gdy posiadają programy staży dla studentów, sytuacja jest prosta – sprawdź oferty i aplikuj na wybrane.
W przeciwnym razie, postaraj się zdobyć kontakt mailowy bądź telefoniczny do firmy. Skuteczne może okazać się poszukiwanie kontaktów w ofertach pracy tej firmy na stronach internetowych z ogłoszeniami. Nie stój w miejscu! Działaj!
Kursy i szkolenia
Bardzo często działające na uczelni koła naukowe organizują różnego rodzaju szkolenia otwarte także dla osób spoza organizacji. Wielokrotnie oferty kursów pojawiają się także na portalach społecznościowych czy biznesowych. Jeżeli dotyczą tematów związanych z zarządzaniem produkcją, jakością, Lean Management itp. i masz możliwość udziału – korzystaj. Wszystko to pozwoli Ci zdobyć cenne umiejętności, a dodatkowo wzbogaci Twoje CV o kolejny punkt, bardzo cenny dla pracodawcy.
Pamiętaj, że tak naprawdę nie wiadomo, jakie znajomości w przyszłości okażą się przydatne i kogo spotkasz np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego poszerzaj znajomości, zdobywaj kontakty, nie pal za sobą mostów…
Poniżej przedstawiamy przykładowe ogłoszenia dotyczące staży bądź witryny internetowe związane z karierą studentów w danej firmie. Przejrzyj, nawet jeżeli nie jest to oferta z Twojej okolicy, zorientujesz się dzięki niej w oczekiwaniach pracodawcy, co da Ci inspirację do poszukiwania czegoś odpowiedniego dla Ciebie.
Uzyskaj personalizowaną ścieżkę rozwoju kompetencji!
Widzisz — czasem trzeba zakwestionować status quo, przejąć odpowiedzialność, zaangażować się, ukierunkować na cel.
Indywidualna Analiza Możliwości Rozwojowych to badanie prowadzone przez naszych ekspertów, gdzie nie tylko rekomendujemy dalsze kroki rozwoju, ale także wskazujemy konkretne miejsca do tego.
Chcesz spojrzenia “z boku” na Twój rozwój?