Jak efektywnie uczyć się online?
Indywidualnie i dla firm
Wiadomo już, że warto uczyć się za pomocą e-learningu. Wiadomo również na co zwracać uwagę przy zakupie kursu. Jednak dopiero teraz pojawiają się wątpliwości: Czy nauka online jest trudna? Jak się uczyć? „Czy ja to w ogóle będę robić?”
Wyznacz cel
Aby skorzystać ze wszystkich zalet e-learningu trzeba przede wszystkim rozpocząć naukę. Nie da się ukryć, że samodzielna nauka wymaga dobrej motywacji i zmobilizowania do przejścia kursu. Wyznacz sobie cel, dla którego przejdziesz kurs. Szukasz pracy i chcesz mieć wartościowy punkt w CV? A może zmieniasz dział w firmie i chcesz podnieść swoje kompetencje? Warto, żeby cel posiadał określony deadline, który również będzie mobilizował do realizacji kursu.
Harmonogram
Samodyscyplina to słowo klucz. Nie tylko w kursach online, ale w każdej dziedzinie. Stwórz optymalny dla siebie harmonogram, w którym uwzględnione będą systematyczne sesje nauki. Nie masz na to czasu? Skorzystaj z największej zalety e-learningu – mobilności i możliwości nauki w dowolnym miejscu i czasie. Autobus zawsze stoi w korku w drodze do pracy? Wyrób w sobie nawyk sięgania w takiej chwili do kursu w telefonie.
Dla kierownictwa i pracowników firmy
Planowanie
Największą zaletą kursów online, zarówno dla pracodawcy jak i samych pracowników, jest elastyczność czasu szkolenia i brak konieczności opuszczania miejsca pracy. Z naszego wywiadu wynika, że wysyłanie pracowników na kilkudniowe szkolenia jest dość kłopotliwe ze względu na długą nieobecność (szczególnie kiedy są to osoby decyzyjne). Dostęp do szkolenia online daje możliwość korzystania z nich w dowolnej porze dnia. Warto więc dobrze zaplanować i rozłożyć w czasie naukę, aby współgrała z innymi obowiązkami w czasie pracy. Warto przeanalizować dzień roboczy i wskazać godziny, w których pojawia się najmniej pilnych tematów, więc pracownik będzie mógł poświęcić czas na naukę.
Oszczędność finansowa
Co dla przedsiębiorcy znaczy, że rezygnuje ze szkoleń stacjonarnych na rzecz internetowych? Na pewno oszczędności! Takie szkolenia cechują się praktycznie nieograniczoną liczbą uczestników oraz realnymi ograniczeniami wydatków – nie tylko na samą organizację i trenera, ale także na dojazdy i noclegi, wynajem sali czy wynagrodzenie dla pracowników, którzy nie mają w dni szkoleniowe urlopu.
Matryca kompetencji
Szkolenia online pozwalają na zdobywanie wiedzy w szerokim zakresie tematycznym. Jak zdecydować, które rzeczywiście są potrzebne? Jeśli chcesz wiedzieć, jakich szkoleń brakuje Twoim pracownikom, stwórz matrycę kompetencji, na podstawie której wybierzesz odpowiednie tematy kursów. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest monitorowanie wzrostu wiedzy i umiejętności w trakcie nauki. Zwróć uwagę, że niektóre platformy e-learningowe oferują takie rozwiązania również wirtualnie – w panelu kierowniczym.
Na sprawdzenie
Nie zainwestujesz w platformę szkoleń online nie znając wartości merytorycznej kursów i nie znając funkcjonalności panelu? To zrozumiałe, że nie chcesz „kupić kota w worku”. Szkolenia internetowe mają jednak taką zaletę, że można je przetestować. Warto wybierać dostawców, którzy oferują demo kursu oraz test funkcjonalności platformy, aby jeszcze przed zakupem móc się przekonać o jej wartości.
Praktyka
Wykorzystywanie szkoleń online w firmach ma wielką zaletę w tym, że poznane narzędzia można od razu wdrażać i testować w praktyce „na żywym organizmie”. Najlepszą formą edukacji jest jej osobiste doświadczanie. Warto więc zaplanować tok kursów z zgodnie z warsztatami praktycznymi, który będzie kolejno wdrażał nowe rozwiązania do firmy.
Inwestycja w rozwój
Podniesienie świadomości pracowników to jedna z największych zalet szkoleń. Daje obraz firmy, w której stawia się na rozwój pracowników i inwestuje w ich kompetencje, a co najważniejsze – ma zadowolonych pracowników, mogących rozwijać się w różnych dziedzinach.
Mentorzy
Nie jesteś pewien czy wirtualny kurs może zastąpić człowieka, który przekaże treść i wskaże jej praktyczne wykorzystanie? Na szczęście internetowa forma nauki nie wyklucza kontaktu z jego twórcą. Wręcz idąc dalej – odpowiedzialni dostawcy takich usług często sami zapraszają do kontaktu i konsultacji w ramach szkoleń. Przy inwestycji w całą platformę kursów powinna być to w obowiązkowym pakiecie.
Podsumowanie
E-learning posiada wiele korzyści dla ucznia. Posiada wiele korzyści dla jego pracodawcy. Niestety na drodze edukacji mogą pojawić się pewne ograniczenia. Można jednak im zapobiec, mądrze organizując proces nauki i dążyć do systematyczności w pochłanianiu nowej wiedzy. Warto znać szanse i zagrożenia płynące z kursów online, gdyż ich znajomość pozwoli na lepsze zarządzanie procesem edukacji, niwelowanie trudności i maksymalne wykorzystanie ich zalet.
Zapisz się i skorzystaj z pełnej wersji poradnika
Wiedza zupełnie za darmo