Jesteś specjalistą w koncepcji szczupłego zarządzania? Czy idea Lean jest Ci bliska w Twoich codziennych obowiązkach w pracy? Pewnie w takim razie dobrze wiesz, że ciągłe doskonalenie nie ma końca i nieustannie możemy pracować nad nowymi rozwiązaniami, usprawnieniami procesów, a także nad samym sobą. Oczywiście pamiętaj w tym wszystkim, że rozwój osobisty to nie jest nakaz. Obecnie funkcjonuje wiele pozycji książkowych, artykułów, programów szkoleń, które nagabują do tego, aby cały czas poszerzać swoje kompetencje. Czasem jednak ta presja wcale nie sprzyja wewnętrznej motywacji, ani swobodzie przyswajania nowej wiedzy i doświadczeń. Chciałabym dzisiaj przedstawić Ci nieco inną formę programu rozwojowego, który po pierwsze nie jest przymusem, a po drugie pozwoli Ci pracować nad wiedzą, umiejętnościami, postawami (trójkąt kompetencji), przyczyni się do podobnych rezultatów również w Twoim zespole, a także znacząco może wpłynąć na zmiany w Twojej organizacji. Program, o którym mówię to Lean Lider Master Black Belt. Chcesz dowiedzieć się trochę więcej?

Dla kogo jest certyfikacja Master Black Belt?

Zacznijmy od tego, że jest to najwyższy poziom certyfikacji jaki proponuje Zespół Lean Action Plan. Kierowany jest on do osób, które posiadają specjalistyczną wiedzą z zakresu Lean Manufacturing, a ich celem jest wdrożenie uporządkowanego, kompleksowego systemu operacyjnego w przedsiębiorstwie, gdzie oczywiście podstawą działania są narzędzia i metody szczupłego zarządzania. Ta ścieżka rozwojowa poprowadzi Cię nie tylko przez nabywanie teorii. W głównej mierze postawi Cię przed praktycznym wyzwaniem osobistego poprowadzenia wdrożeń projektów i docelowej transformacji. Ważne, abyś również wiedział, że w swoich działaniach nie będziesz sam. Nieodłącznym elementem projektu jest grupa wspierająca, a także opiekun, który będzie Ci sekundować w postępach prac. Zanim przejdziemy do dalszych szczegółów struktury programu Lean Lider Master Black Belt, chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na jedną kwestię.

Lean Lider Master Black Belt1

Certyfikacja ma służyć budowaniu wartości w Twojej firmie, ma prowadzić Cię do zapewnienia efektywności organizacji, zadbać o płynny przepływ, sprawne rozwiązywanie problemów, a także rozwijać kulturę pracy. Podejmując się tego przedsięwzięcia w sposób naturalny będziesz miał okazję nabywać wiedzę i doświadczenie, ponieważ wszystko będzie się odbywało na bieżąco, w Twoim środowisku.

Szczegóły programu Lean Lider Master

Kilka podstawowych informacji wprowadzających:

 • Certyfikacja Lean Lider Master Black Belt trwa 12 miesięcy,
 • To Ty podejmujesz decyzję kiedy rozpoczynasz projekt – masz dowolność inicjacji w roku kalendarzowym,
 • Otrzymujesz szczegółowy program rocznego przedsięwzięcia,
 • Przez cały tok prac możesz liczyć na wsparcie Opiekuna, który będzie wraz z Tobą monitorował postępy działań, spójność z harmonogramem, a także oczywiście pomoże Ci w rozwiązywaniu problemów i niedogodności,
 • Jeżeli będzie taka potrzeba, możesz również dołączyć do mastermindów z innymi Liderami,
 • Otrzymujesz dostęp do całej platformy https://kursylean.pl/ dla firm,
 • Do Twojej dyspozycji przekazane zostaną również niezbędne formularze, narzędzia Excel, a także prezentacje,
 • Zaliczenie certyfikacji odbywa się poprzez ocenę realizacji działań zgodnie z wytyczonymi standardami.

Inicjacja projektu to pierwszy kamień milowy w podjęciu transformacji Lean. Aby zrealizować zamierzone cele konieczne jest ustalenie sposobu komunikacji, a także powołanie liderów oraz grup projektowych, które będą zajmowały się wybranymi narzędziami. Dostęp do platformy kursów online to alternatywa do pozyskiwania wiedzy dla wszystkich członków zespołu. Co więcej daje ona również szansę monitorowania i kierowania indywidualnymi ścieżkami rozwoju (w przeznaczonym do tego panelu). Wspierający Opiekun w początkowej fazie będzie pełnił również rolę moderatora. Z jego pomocą ustalisz wraz z zespołem harmonogram działań, które będą cyklicznie otwierać pomniejsze projekty wdrożeniowe wraz z tematycznymi warsztatami. Jeżeli chcesz prześledzić propozycję szczegółowego scenariusza implementacji narzędzi przejdź tutaj:

Realizacja działań w Master Black Belt

Kluczową częścią programu certyfikacji jest nic innego jak implementacja rozwiązań Lean, które przyczynią się do optymalizacji funkcjonujących procesów, efektywnej organizacji miejsc ich realizacji, a także poprawy wzajemnej komunikacji w strukturach pracowników. Program Lean Lider Master Black Belt poprowadzi Cię przez określenie kierunku strategii działania oraz zarządzania procesami, a w tym również przez opracowanie kluczowych wskaźników (KPI) dla poszczególnych działów, jak i całego przedsiębiorstwa. Jego moduły ukierunkowane są na rozwiązywanie problemów, przy pomocy takich inicjatyw jak wdrożenie Kół Jakości, wprowadzenie 5S i zarządzania wizualnego, TPM – całkowitego utrzymania maszyn, standaryzacji, a także elementów Six Sigma, które mają wspierać z zarządzaniu odchyleniami i zmiennością. Uzupełnieniem jest nieodłączna optymalizacja procesów, która będzie odbywała się poprzez wprowadzenie działań w stylu Kaizen, SMED, a także pracę nad VSM – mapowanie strumienia wartości, czy elementami Logistyki Lean i Layoutem. Oczywiście na tym jeszcze nie koniec. Kluczem do utrzymania rezultatu projektów wdrożeniowych będzie ich standaryzacja, a także stabilizacja systemu.

Jak widzisz program certyfikacji Lean Lider Master Black Belt to żmudne przedsięwzięcie. Jednak jego realizacja przyniesie długofalowe korzyści dla przedsiębiorstwa, Ciebie, jak i członków zespołu.

 • W jaki sposób najlepiej budować kompetencje?
 • Jak pracować nad osobistą wiedzą, umiejętnościami i postawami?
 • Jak przekuć to na wartość dla organizacji?

Dokonując zmian osobiście, w środowisku pracy, analizując materiały merytoryczne i powiązując ich sens z obecnymi procesami, a także stosując sprawdzone ścieżki postępowania dostarczone jako wzorce do przekucia na obecne realia przedsiębiorstwa.

Lean Lider Master Black Belt3

Korzyści ukończenia Lean Lider Master Black Belt

Zagłębiając się w program certyfikacji z pewnością sam dostrzeżesz całą gamę korzyści. Przedstawię jednak po krótce czego się nauczysz. Myślę, że to dobra miara osobistych i firmowych osiągnięć.

Program pozwoli Ci:

 • Wdrożyć system operacyjny w oparciu o narzędzia i metody Lean Management,
 • Utworzyć strukturę liderów, którzy będą pracować nad dalszym rozwojem przedsiębiorstwa,
 • Zainspirować pracowników i wpleść w obecną kulturę pracy potrzebę ciągłego doskonalenia,
 • Nauczyć się jak dbać o wzajemną komunikację i współpracę między działami,
 • Nauczyć się jak wdrażać systemowe rozwiązania oraz precyzyjnie określać kierunku ich działania,
 • Uporządkować i usprawnić podejście do rozwiązywania problemów,
 • Wdrożyć narzędzia i metody Lean, a przede wszystkim pracować nad wypracowaniem najlepszych rozwiązań optymalizacyjnych,
 • Ugruntować wiedzę, zdobyć nowe umiejętności oraz rozwijać postawę Lidera, który zna dalekosiężną misję i wizję firmy, a także wie jaka jest prawdziwa rola przywództwa.

Pozostałe alternatywy certyfikacji

Bez wątpienia nazwanie poziomu „Master” jest nieprzypadkowe. Odnosi się ono długiego okresu czasu, żmudnej pracy do wykonania, dalekosiężnych zmian, a także oczywiście potężnej dawki wiedzy i nowych doświadczeń.

Jeżeli jednak masz wrażenie, że Tobie lub członkom Twojego zespołu potrzebna jest na początek mniej skomplikowana alternatywa, zachęcam Cię do zapoznania się z innym programami certyfikacji:

 • Lean Lider White Belt
 • Lean Lider Green Belt
 • Lean Lider Black Belt

Jeżeli jesteś zainteresowany, koniecznie sprawdź to sam!

Lean Lider Master Black Belt4
Lean Lider Green Belt
Lean Lider Black Belt
Lean Lider Master Black Belt