Ścieżka rozwoju Koordynatora ds. wdrożeń Lean Manufacturing
Rozpocząłeś niedawno swoją pierwszą pracę związaną z koncepcją Lean Manufacturing? Niezależnie od tego czy to jedno z Twoich pierwszych miejsc, czy zdecydowałeś się na zmianę branży, z pewnością towarzyszy Ci ambiwalencja. Z jednej strony dreszczyk ekscytacji, a z drugiej przerażenie co z czym się je w praktyce? Oczywiście taki mix emocjonalny to nic złego, to wręcz naturalne i dotyczy każdego zawodu. Zapraszam Cię do wspólnej analizy nad obszarami, które pozwolą przygotować Ci się do nowych obowiązków, znaleźć grunt do dalszej nauki, a także rozwieją dylematy odnośnie specyfiki pracy. Spróbujmy podzielić to tematycznie:
Zakres obowiązków młodszego specjalisty ds. Lean
Choć w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa, jego wielkości, profilu działalności, poziomu zaawansowania technologii i całej reszty innych czynników zakres obowiązków może być zróżnicowany, dla przyszłych pracowników Lean, mianownik z reguły jest ten sam. Opiera się on o następujące działania:
- Diagnozowanie procesów przedsiębiorstwa, ukierunkowane na poprawę ich organizacji oraz przepływu,
- Uczestniczenie w tworzeniu i monitorowaniu KPI,
- Wspieranie przedsiębiorstwa w budowaniu kultury ciągłego doskonalenia (wpływ na zaangażowanie pracowników oraz udział w projektach optymalizacyjnych),
- Udział w projektach wdrażających metody oraz narzędzia Lean Management w wybranych obszarach (5S, SMED, TPM, warsztaty layout’owe, badanie obciążenia oraz balansowanie linii, VSM itd.),
- Opracowywanie instrukcji, standardów oraz procedur.
Przeszukując portale internetowe znajdziesz wiele nazw dla tego typu stanowiska. Równie często pod tym zakresem obowiązków mogą figurować takie tytuły jak:
- Inżynier Lean
- Koordynator procesów
- Lean Lider
- Technolog ds. Lean
- Specjalista ds. procesów
- Lider optymalizacji produkcji
- Kaizen realizator
- CI specialist
Natomiast odnosząc się do pozostałych wymagań przedsiębiorstw na tego typu posadę, osobiście zalecałabym podejście do nich z pewnym dystansem. Już tłumaczę o co chodzi. Absolutnie takie stwierdzenie nie ma na celu propagowania lekceważącego podejścia. Przedsiębiorstwa niejednokrotnie wskazują, że zależy im na osobach z doświadczeniem, co powoduje niepokój kandydata czy nadaje się on w ogóle do takiej pracy. W efekcie CV na pulpicie komputera czeka…na idealną ofertę. Z czym to się wiąże?
- Jeżeli nie spróbujesz, nie dowiesz się co na Ciebie czeka.
- Nie dostaniesz feedbacku, przez co ograniczysz Twój punkt odniesienia.
- Wpadniesz we własną pułapkę odwlekania rekrutacji.
Zmierzam do tego, że firmy z reguły wiedzą, że nie od razu Rzym zbudowano i również czekają na szansę konfrontacji z różnymi kandydatami, biorąc pod uwagę konieczność poświęcenia czasu, jako inwestycji w rozwój pracowników. Stąd nie zawsze ilość lat w CV, ale osobista prezentacja decyduje o potencjalnym zatrudnieniu.
Ale idźmy do celu. Czy poszukujesz pracy, czy już ją posiadasz, ważne, abyś znalazł przestrzeń na rozwijanie swojej wiedzy oraz umiejętności. Będąc koordynatorem działań Lean stoi przed Tobą nie tylko narzędziowa perspektywa, ale również spójność wewnętrzna, doskonalenie umiejętności miękkich, jak i interpersonalnych. Dosyć sprawnie można to wytłumaczyć wplatając w naszą analizę dwa poniższe pojęcia.
Lean Toolbox, a Lean Thinking
Na co dzień w pracy nie wykorzystuje się tych nazw. Ale w bardzo przejrzysty sposób pozwalają one zrozumieć sens wdrażania Lean. Chciałabym, żebyś potraktował to w wymiarze symbolicznym. Idąc do pracy, kiedy Twój przełożony wskazuje Ci, abyś objął projekt przeprowadzenia warsztatów z metody np.: SMED – będziesz zajmował się konkretnym instrumentem. Z czasem Twój bagaż doświadczeń zmieni się w skrzynkę narzędziową (Toolbox) i wraz z innymi pracownikami będziecie zajmować się działaniami celowymi: tu instrukcje, tu elementy 5S, badanie obciążenia stanowisk, wprowadzenie do tajników TPM itd..
Lean Thinking to styl myślenia wiodący do najbardziej efektywnego wykorzystania zasobów (materiałów, maszyn, energii, ludzi i ich wiedzy oraz pomysłów). Posiadając wizję i będąc świadomym dalekosiężnej koncepcji firmy, poszerza się możliwości ciągłego doskonalenia, a zastosowanie narzędzi i metod Lean może być bardziej trafne i przynieść długofalowe efekty. Zmierzam do tego, że swoją pracę możesz ukierunkować nie z punktu wdrażania narzędzi i metod, a znacznie szczerzej patrząc, z perspektywy pracy nad kulturą organizacji, sposobem komunikacji, a także poprzez współpracę na rzecz rozwiązywania problemów i wprowadzania usprawnień. Znając dokładnie potrzeby przedsiębiorstwa, wychodząc z pozycji zespołowych oczekiwań, nie będziesz już zajmował się „po prostu wdrażaniem”. Ta wiedza pozwoli Ci na dopracowanie, które metody i narzędzia są faktycznie potrzebne oraz czy przyniosą one wymierne rezultaty. Rozumiesz co mam na myśli? To jedna z kluczowych lekcji do odrobienia. Chodzi o wypracowanie podejścia, które nie będzie opierało się tylko i wyłącznie o zadanie – wdrożenie, a o całe przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania pracowników, poznania ich opinii oraz doświadczeń, a także wspólnego wypracowania rozwiązania. Pomocne tu będą odpowiednie narzędzia, przykładowo aplikacja ProblemBox, która pozwala na zbieranie problemów oraz zgłaszanie sugestii pracowniczych.
Wniosek numer 1: Pracuj nad postawą, nie sprowadzaj swoich działań tylko do poziomu wykonywania zadań.
Narzędziowe obszary do nauki dla specjalisty Lean
Pewnie Cię nie zaskoczę. Nie ma jednej skutecznej metody, która prowadzi do poszerzania wiedzy. Sposób jej wpajania jest indywidulną predyspozycją każdego z nas. Jednak oprócz naturalnej ścieżki, jaką jest nabywanie doświadczenia poprzez pracę, warto znaleźć punkt pomocniczy. Dlatego nie będziemy tutaj rozmawiać o tym czego masz się nauczyć, a także w jaki sposób. Przekażę Ci propozycję źródeł, z których możesz skorzystać i dobrać według swojego uznania. Zostały one pogrupowane według kryterium dostępności, czasochłonności korzystania oraz konieczności poniesienia wydatków.
Grupy w Social Mediach – to jeden z najprostszych kanałów wymiany wiedzy. Społeczność nawiązuje kontakt przy pomocy Facebook’a, LinkedIn’a, bądź innych przestrzeni w celu wspólnej dyskusji, prośby o poradę, czy chęci podzielenia się konkretnym przedsięwzięciem. W efekcie nie pozyskujesz dawki teorii, lecz czytając tematyczne posty oraz komentarze poznajesz opinię osób pracujących w podobnym zawodzie lub w tej samej branży. Tym samym zdobywasz nowy punkt odniesienia, a to naprawdę dużo jak na darmową i niezobowiązującą do niczego opcję.
Publikacje naukowe oraz artykuły – to idealne rozwiązanie na zgłębienie konkretnego zagadnienia, które w dodatku często okraszone jest ciekawym case study. Jeżeli poszukujesz zamiennika dla książek oraz chcesz mieć pewność, że otrzymasz zbliżoną odpowiedź na Twoje pytanie, to jest to naprawdę dobre wyjście. Jedynym haczykiem jest to, że nie zawsze da się stwierdzić czy autor publikowanych treści wie o czym mówi. Stąd warto trzymać się stron internetowych, które posiadają już pewną renomę, bądź poszukiwać publikacji, w których twórcy wskazują na wykorzystane źródła.
Podcasty – dla mnie to odkrycie ostatniego czasu, oczywiście wiem, że podcasty funkcjonowały już dużo wcześniej, ale stosunkowo niedawno poznałam ich moc. Serdecznie polecam Ci taką formę, jeżeli czytanie jest Ci nie po drodze. Co więcej podcastu możesz posłuchać zarówno jadąc autem, czy wychodząc na spacer (nieszkodliwy multitasking). Poniżej dwie sprawdzone propozycje:
- Kaizen Miracle http://tomasz-miler.pl/kaizen-miracle/
- Produkcja w roli głównej https://open.spotify.com/show/4Yry470OPkNl1wZSJc0KHR
- Produkcja bez chaosu, czyli nasz produkcyjny podcast https://www.youtube.com/playlist?list=PLmsKwPqicDTp5pun_U9dwl-DugbjOQ9zv
Webinary – to dawka skumulowanych doświadczeń, uczestniczenie w takich formach spotkań online jest już na pograniczu benchmarkingu, co stanowi idealną okazję do zaczerpnięcia inspiracji.
Książki – lektur w tematyce Lean Management, zarządzania, konkretnych metod
i narzędzi jest multum! I to naprawdę dobry krok do dwuetapowego nauczania. Pierwszy to zapoznanie się z teorią, propozycjami rozwiązań i case study. Drugi to praktyczna próba przetestowania zdobytej wiedzy (przy procesach, z którymi pracujesz). Tu znajdziesz sporo propozycji:Szkolenia i kursy online – występują na wielu platformach internetowych i niosą za sobą sporo atutów. Możesz zdecydować się na zakres tematyczny, który interesuje Cię w danym momencie oraz wykorzystywać szansę do nauki na różnych nośnikach (telefon, komputer, tablet). Ponadto to z reguły materiał, do którego możesz wrócić w każdej chwili, wielokrotnie posiłkując się nim w ramach Twojej pracy.
- Szkolenia zamknięte
- Szkolenia otwarte
Zarówno szkolenia zamknięte, jak i otwarte wiążą się z konfrontacją ze specjalistą w swojej dziedzinie. Oprócz porządnej dawki wiedzy, którą otrzymasz, możesz liczyć na praktyczne warsztaty, a także wymianę poglądów z uczestnikami oraz prowadzącym. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w dokonaniu wyboru, zapraszam Cię do przewodnika Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń Lean?
Programy certyfikacji – przyjmują różne formuły realizacji i w przeciwieństwie do pozostałych propozycji, ze względu na swój program oraz harmonogram stanowią długofalową ścieżkę rozwoju, wymagającą szczególnego zaangażowania. Zawsze możesz porzucić słuchanie podcastów, czy czytanie książki. Natomiast decydując się na inwestycję w siebie (wydatek finansowy na rzecz zakupu programu), oprócz nauki, jest zobowiązany do przekuwania swojego doświadczenia na konkretne rezultaty w organizacji.
Jak sam dobrze wiesz stoi przed Tobą wiele alternatyw do zdobywania wiedzy. W tym wszystkim postaraj się wziąć pod uwagę:
Wniosek numer 2: Nie staraj się być od razu specjalistą w każdej dziedzinie, w rzeczywistości to bardzo trudne. Wyznaczaj sobie cele, a następnie poszerzaj zakres.
Wniosek numer 3: Teoria odnośnie wdrażania metod oraz narzędzi Lean jest bardzo ważna, jednak przeczytanie artykułu lub książki, jeszcze wcale nie oznacza, że będziesz to umiał przełożyć na praktykę. Dlatego jeżeli zbudowałeś zaplecze edukacyjne, poszukuj okazji do przetestowania.
Wniosek numer 4: Pojęcie „ciągły rozwój” ma w sobie pułapkę. Wcale nie oznacza ono, że nie możesz sobie zrobić przerwy na jakiś czas – to naprawdę bywa korzystne. Nie spoczywaj jednak na laurach, poszukuj i planuj dalsze zdobywanie wiedzy.
Doskonalenie umiejętności miękkich
W głównej mierze umiejętności miękkie decydują o tym jakim będziesz specjalistą. Czy to nie paradoks? Nie sama wiedza się liczy, ale również Twoja postawa i zachowanie.
Zarówno umiejętności miękkie, jak i interpersonalne mogą wynikać z osobistych predyspozycji. Nie oznacza to jednak, że nie można ich w sobie wykształcić i pracować nad ich doskonaleniem. Znaczną część z nich możesz budować wykonując codzienne obowiązki zawodowe. Ważne jednak, abyś wiedział na co zwrócić uwagę, a także co ma wpływ na poprawę kooperacji z innymi pracownikami.
Jakie umiejętności przydadzą się Specjaliście ds. optymalizacji produkcji:
- zdolność do pracy pod presją czasu
- umiejętność ustalania priorytetów
- umiejętność organizacji obowiązków, samodzielność w działaniu
- inteligencja emocjonalna
- analityczny sposób myślenia
- umiejętność słuchania i zadawania pytań, swoboda rozmowy
- umiejętność łagodzenia konfliktów
- umiejętność prowadzenia negocjacji
- zdolność do motywowania ludzi
- umiejętność pracy zespołowej
- umiejętność mierzenia oraz ewaluacji swoich zadań
Jeżeli wydaje Ci się, że posiadasz cały ten zestaw umiejętności i idąc do pierwszego przedsiębiorstwa dosłownie zmieciesz system, to może nie jesteś w błędzie, ale wiedz, że to dopiero początek pracy nad samym sobą. Absolutnie nie chodzi tu o to, żeby podciąć Ci skrzydła. Biorąc na tapet choćby inteligencję emocjonalną – to umiejętność dostosowywania i świadomość stanów emocjonalnych pracowników, jak i siebie samego. Czasami zdarza się, że ktoś z Was wstanie lewą nogą, a obowiązki zawodowe należy dalej wykonywać. I w głównej mierze pracując z operatorami to od Ciebie będzie zależało, czy uda Ci się osiągnąć zamierzone rezultaty. Na to więc dalej składa się to, czy będziesz w stanie wysłuchać wszystkich żali oraz pomysłów, jak się do nich ustosunkujesz, czy będziesz zadawał pytania angażujące do dyskusji i wymiany doświadczeń, a także czy zaszczepisz w nich swoją kreatywność. Swoboda rozmowy oraz umiejętność pracy pod presją czasu, czy umiejętność łagodzenia konfliktów jest pewnym wyjściem spoza strefy komfortu. Do każdego z tych elementów potrzeba przełamania się i nutki pewności siebie. Dalej idąc, kwestia organizacji swojego czasu oraz obowiązków też jest nie lada wyzwaniem. Sam musisz pracować nad swoim balansem, umiejętnie angażując się w projekty, którym jesteś w stanie sprostać. Pozaczynanie miliona zadań, nie przyniesie takiego skutku, jakiego się spodziewasz. Pracuj mądrzej, a nie więcej.
Sam widzisz ile składowych ma wpływ na to jakim będziesz pracownikiem. Świadomość tego jakie umiejętności pomogą Ci w realizowaniu swojej misji, jest już pierwszym krokiem do celu. Dlatego w tym miejscu chciałabym Cię nakłonić do przełożenia wszystkich źródeł pozyskiwania wiedzy narzędziowej, również na tę sferę miękką. Tak samo pomocne będą książki, webinary, artykuły, czy szkolenia.
Na koniec tego wątku, w formie inspiracji, rozłóżmy jeszcze cechy osobowości lidera. Zastanów się czy przejawiasz, któryś z tych atrybutów?
- Odporność na krytykę
- Samodyscyplina
- Poczucie własnej wartość
- Pozytywne myślenie
- Spójność wewnętrzna
- Umiejętność tworzenia wizji
- Empatia
- Proaktywność
- Chęć do ciągłego uczenia się
Jeżeli w swojej autoanalizie odpowiedziałeś kilka razy tak, to dobry znak dla Ciebie oraz Twojego zespołu.
A teraz drobne podsumowanie:
Wniosek numer 5: Koordynator Lean musi posiadać wiedzę narzędziową, ale równo w parze idą umiejętności jej przekazania.
Wniosek numer 6: Chcąc rzetelnie, z zamysłem zajmować się wdrażaniem metod i narzędzi Lean, musisz pamiętać jak ważną rolę w tym przedsięwzięciu pełni współpraca z ludźmi.
Szkolenie Online
Intro to Lean
Stosowanie zarządzania wizualnego
Problemy jako szansa do optymalizacji
Identyfikacja marnotrawstwa
Wdrażanie działań w ramach Kaizen
Top tips dla młodego koordynatora Lean
Na koniec kilka dodatkowych punktów, które warto zapisać w kajecie Koordynatora:
Uzupełnieniem Twojej nauki będzie postawienie na relacje i budowanie sieci kontaktów (zarówno online, jak i offline).
Poszukuj autorytetów i staraj się słuchać ich z zapartym tchem. Może nie zawsze będą mieli rację, ale zdecydowanie ich słowa przyniosą Ci wiele wartości ;)
Przykładaj się do rekrutacji, potraktuj ją nie tylko jak ocenę pracodawcy, ale również ocenę samego siebie.
Korzystaj z różnorodnych źródeł wiedzy – prawie każde z nich to drobny benchmarking.
Nie przejmuj się jeśli usłyszysz od kolegi po fachu „powiedz mi jaki projekt zrobiłeś, a powiem Ci jakim Leanowcem jesteś”. Nie wszystko przychodzi od razu, a kropla rzeźbi skałę.
Autoocena oraz postawienie na ewaluację to wielki krok do sukcesu.