Drzewo Lean Action Plan

„Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”.

Konfucjusz

Nasze Drzewo!

Powyższe zdjęcie i cytat z Konfucjusza mogą Cię, drogi czytelniku, wprowadzić w błąd. Otóż informujemy, że wcale nie postanowiliśmy porzucić dotychczasowej działalności i zająć się ogrodnictwem. Wręcz przeciwnie, scena uchwycona na zdjęciu to moment, w którym dosłownie ugruntowaliśmy nasze wartości w szerzeniu kultury ciągłego doskonalenia.

Na przestrzeni lat przejechaliśmy tysiące kilometrów. Spędziliśmy dziesiątki tysięcy godzin na realizacjach. Gościliśmy setki razy w firmach z różnych branż na terenie całej Polski. Dało nam to nie tylko ogrom doświadczenia, ale przede wszystkim głęboką świadomość tego, jak ważną i potrzebną pracę wykonujemy.

Dzień 31 maja 2019 roku zapamiętamy do końca życia. Jest to dzień, w którym posadziliśmy drzewo Lean Action Plan – nasze drzewo. Reprezentuje ono wartości, z jakimi idziemy przez życie, zarówno zawodowe, jak i osobiste.

 

Jesteśmy Lean Action Plan i naszą misją jest pomagać wzrastać firmom.

Uważamy, że rozwój firmy jest jak pielęgnacja drzewa. Dlatego zdecydowaliśmy się posadzić nasze własne, aby symbolizowało zarówno nasze podejście do klientów, jak i cały proces rozwoju firmy.

 

W każdej organizacji można wyróżnić trzy fazy rozwoju, które idealnie obrazuje analogia do wzrastania drzewa. Na każdym z tych etapów firmy muszą mierzyć się z zupełnie innymi problemami i na każdym z tych etapów potrzebują innych narzędzi. Elementem, który jest częścią wspólną wszystkich tych etapów jest kultura organizacyjna. Jest to niezaprzeczalny fundament każdej organizacji, a przez jego brak wiele przedsiębiorstw staje w obliczu stagnacji.

Sadzonka

Pierwszy etap wzrostu firmy jest sadzonka drzewa. Mała firma, która niczym małe drzewko ma aspiracje, aby wyrosnąć na potężną jednostkę. We wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstwo ma pewien cel i plan jego realizacji

Ze względu na nieugruntowaną jeszcze pozycję rynkową jest bardzo podatne na wszelkie efekty zewnętrzne tak jak drzewa na burze, grad czy gwałtowny wiatr. Aby wyrosło na silne i zdrowe potrzebuje odpowiednich warunków. Firma, w przeciwieństwie do drzewa, musi zastosować odpowiednią strategię ukierunkowaną na realizacje celów i planów, aby rosnąć szybciej i stabilniej.

 

Młode drzewo

Kolejny niezwykle ważny etap wzrostu to młode drzewo. W tym okresie wszystkie efekty zewnętrzne są szczególnie niebezpieczne. Drzewo jest już na tyle wysokie, że silny wiatr może je złamać. 

Tak samo firma dochodzi do etapu, w którym dotychczasowe metody stają się niewystarczające i potrzeba odpowiednich ludzi – Liderów. Dobry Lider jest w firmie jak troskliwy ogrodnik. To on czuwa nad tym, aby jego dział czy też obszar, miał wszystko czego potrzebuje do efektywnego wykonywania swojej pracy.

Piotrek Golonka zapytany kiedyś o swoich pracowników odpowiedział tak:

„Wszyscy u nas wiedzą, że mamy do nich pełne zaufanie i zachowujemy pełną transparentność. Staramy się mieć wśród ludzi, z którymi pracujemy liderów. U nas w firmie nie ma pracowników, u nas są ludzie, którzy pomagają nam osiągnąć nasz wspólny cel, nie tylko firmowy, ale i osobisty”.

My oczywiście nie prowadzimy zakładu produkcyjnego, ale rola lidera jest taka sama w każdej branży, dlatego dbajcie o to, aby mieć jak najmniej pracowników, a jak najwięcej liderów.

 

Dojrzałe drzewo

Ostatni etap to dojrzałe drzewo. Mocne korzenie i strzelista korona to symbole firmy, która przede wszystkim zadbała o stworzenie i utrzymanie odpowiedniej kultury organizacyjnej.

Na pytanie, „czym dla Ciebie jest transformacja?” Patryk Cichorczyk odpowiedział w ten sposób:

„Ja transformację postrzegam jako proces, który ma doprowadzić do zmian kultury, pewnych nawyków, sposobów dostrzegania sytuacji w firmie, tak aby ciągłe doskonalenie nie było kolejnym procesem w firmie, ale procesem, który jest inicjowany i napędzany przez ludzi. Musimy dążyć do tego, aby schemat myślenia ludzi w firmie był skierowany na ciągłą obserwację i analizę swoich procesów, pod kątem wdrażania usprawnień. Firma opiera się na ludziach i to właśnie na nich musimy się skupić. Rozwijać ich, aby mogli realizować cel jakim jest doskonalenie całej firmy i dostarczanie wartości”.


Dojrzałe drzewo
jest schronieniem dla tysięcy stworzeń. Chroni przed deszczem, daje cień oraz wspaniałe owoce.

Priorytetem na ostatnim etapie rozwoju jest, dokładnie tak jak powiedział Patryk, dbanie o ludzi. Liderzy, którzy wykształcili się w poprzednim etapie, muszą dbać bardziej niż kiedykolwiek o to, by zapewnić ludziom niezbędne środowisko – narzędzia, metody i warunki do pracy. Tylko wtedy firma będzie mogła osiągnąć założone rezultaty i tylko wtedy stanie się dla ludzi drugim domem.

Chcemy, aby każdy właściciel firmy czy pracownik produkcji, z jakim będziemy mieli zaszczyt pracować, zmienił się dzięki nam w prawdziwego ogrodnika i tak jak winno pielęgnować się drzewo, brał odpowiedzialność za swoje stanowisko oraz dbał o swoją firmę i ludzi w swoim otoczeniu.

A co do sadzenia drzewa…

Ciężką pracę oczywiście uczciliśmy wspólnym obiadem i dołączyliśmy je do karty najważniejszych wspomnień Lean Action Plan.

 

Zobacz sam!

A Ciebie drogi czytelniku zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji wideo z sadzenia naszego drzewa. Nie ważne, jakie stanowisko zajmujesz, patrz na swoją firmę jak na drzewo. Pamiętaj, że twoja praca jest ważna, dostarcza klientowi wartości i przede wszystkim od Ciebie będzie zależeć, czy Twoje drzewo będzie miejscem, które da cień w upał lub schronienie przed deszczem. Pamiętaj, pracuj mądrzej, a nie więcej!