Podsumowanie
IV Otwartej Konferencji SPIN
Robotyzacja i analityka w biurze – pod takim hasłem odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez stowarzyszenie SPIN. Po raz kolejny specjaliści z zakresu optymalizacji procesów spotkali się na auli Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, by wspólnie zastanowić się nad przyszłością robotyzacji w branży.
Jako pasjonatów ciągłego doskonalenia nie mogło tam zabraknąć też nas!
Pierwszego dnia, w otwartej części konferencji, mieliśmy przyjemność wysłuchać wystąpień ośmiu prelegentów. Prezentacje zaproszonych gości były odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tematem Robotyzacji i automatyzacji. Poruszone zostały kwestie przyszłości robotów w procesach biurowych i wszystko wskazuje na to, że większość operacji w działach takich, jak chociażby księgowość, finanse czy administracja, w przyszłości zostanie obsadzona „robotami” i w pełni zautomatyzowana.
Dowiedzieliśmy się również na co koniecznie należy zwracać uwagę przygotowując proces do robotyzacji. Wydaje nam się, iż nie zaskoczymy tu nikogo, ponieważ oprócz niezbędnego zaplecza technicznego i zespołu IT, niezbędnym krokiem jest odchudzenie procesu oraz jego ustandaryzowanie. Automatyzacja procesu powinna odbywać się dopiero gdy proces jest wolny od marnotrawstw i dobrze przygotowany obsadzenia go „robotem”.
Nie zabrakło również przykładowych projektów automatyzacji procesów, realizowanych przez tegorocznych prelegentów. Okazuje się, iż automatyzować można z powodzeniem zarówno w dużych korporacjach jak i małych firmach. Najczęściej wybieranymi środowiskami do tworzenia „robotów” w prezentowanych przykładach były: UiPath oraz Blue Prism. Pomimo tego, iż robotyzacja stanowisk jest często szybszym i tańszym rozwiązaniem niż automatyzacja po stronie IT, niezmienną popularnością cieszy się wsparcie programistyczne, w postaci chociażby środowiska VBA zaimplementowanego w pakiet Microsoft Office.
Nie zapomniano również o bardzo ważnej części analityki danych, czyli wizualizacji wyników. Część konferencji została poświęcona dobrym praktykom przy tworzeniu raportów i dashboard’ów. Zaprezentowano również jak w skuteczny sposób radzić sobie w środowisku Microsoft Excel z olbrzymią ilością danych.
Na koniec pierwszego dnia mogliśmy zobaczyć przedsmak tego co przyniesie przyszłość wraz z rozwojem robotyzacji. Rozpoznawanie tekstu, twarzy, obrazów czy mowy to już w zasadzie norma i kto wie czy wkrótce podczas kontaktu z obsługą klienta w banku nie będziemy rozmawiać z robotem.
Jako że ciągle staramy się szlifować nasze umiejętności w każdej płaszczyźnie, uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach tematycznych, którym poświęcony został drugi dzień konferencji.
Na pierwszym z warsztatów poznaliśmy co tak naprawdę, kryje się pod pojęciem Robotics proces automatization i jaka jest najlepsza strategia wdrażania takiego projektu. Wiemy na co zwrócić uwagę w samym procesie i jakie informacje zebrać, aby skutecznie przeprowadzić automatyzację oraz przekonać zarząd o zasadności projektu.
Po przerwie na lunch. Spędziliśmy kolejne owocne 3 godziny na tworzeniu projektu w środowisku VBA, programu Excel. Oprócz przykładowego wdrożenia poznaliśmy garść dobrych praktyk i użytecznych trików tej technologii.
Podsumowując, IV konferencja SPIN dała nam odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest RPA i jakich korzyści możemy spodziewać się z jego wdrożenia. Pamiętajmy jednak, iż robotyzacja nie jest lekiem na całe zło i w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się czy nasze procesy są wolne od marnotrawstw. Nie zapominajmy również, że największym potencjałem firmy są ludzie, niebezpieczne jest zatem traktowanie robotyzacji jako alternatywy dla człowieka. Roboty powinny być rozpatrywane wyłącznie w kategoriach oszczędności czasu i uwalniania potencjału ludzkiego, aby móc wykorzystać pracowników do zadań bardziej wymagających.
[emaillocker id=”6371″] [/emaillocker]