Lean Trendy 2018 – relacja z konferencji

Jak co roku nie mogło nas zabraknąć na wydarzeniu zrzeszającym praktyków szczupłego zarządzania – konferencji Lean Trendy, organizowanej przez Stowarzyszenie Lean Management Polska. To jedno z najbardziej merytorycznych wydarzeń w kalendarzu Leanowym gościło w tym roku ponad 230 uczestników, którzy mieli możliwość wysłuchania 8 wykładów.

 

Konferencja Lean Trendy 2018 - relacja

Wystąpienia podczas konferencji Lean Trendy 2018

Mocno rozpoczął Marcin Holda wykładem Skuteczność we wdrażaniu zmian lean management. Prezes SLMP na wstępie opowiedział o swojej przygodzie z… bieganiem. Co odróżnia amatora lekkich przebieżek od profesjonalisty? Konsekwencja, wytrwałość i upór w dążeniu do celu – czyli nieodzowne cechy skutecznego leanowca. Budowanie dobrych nawyków to podstawa na drodze rozwoju wszystkich organizacji. Należy pamiętać, że to maraton, a nie sprint.

Następnie Joanna Czerska opowiedziała o Lean supply chain, czyli jak logistycy wspierają wyniki firmy. Przypomniała nam podstawowe zasady Lean, które rozpoczynają świetną książkę „Lean Thinking”. Skupiając się na optymalizacji naszych procesów lub wewnętrznych strumieni wartości, nierzadko zapominamy o całym łańcuchu dostaw, w którym tkwi ogromny potencjał. Pokaż mi swój magazyn, a powiem Ci kim jesteś.

Konferencja Lean Trendy 2018 - Młody Lean Lider

Nie zabrakło również przedstawicieli świetnej inicjatywy aktywizującej młodzież do działania w myśl filozofii Lean. Piotr Bielawski oraz Krzysztof Dobrowolski z SLMP i Fundacji Lean Education przedstawili kolejną edycję programu Młody Lean Lider. Jest to program edukacyjny angażujący uczniów szkół średnich z całej Polski, propagując kulturę ciągłego doskonalenia. Podczas wspólnej rywalizacji zespołów z całej Polski przygotowuje młodzież do wejścia na rynek pracy poprzez kształtowanie cech pożądanych na rynku pracy zarówno przez pracodawców, jak i podczas prowadzenia własnego biznesu.

Więcej na temat programu Młody Lean Lider.

Kolejnymi ciekawymi doświadczeniami podzielił się z nami Francois Jacquet z ArtInLean. Przybliżając nam tematykę Big data i uczenie maszynowe (machine learning)  w zarządzaniu łańcuchem dostaw: wyzwania i zagrożenia. Musimy być świadomi, że mechanizmy nowoczesnego planowania to już nie tylko algorytmy komputerowe, ale coraz lepsze algorytmy genetyczne, które same się doskonalą i osiągają co raz lepsze rezultaty wraz z upływem czasu. Rola człowieka w analityce danych zaczyna się zmieniać.  Z osoby odpowiedzialnej za wykonywanie wszystkich poszczególnych czynności pozostaje nam jedynie pilnowanie jakości danych którymi zasilane będą poszczególne algorytmy.

„Kiedy zaczyna wiać silny wiatr, jedni budują mury, a inni wiatraki” Spointował Francois. A Ty co wybierzesz?

Kolejną ciekawą prelekcję wygłosił Bartosz Mazurek .Stealth Mode Startup. Autonomiczna fabryka – science fiction czy rzeczywistość, która dzieje się na naszych oczach? Bartosz jako CFO Startupu założonego przez CEO Autodeska (możecie znać jeden z jego programów AutoCAD) uchylił rąbka tajemnicy jak będzie wyglądać fabryka jutra. Stealth mode startup to modułowa, w pełni zautomatyzowana fabryka jutra. Czy tak będzie wyglądać produkcja w przyszłości? Bartosz nie chciał nam odpowiedzieć na to pytanie wprost i pozostawił nas w niepewności stwierdzeniem:  „Dobry zawodnik jest tam, gdzie krążek. Świetny zawodnik jest tam, gdzie krążek zmierza.”

Paulina Jehne przypomniała nam jak ważne jest rozwiązywanie problemów i pokazała, jak radzą sobie z tym zagadnieniem w Hutchinson Łódź – QRQC, czyli w jak rozwiązywać problemy w 24 godziny? Tak wygląda problem solving dojrzałej organizacji.

Piotr Walentynowicz z Uniwersytetu Gdańskiego przedstawił Wyniki badań nad barierami angażowania się pracowników w procesy ciągłego doskonalenia w Polsce. Całość można pobrać w formie raportu opublikowanego na www.slmp.pl/raporty Wiedza może być przydatna dla wszystkich, którzy chcą przygotować solidny fundament do opracowania systemu sugestii pracowniczych w swojej firmie.

System Sugestii w kieszeni każdego pracownika

Marcin Ruciński, Dawid Cichy IKEA – Czy typowe podejście “transformacji lean” dla przemysłu,  może przynieść wymierne korzyści w sklepie IKEA?

Ciekawe case study o eliminacji marnotrawstwa w środowisku nieprodukcyjnym. Kolejne potwierdzenie skuteczności podejścia lean bez względu na obszar zastosowania. Redukcja strat na magazynie, mniejsza liczba zwrotów oraz wymierne korzyści dla klientów – krótszy czas obsługi oraz redukcja czasu oczekiwania w kolejce do kasy. Wszystko to przy zaangażowaniu zespołu i utrzymaniu zmian po zakończeniu projektu. Czy można chcieć czegoś więcej?

Konferencja Lean Trendy 2018
Konferencja Lean Trendy 2018

Na koniec w sentymentalną podróż zabrali nas Grażyna Potwora oraz Dariusz Suchłabowicz z SLMP.

SLMP Japan Tour 2017, czyli 10 rzeczy o kaizen, o których dowiedzieliśmy się podczas wizyty członków stowarzyszenia w Japonii

W kulturze Kaizen nie funkcjonuje 5S tylko 4S. Dlaczego? Ponieważ Japończycy, uważają jako dorośli ludzie 5-te S – Samodyscyplina ich nie dotyczy, ponieważ każdy nauczył się jej w domu jako dziecko. Te i wiele innych przykładów można było zobaczyć podczas prezentacji podsumowującej wyjazd  członków SLMP do kraju kwitnącej wiśni.

Japonia to stan umysłu. Kultura, etos pracy oraz szacunek do wszystkich ludzi. Wycieczka członków SLMP, która odbyła się w 2017 pokazała, w jaki sposób Japończycy postrzegają Lean oraz Kaizen. Fundament ich kultury, o którym nikomu nie trzeba przypominać.

Konferencja Lean Trendy 2018

Zdjęcia wykorzystane ze źródeł:
https://www.facebook.com/StowarzyszenieLeanManagementPolska/

Autor:
Piotr Golonka
Konsultant Lean Manufacturing
pgolonka@leanactionplan.pl