Firmy Leanowe w Polsce: Porównanie i opinie

Jesteś właścicielem, bądź kierownikiem w firmie? Niezależnie czy Waszą broszką jest produkcja, usługi, administracja, Healthcare bądź zupełnie inna branża, trafiłeś tutaj z konkretnej przyczyny. Poszukując ze swoimi współpracownikami środków do rozwiązywania problemów, usprawniania procesów, zwiększenia efektywności pracy czy jeszcze wielu innych płaszczyzn, zapewne zadajesz sobie pytanie czy w takim przypadku warto skorzystać z usług firm doradczych. Może jesteście na etapie identyfikowania potrzeb zgodnych z zasobami Lean Management, może tak tego nie nazywacie, może jeszcze nie znacie tego gruntu, a może zupełnie Wam się to nie podoba.

Liczy się jednak inicjatywa.

W przypadku podjęcia decyzji: TAK, Robimy to!

Pada jeszcze jedno zasadnicze pytanie:

Z kim to zrobimy? Kogo powinniśmy wybrać?

Kliknij i sprawdź schemat współpracy z nami!

Rynek Lean Manufacturing w Polsce

Na potrzeby tej chwili wyłączmy aspekt „robienia” i wdrażania Lean w ocenie terminowej. Z pewnością wiesz, że nie trwa to chwili, czy wielu lat, a zasadniczo po prostu nie ma końca. Skupmy się na tym kto może Cię wesprzeć w realizacji potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy zestawienie 9 kluczowych, naszym zdaniem, firm doradczych zajmujących się tematyką Lean Management i nie tylko. Wybraliśmy kilka kryteriów, które pomogą Ci się zapoznać z zakresem usług, ich rozszerzeniem, sposobem współpracy, a także podejściem. Przed wysłaniem zapytań ofertowych możesz sam sprawdzić czy to faktycznie jest dla Ciebie. Jeśli jesteście korporacją po co analizować doradztwo firmy, która zajmuje się tylko mniejszymi przedsiębiorstwami? Jeśli ktoś prowadzi głównie szkolenia, czy warto pytać go o realizację projektu? Jeśli chcesz warsztaty SMED to czy warto odzywać się do firmy, która realizuje grube przedsięwzięcia strategiczne? I tak dalej…

Przechodząc do sedna, poniżej znajdziesz wyłonione kryteria wyboru. Następnie każda z firm zostanie opisana zgodnie z ich porządkiem. Co ważne! Kolejność podmiotów rynku usług Lean jest losowa – nie dopatruj się tu hierarchii.

Kryteria wyboru usług doradczych w obszarze Lean Manufacturing

1. Do kogo jest skierowana oferta?

2. Obszar działania firmy

3. Mocne strony, styl i metody pracy

4. Co mówią klienci?

5. Rozszerzenie oferty: szkolenia Lean, szkolenia online, programy certyfikacyjne

6. Własne rozwiązania

7. Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Jak wybrać firmę doradczą lean

Najważniejsze firmy Leanowe w Polsce: krótki przegląd

1. Lean Enterprise Institute Polska – LEI Polska

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Interesują Cię zmiany i projekty o charakterze strategicznym

2.     Poszukujesz opcji na dofinansowanie usług doradczych

3.     Jesteś zainteresowany rozszerzeniem oferty o programy certyfikacyjne i szeroką gamę szkoleń, a także lektur dla Twoich pracowników

Nie wybieraj jeśli:

1.     Swoje plany kierujesz raczej na pomniejsze projekty zmian i usprawnień

2.     Czujesz, że przed podjęciem decyzji potrzebujesz rozeznać się w jaki sposób firma osiągnęła prezentowane rezultaty u innych klientów, a także jak brzmi ich głos

3.     Mocna broszka szkoleniowa i certyfikacyjna to nie to czego szukacie

Prezes:

Tomasz Koch

Do kogo jest skierowana oferta?

Firma specjalizuje się w doradztwie i szkoleniach przedsiębiorstw prowadząc warsztaty praktyczne, od kilkunastu lat realizuje projekty doradcze oraz programy doskonalenia Kaizen.

Lean Enterprise Institute Polska operuje w Bazie Usług Rozwojowych, co daje możliwość uzyskania dofinansowania na realizację usług dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Nie jest to jednak jedyna grupa docelowa, ponieważ firma posiada dedykowane programy projektów również dla środowiska korporacyjnego.

Obszar działania firmy

LEI należy do międzynarodowej sieci Lean Global Network, prosperując na rynku już od 20 lat. W ramach swojego programu realizują projekty wdrożeniowe (6 filarów) w branży produkcyjnej, usługowej, farmaceutycznej i wielu innych.

Co ważne, swoją działalność kierują nie tylko do firm, które chcą się wesprzeć o fundamenty Lean Management (Lean Transformation Framework), ale także do przedsiębiorstw, które nie opierają się na konkretnej koncepcji zarządzania.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

Jeżeli zależy Ci na budowaniu świadomości, a także podnoszeniu kompetencji Twojej kadry kierowniczej oraz pozostałych pracowników, LEI posiada bardzo szeroką gamę szkoleń stacjonarnych, online, a także programów certyfikowanych.

Szkolenia stacjonarne odbywają się w różnych lokalizacjach, ale co najważniejsze prezentują one wartościowe koncepcje i metody, bazując przy tym na działalności różnych przedsiębiorstw. Na liście należy wymienić Hoshin Kanri (zarządzanie strategiczne), TPM, Kanban, ale także zapewnienie ciągłego przepływu, zasady Lean itd. LEI uczestniczy także w realizacji wizyt benchmarkowych.

Wśród programów i szkoleń online znajdziesz w ofercie m.in.: certyfikację Lean Green Belt oraz Lean Black Belt. W przypadku indywidualnych potrzeb LEI oferuje również organizację zamkniętych warsztatów oraz szkoleń na zamówienie.

Na liście tematów spotkań stacjonarnych jest i Toyota Kata.

Mocne strony, styl i metody pracy

Skupmy się tu na projektach wdrożeniowych, wiedząc już o broszce szkoleniowej.

Stawiając się w roli potencjalnego klienta, który przegląda Internet, doświadczenie oraz dotknięta ilość branż robi naprawdę duże wrażenie. Analiza realizowanych case study przedstawia sporadycznie referencje firm, czasem jest tylko tylko sucha prezentacja wyników oraz stosowanych metod, a jeszcze w innych przypadkach jedynie loga podmiotów współpracujących. Same wyniki, a także metody nie otwierają oczu, ponieważ brakuje przy nich odniesienia do rzeczywistych problemów i pobudek wprowadzenia zmian. Oczywiście, że może nas ucieszyć np.: poprawa wydajności o 9%, przy wykorzystaniu metody XYZ – jednak to nie problem wybierany jest do metody, a metoda do problemu. W pierwszym rozpoznaniu, dla Ciebie jako przedsiębiorcy może być to mylące. Dlatego też przed przedwczesną rezygnacją, bądź potencjalnym kontaktem, warto abyś na stronie przeszedł do zakładki ofertowej, w której znajdziesz informacje o sześciu filarach projektów wdrożeniowych. Dla wybranych z nich znajdziesz również dokładnie opisane przykłady realizacji (historie i przebieg). Szczególnie warte głębszego rozpoznania są propozycje związane z zarządzaniem strategicznym.

LEI biorąc pod uwagę Lean Transformation Framework, ale także pozostałe sposoby działania, nie skupia się na wprowadzaniu uniwersalnych, dobrych praktyk, lecz dostosowuje ramy do potrzeb organizacji.

Własne rozwiązania

W swoich zasobach LEI prezentuje aplikację Soft4Lean SWI służącą do tworzenia instrukcji pracy standaryzowanej.

Co mówią klienci?

Niech pierwszy rzuci kamieniem…kto się nie myli. Nie chcąc stwierdzać jednoznacznie, jednak wyrażając tylko własną obserwację, na swojej stronie internetowej LEI nie posiada zbyt wiele referencji. Broni się oczywiście samym spektrum branż.

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

W myśl budowania kultury Lean Management w Twoim środowisku, warto, abyś zwrócił uwagę na wydawnictwo LEI, które pod swoimi skrzydłami ma sporo kultowych pozycji.

Na koniec warto również dodać słowo o corocznych Konferencjach Lean Manufacturing, gdzie obecnie, inicjatywa w 2023 doczeka(ła) się już 22 edycji, goszcząc prelegentów z szerokiego środowiska branżowego.

2. LUQAM

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Poszukujesz wsparcia z zakresu wymagań systemowych jak ISO 9001, HACCP itd.

2.     Jesteś zainteresowany outsourcingiem specjalistów

3.     Interesuje Cię budowanie ścieżki rozwojowej pracowników w oparciu o szeroką gamę szkoleń oraz studia podyplomowe

Nie wybieraj jeśli:

1.     Uważasz, że do podjęcia współpracy potrzebny jest Ci głos dotychczasowych klientów firmy

2.     Poprawa poziomu zapewnienia jakości nie jest dla Ciebie priorytetowym przedsięwzięciem

3.     Oczekujesz bardziej praktycznego podejścia, niż zaplecza teoretycznego (szkolenia, certyfikacje)

najlepsze firmy doradcze lean polska

Prezes

Łukasz Ekiert

Do kogo jest skierowana oferta?

Coś innego niż zwykle: Luqam przewiduje outsoursing specjalistów dla przedsiębiorstw sektora MŚP, a w tym osób na stanowisku Lean managera, konsultanta Lean Management, jak i specjalistów ds. jakości.

Mocna specjalizacja w zakresie wymagań systemowych m.in.: ISO 9001, HACCP oraz z zakresu wdrażania (budowania) systemów zarządzania. Oferta dla firm kierowana jest również pod projekty oparte na filozofii Lean Management.

Obszar działania firmy

Na swojej osi czasu Luqam wybiło 20 lat doświadczenia. W tym czasie podejmowało się zarówno realizacji projektów, jak i w głównej mierze budowania dużego zaplecza szkoleniowego, co zaowocowało także uruchomieniem studiów podyplomowych.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

To znowu bardzo ważny punkt dla Twojej kadry.

Szkolenia otwarte, VR, zamknięte, a także e-learning jest jednym z filarów Luqam i tak naprawdę mocną stroną przedsiębiorstwa. W ich programie szkoleń otwartych znajdziesz szeroki harmonogram poczynając od narzędzi Lean Manufacturing, poprzez budowanie kompetencji liderskich, umiejętności miękkich, jak i zarządzanie projektami, wspieranie zarządzania jakością i systemu zarządzania (certyfikacje Auditor Wewnętrzny Zintegrowanego Systemu Zarządzania ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001), przemysł automotive (VDA), spożywczy, czy programy beltowe. A do tego jeszcze przychodzi wpadający w trend model szkoleń VR, chwalonych za swoją wysoką efektywność.

Mocne strony, styl i metody pracy

Choć jak widać powyżej szkolenia Lean Manufacturing i nie tylko to as w rękawie, warto tutaj dodać, że Luqam w swoim programie przewiduje zarówno projekty strategiczne, analizy, wdrożenie metod Lean (chwytliwe nazwy programów: TPM Champion, Liga mistrzów 5S), projekty layoutowe, jak i właśnie wsparcie przedsiębiorstw z zakresu wdrażania systemów zarządzania. W swoim zapleczu oferuje również dedykowany, autorski system produkcyjny dostosowany pod potrzeby organizacji, którego formułowanie opiera się o pracę warsztatową z pracownikami, jak i szkolenie oraz tworzenie standardów.

Własne rozwiązania

Luqam w swojej ofercie posiada autorski system MES „TiMES”.

Co mówią klienci?

Nie znaleziono.

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

W tym miejscu warto powiedzieć o trzecim filarze Luqam jakim są studia podyplomowe, a tym m.in.: Lean Sigma Academy, Manager Projektów AI, Zarządzanie produkcją w praktyce. Zajęcia zlokalizowane są w Krakowie, obejmują jednak również programem wyjazdy do zakładów produkcyjnych.

3. Leanpassion

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa lub korporacji

2.     Interesują Cię projekty strategiczne i transformacyjne i masz na to zabezpieczony odpowiedni budżet

3.     Szukasz szerokiego rozszerzenia oferty w postaci certyfikacji, platformy szkoleń i webinarów, warsztatów, gier symulacyjnych, bądź narzędzia aplikacyjnego do zgłaszania i rozwiązywania problemów (oraz pomysłów)

Nie wybieraj jeśli:

1.     Jesteś właścicielem małej lub średniej firmy i nie posiadasz dużego budżetu na realizację współpracy

2.     Chcesz, aby usługa doradcza obejmowała wdrożenie o mniejszej skali lub projekt skierowany na rozwiązanie konkretnego problemu

3.     Nie interesuje Cię, aż tak szerokie rozszerzenie oferty

Prezes

Radosław Drzewiecki

Do kogo jest skierowana oferta?

W głównej mierze do dużych przedsiębiorstw i środowiska korporacyjnego (w tym całkiem sporo banków).

Obszar działania firmy

Firma, która jest liderem na rynku polskim w kryterium obrotu, działająca przeszło 18 lat. Leanpassion ma bardzo szerokie spektrum działania, pomijając spektrum wdrożeniowe oraz doradztwo strategiczne do zaproponowania ma szereg innych inicjatyw rozwojowych, aplikacyjnych, edukacyjnych, a także badawczych.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

Odnoga rozwojowa Leanpassion mocno wybrzmiewa między innymi dzięki Youniversity, które jest jak Netflix, ale zamiast Stranger Things, Ty i Twoi pracownicy możecie wykupić subskrypcje na szkolenia online czy webinary w zagadnieniach od zarządzania projektami, po fundamenty Lean Management, przywództwo, czy sprzedaż i marketing.

Do tego dochodzą programy certyfikacyjne, a także warsztaty i gry symulacyjne.

Mocne strony, styl i metody pracy

Leanpassion ukierunkowane jest główne na transformacje Lean, a także projekty dotyczące układania strategii Lean. Tak obrany styl w znacznie mniejszym stopniu skupia się na pracy na konkretnych narzędziach, czy szufladkowaniu projektów.

Współpraca, a właściwie poziom doradztwa wyniesiony jest często do postaci uruchomienia programów beltowych, w których to za supportem pracownik sam dokonuje procesu zarządzania zmianami. Brzmi to naprawdę dobrze.

Leanpassion realizuje też swoje autorskie programy choćby takie jak LPE czy Przywództwo Leadership 734.

Własne rozwiązania

Youniversity, Sherlock Waste – rozwiązanie aplikacyjne będące systemem zgłaszania problemów oraz sugestii.

Co mówią klienci?

„Zarówno organizacja jak i realizacja przebiegła w sposób sprawny, rzetelny i terminowy. Reprezentanci Leanpassion cechują się elastycznością w podejściu do potrzeb klienta oraz wychodzą z inicjatywą jak najlepszego dopasowania oferty do oczekiwań i profilu odbiorcy.”

Cytat ze strony Leanpassion dla projektu z Metro Services PL sp. z o.o.

Zarówno tu, jak i w przypadku pozostałych kandydatów warto spojrzeć też na głos pracownika (opinie). On też zdradzi dużo o tym jak może wyglądać współpraca.

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Warto tu wspomnieć o książce Strategia Lean, która jest cenioną pozycją w biznesowej literaturze, a także o cyklicznie ukazującym się podcaście.

1.     Jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa lub korporacji

2.     Interesują Cię projekty strategiczne i transformacyjne i masz na to zabezpieczony odpowiedni budżet

3.     Szukasz szerokiego rozszerzenia oferty w postaci certyfikacji, platformy szkoleń i webinarów, warsztatów, gier symulacyjnych, bądź narzędzia aplikacyjnego do zgłaszania i rozwiązywania problemów (oraz pomysłów)

4. IDP – Instytut Doskonalenia Produkcji

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Ty i Twoi pracownicy czujecie opór przed wprowadzaniem zmiany pod szufladką Lean i innych metodyk

2.     Szukasz opcji mentoringu

3.     Interesuje Cię forma pracy online

Nie wybieraj jeśli:

1.     Nie pasuje Ci opcja współpracy mentoringowej i warsztatów w trybie online

2.     Przed podjęciem decyzji chcesz rozpatrzyć w formie porównania case study i znaleźć dla siebie rozwiązanie poprzez wyjście od problemu

3.     Szukasz rozszerzenia oferty w postaci programów certyfikacyjnych i szkoleń online dla swoich pracowników

jak wybrać firmę doradczą lean

Prezes

Tomasz Król

Do kogo jest skierowana oferta?

Do firm, w których właściciele i pracownicy mogą stać na bakier z trudnymi nazwami i ubraniem działań w otoczkę Lean.

Do przedsiębiorstw, które są samodzielne i oczekują mentoringu, a także są chętne na pracę w trybie online.

Do małych firm, które potrzebują wsparcia w konkretnych obszarach. Ale i do dużych.

Obszar działania firmy

Niech Cię nie zmyli, jest to Instytut tylko z nazwy, czyli nie instytucja naukowo-badawcza, ale nic w tym złego. IDP działa za w sferze wdrożeniowej, mentoringowej, a także szkoleniowej. Projekty odnoszą się wielu branż oraz rozsiane są po całej Polsce zgodnie z zapytaniami klientów.

Mocne strony, styl i metody pracy

Bezpośredni przekaz? Chyba tak można sformułować pierwsze określenie dla założeń współpracy klient – doradca IDP. Firma stawia na to, że nie zawsze potrzebna jest metodyka (jako precyzyjnie sformułowane rozwiązanie), a po prostu liczy się wypracowanie sposobu na wyeliminowanie problemu, bądź wprowadzenie zmiany. To naprawdę ważne, ponieważ na rynku polskim (i nie tylko) jest wiele firm, które śpiewa o Lean i nie wiele z tego robi. A można zrobić coś nazywając to jakkolwiek, albo na przykład też Good Sense Management i cieszyć się z efektów.

Niektóre przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia, lecz nie zawsze oczekują bezpośredniego zaangażowania konsultanta w miejscu akcji. Wyjściem na przeciw jest mentoring, który z jednej strony wymaga dużej samodzielności Twojego zespołu, z drugiej strony jest natomiast ciekawym i krótkoterminowym sposobem na sprawdzenie czy o takie prace projektowe Wam chodzi i czy to w tym kierunku chcecie prowadzić zmiany. 6 godzin to zdecydowanie za mało, natomiast 60 brzmi już całkiem dobrze. Tylko dla odważnych. A po takim czymś to do Was należy zadanie utrzymania.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

Szkolenia zamknięte dla firm o różnej rozpiętości tematycznej. Kilka szkoleń otwartych z jasnym harmonogramem odwołujące się do budowania kompetencji, komunikacji oraz zarządzania produkcją i jej planowania. IDP stawia na warsztaty, choć czasami te odbywają się online. Pytanie czy w takim przypadku nie wkradnie się tu jednak chochlik braku możliwości bezpośredniej konfrontacji.

Nie ma programów certyfikacyjnych, ani kursów online.

Własne rozwiązania

W tym kryterium chodzi nam bardziej o narzędzia, a takich IDP nie wprowadza. Za to warto tu wspomnieć jeszcze raz o Good Sense Management jako indywidualnej koncepcji zarządzania.

Co mówią klienci?

Choć referencje klientów nie zawsze odwołują się do mierzalnych wyników i nie ma wielu case studies, a jako właściciel i potencjalny klient mógłbyś tego chcieć, głos klienta wybrzmiewa:

„Wspólna praca tak, jak zaplanowaliśmy trwała 3 miesiące i miała na celu opracowanie strategii wdrażania zmian oraz wyznaczenie konkretnych zadań i działań dla członków zespołu. Zależało mi także na zmianie sposobu myślenia wewnątrz firmy, zauważenie marnotrawstwa i chęć dzielenia się pomysłami na poprawę pracy na poszczególnych stanowiskach. […] dziękujemy Wam za wkład w naszą metamorfozę, za jej rozpoczęcie. Jak widzieliście działamy nadal w duchu, który wspólnie z Wami zaszczepiliśmy.”

Cytat ze strony referencyjnej IDP dla projektu z Greenbrier Europe

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Książki! Lekkie pióro właściciela firmy przekazuje cenną wiedzę.

5. Lean to Win

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Szukasz opcji współpracy również w formie hybrydowej

2.     Tworzysz firmę rodzinną

3.     Jesteś zainteresowany narzędziem aplikacyjnym wspierającym zarządzanie przedsiębiorstwem (wskaźniki, raportowanie)

Nie wybieraj jeśli:

1.     Poszukujesz rozszerzenia oferty w postaci certyfikacji bądź kursów online dla Twoich pracowników

2.     Nie pasuje Ci opcja częściowej współpracy w formie online

Prezes

Andrzej Krótki, wiceprezes Kamil Radom

Do kogo jest skierowana oferta?

Do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, w tym jak sami piszą również do firm rodzinnych.

Do firm zainteresowanych współpracą w formie hybrydowej.

Obszar działania firmy

Jeśli masz wrażenie, że coś obiło Ci się wcześniej o uszy, część zespołu pracowała wcześniej również w Instytucie Doskonalenia Produkcji, teraz natomiast jest to zupełnie niezależna firma doradcza. Lean to Win prowadzi projekty w branżach od e-commerce, po produkcję, usługi, sferę bankową i wiele innych. W swoim programie stawia także na automatyzację procesów oraz naturalnie szkolenia.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

W Lean to Win znajdziesz propozycje rozwojowe dla siebie oraz swojej kadry. Prezentacja ich formuły nie posiada harmonogramu, ani sprecyzowanej grupy docelowej. Możesz jednak dowiedzieć się jak wyglądają ramy proponowanych spotkań zamkniętych, szytych na miarę, bądź realizowanych w formie online (nie kurs, lecz spotkanie).

Nie ma tu również certyfikacji.

Mocne strony, styl i metody pracy

Jeżeli zastanawiasz się jak wyjść od strony rozwiązywania problemów do weryfikacji w jaki sposób Lean to Win może Cię w tym wesprzeć – w Internecie nie znajdziesz takiej formy identyfikacji. Nie oznacza to oczywiście, że to zły wybór. Firma posiada autorski program działania, który co bardzo ważne, uwzględnia angażowanie pracowników, a także przekuwanie ich wiedzy na efekty. Potwierdzeniem tego są też case study, bądź referencje, w których to klienci informują o osiągniętych liczbowo rezultatach, a także właśnie wykorzystaniu potencjału ludzkiego.

Jeśli zastanawiasz się czy firma leanowa odpowiada tylko (i aż) za „zyskowne transformacje, to zakres ten sięga również mniejszych projektów.

Własne rozwiązania

Lean to Win posiada bardzo przydatne narzędzie do zarządzania firmą, z resztą sama jego nazwa o tym mówi. Kokpit zarządzania biznesem to rozwiązanie dedykowane dla właścicieli oraz kadry kierowniczej, ułatwiające raportowanie oraz monitorowanie wskaźników KPI. Podgląd do rzetelnych danych naturalnie usprawnia procesy decyzyjne, a automatyzacja eliminuje ryzyko błędów. Pamiętaj jednak też o tym jak ważne jest działanie przed…czyli jak zbierać dane i kto to będzie robił.

Co mówią klienci?

Jak już wcześniej mogłeś przeczytać, jeśli szukasz odpowiedzi w Internecie czy jest to firma dla Ciebie, na stronie nie znajdziesz formuły problem – rozwiązanie – przykłady. Są za to naprawdę pochlebne opinie opisujące częściowy zakres prac, a także cyferki.

„Podczas wspólnych prac skupiliśmy się na usprawnieniu najważniejszych, wybranych przez zespół tematów i na stałym mierzeniu wskaźników na wizualizacji. Tych najważniejszych wskaźników, bo wcześniej staraliśmy się obserwować za dużo danych, nie wyciągając z nich wniosków. […] Zlikwidowaliśmy zbędne czynności na magazynie, które zabierały nam 39 dni roboczych w skali roku. Jedyne czego możemy żałować, to fakt, że za długo zwlekaliśmy z rozpoczęciem współpracy.”

Cytat ze strony case study Lean To Win dla projektu z Geldbach Polska

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Nie znaleziono.

6. Lean Partner

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Interesuje Cię skorzystanie z opcji dofinansowania usług doradczych

2.     Chcesz, aby współpraca przebiegała w formie warsztatowej, z wykorzystaniem różnych metod i narzędzi Lean

3.     Chcesz, aby w ramach realizowanego wsparcia z wykorzystaniem Waszych zasobów pracowniczych powstał zespół, który będzie współodpowiedzialny za realizację zadań, a następnie za utrzymanie rezultatów

Nie wybieraj jeśli:

1.     Zależy Ci na rozszerzeniu oferty o narzędzia aplikacyjne

2.     Ty i Twoi pracownicy jesteście oporni na metodyczno-narzędziowo-Leanowe podejście

Prezes

Mariusz Szymocha

Do kogo jest skierowana oferta?

Sektor produkcyjny oraz usługowy. Szeroki zakres branż.

Szeroka skala projektowa zwiększa grono grupy docelowej.

Lean Partner wdrożył standard SUS 2.0, który podobnie jak BUR daje możliwość dofinansowania na usługi doradcze (nawet do 80%).

Obszar działania firmy

Lean Partner działa na polskim rynku przeszło 10 lat. W zakresie swoich usług mają zarówno duże projekty strategiczne, jak i pomniejsze wdrożenia narzędzi Lean. Zaplecze uzupełnia naprawdę bogata opcja warsztatowa, która podkreśla również preferowany styl pracy.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

Pod skrzydłami Lean Partner możesz zawalczyć o certyfikat Lean Six Sigma Yellow Belt, Lean Six Sigma Green Belt, Lean Six Sigma Black Belt. To oczywiście nie wszystko, ponieważ w ofercie jest również szeroka gama warsztatów z wybranych metod Lean, zarządzania produkcją, czy budowania komunikacji. Harmonogram jest nie zawsze aktualny, natomiast program oraz wszystkie detale, w tym cena, opisane są bardzo szczegółowo. Z perspektywy pracodawcy, jeśli masz dylemat czy dana inicjatywa byłaby dobra dla Twoich podopiecznych, z Lean Partner z pewnością rozbiłbyś te obiekcje. I tu nie chodzi o samo określenie „warsztat”, ale o faktycznie taką formułę prowadzenia spotkania, z którego pracownicy mogą coś wynieść.

Mocne strony, styl i metody pracy

Firma, która prezentuje pełen wachlarz obsługi metod Lean Manufacturing. Nie musisz zawsze wiedzieć jak one się nazywają, ale za to się wydarzają. Zespół Lean Partner realizując wsparcie stawia przy tym na stworzenie zespołu w przedsiębiorstwie, który będzie obsługiwał proces, a następnie będzie mógł samodzielnie dowozić jego kolejne etapy. To bardzo ważne z perspektywy zainwestowanych pieniędzy w usługę, a także utrzymania rezultatów.

Własne rozwiązania

Nie znaleziono.

Co mówią klienci?

„Na uwagę zasługuje zaangażowanie Zespołu LEAN PARTNER w badanie potrzeb nas jako Klienta Zarządzającego jak i pracowników operacyjnych. Takie podejście zaowocowało efektywną i skuteczną realizacją przedsięwzięcia.”

Cytat ze strony referencyjnej dla projektu z Trouw Nutrition

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

LeanLab to ponownie warsztatowa formuła spotkań organizowanych w konkretnych terminach kalendarza roku. Jest okazją do poznania odmiennego środowiska branżowego poprzez spotkanie pracowników różnych firm, a także samo odwiedzenie innego przedsiębiorstwa w celu rozpracowania case study. Myśląc o swojej kadrze kierowniczej, bądź inżynierskiej, która spędza czas w murach Waszego przedsiębiorstwa, to cenna okazja do odświeżenia głowy, a także pozyskania nowych doświadczeń.

Połączenie Six Sigma i Lean

To właśnie opisany wcześniej element certyfikacji.

7. Lean Q Team

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Jesteś właścicielem firmy z sektora MŚP, która realizuje niejednorodną, skomplikowaną produkcję jednostkową i małoseryjną

2.     Oczekujesz rozszerzenia oferty o szkolenia i kursy online dla pracowników

3.     Chcesz, aby współpraca opierała się o formę warsztatową

Nie wybieraj jeśli:

1.     Oczekujesz wsparcia z zakresu aplikacyjno – narzędziowego

2.     Jeżeli przed podjęciem współpracy chcesz zobaczyć jak prezentują się wynikowo osiągnięte rezultaty u innych klientów (chcesz poprzeć swoją decyzję danymi)

firmy doradcze lean

Prezes

Joanna Czerska

Do kogo jest skierowana oferta?

Do przedsiębiorstw sektora MŚP.

W słowach Lean Q Team również z nastawieniem na skomplikowaną jednostkową i małoseryjną produkcję.

Obszar działania firmy

Lean Q Team działa na rynku od 20 lat, zajmuje się projektami wdrożenia Lean Manufacturing, transformacyjnymi, a także sferą szkoleniową. Swoimi skrzydłami wykracza poza polski rynek usług Lean, działając również jako Xeleratii, czyli kooperacyjna, europejska sieć firm doradczych.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

To kolejna firma na liście, która posiada harmonogram szkoleń otwartych, ukierunkowanych mocno na role w organizacji. Rozpiętość programowa nie jest, aż taka szeroka, jak w przypadku konkurencji. Dopełnieniem jest natomiast funkcjonująca formuła nauki online, a także certyfikacje i szkolenie na terenie fabryk. Co ważne, jeśli zastanawiasz się czy, któraś z tych propozycji jest dla Ciebie lub Twojego zespołu, na ich stronie znajdziesz na to fajną odpowiedź, a także dużo szczegółów programowych.

Mocne strony, styl i metody pracy

Skupiając się znowu na sferze wdrażania Lean, może przeszukując stronę nie znajdziesz obszernych opisów działania, ani tabelek z wynikami osiągniętymi u klientów. Jednak warto abyś wiedział, że Lean Q Team preferuje warsztatową formę pracy. Jest to cenne i zwiększające szansę na zaangażowanie pracowników rozwiązanie. Co więcej jako firma przewiduje również programy rozwojowe dla managerów oraz brygadzistów i liderów zmian, przemycając wartościową metodologię FRIS.

Własne rozwiązania

Nie znaleziono.

Co mówią klienci?

Choć robiąc rozeznanie w Internecie nie zobaczysz tu case study, możesz natknąć się na wiele opinii. Pożyczamy jedną z nich i tu cytujemy:

„Wysoko oceniamy standard współpracy w zakresie przygotowania warsztatów wdrożeniowych i dostosowania ich programów do naszych wymagań. Dlatego też polecamy firmę LeanQ Team jako wiarygodną, profesjonalną kadrę gwarantującą wysoki poziom wykonania usług.”

Cytat ze strony referencyjnej dla projektu z HTL LAB SOLUTIONS

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Szeroka lista lektur z zakresu Lean Manufacturing i nie tylko, partnerstwo zarówno na płaszczyźnie studiów dyplomowych (Białystok), jak i Fundacji Lean Education (również fundator) budującej wiedzę i świadomość młodzieży.

8. Kaizen Institute

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Jesteś właścicielem dużego przedsiębiorstwa lub korporacji

2.     Zależy Ci na uruchomieniu współpracy w oparciu o filozofię KAIZEN

3.     Interesuje Cię długoterminowy projekt transformacji i masz na to zabezpieczony odpowiedni budżet

Nie wybieraj jeśli:

1.     Jesteś właścicielem małej lub średniej firmy i interesuje Cię projekt wdrożeniowy o mniejszej skali, bądź współpraca skierowana na rozwiązanie konkretnego problemu

2.     Oczekujesz wsparcia z zakresu rozwiązań aplikacyjnych i narzędziowych

3.     Zależy Ci na rozszerzeniu oferty w postaci kursów online dla pracowników

Prezes

Mariusz Rajmund Bryke

Do kogo jest skierowana oferta?

Kaizen Institute pod swoje skrzydła bierze duże przedsiębiorstwa i korporacje.

Obszar działania firmy

W tym miejscu należy dodać, że samo Kaizen Institute to TA instytucja, która rozpoczęła swoją działalność w Japonii (1985 r.), gdzie już w 1981 roku odbył się pierwszy Kaizen Tour prowadzony przez Masaaki Imai. Natomiast polski oddział powstał w 2006 roku. Przedsiębiorstwo to podchodzi do działań projektowych z innego frontu niż dotychczas opisane podmioty, jednak podobnie swoim zasięgiem również dotyka wielu branż, a także realizuje szkolenia.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

Jako, że tutaj mamy proces ciągłego doskonalenia to też certyfikacje są w duchu KAIZEN. Myśląc o budowaniu kompetencji swojego zespołu możesz rozpatrzyć propozycje szkoleń otwartych, jak i programów rozwojowych, które możesz dostosować w zależności od oczekiwanego wyniku, a także roli w organizacji. Nie mniej jednak formuła prezentacji harmonogramu nie jest intuicyjna i nie pozwala na kompleksowe zapoznanie się z programem.

Jeśli jako formę szkolenia potraktujemy wizyty benchmarkowe w przedsiębiorstwach z różnych części globu, to jest to na pewno bardzo intratna w skali doświadczenia i unikatowa propozycja, o której również ciężko sprawnie się dowiedzieć.

To też znak, aby w tych przypadkach skorzystać z bezpośredniego kontaktu.

Mocne strony, styl i metody pracy

Mocną stroną Kaizen Institute jest realizacja dużych projektów wychodzących z podejścia Lean Management i filozofii Kaizen (a w tym zasad Kaizen). To działania często transformacyjne, długoterminowe, których zakres oraz sposób prowadzenia potwierdzają same referencje. Opierają się one o dokładne zbadanie profilu klienta, określenie planowanych rezultatów, zbudowanie ram projektowych, a następnie wypełnienie ich poprzez kroki zgodne ze standardami idei Kaizen. W założeniach programowych nie znajdziesz pełnej listy narzędzi Lean Management- ale pewnie wiesz, że to też nie o to chodzi.

Własne rozwiązania

Przypiszmy KAIZEN™.

Co mówią klienci?

Głos klienta zbudowany jest w bardzo ciekawej formule doboru referencji. Możesz sam określić czy interesują Cię te współprace, które są zorientowane na wynik, sektor, ale także w kaskadzie, na zarządzanie pracownikami, produktywność, czy rentowność kosztów. Każda referencja jest jednocześnie formą case study, która opisuje jak przebiegał dany projekt.

Sprawdzając je, zwróć uwagę, których państw dotyczą.

„Oceniając nasze działania KAIZEN™ z perspektywy czasu, widzimy, że kluczowym czynnikiem sukcesu jest realne zaangażowanie pracowników oraz rola liderów. Od najwyższego poziomu do poziomu operacyjnego. Bez nich, nawet jeśli samo wdrożenie zakończyło się sukcesem, trudno jest utrzymać osiągnięte wyniki w dłuższej perspektywie.”

Cytat ze strony referencyjnej Kaizen Institute dla projektu z PKP Energetyka

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Tutaj warto wspomnieć o wartościowych książkach dla liderów oraz pracowników, a także o studiach podyplomowych MBA Kaizen w Warszawie, Europejskim już 18 Kongresie, a także nagrodach Kaizen, które przyznawane są w konkursie przedsiębiorstw, które decydują się realizować swój rozwój zgodnie z ideą.

Toyota Kata, Kaizen, Lean Six Sigma

Wszystko jest w nurcie kultury ciągłego doskonalenia!

9. Lean Trix

Wybierz tę firmę jeśli:

1.     Poszukujesz wsparcia z zakresu TWI

2.     Poszukujesz wsparcia z zakresu Toyota Kata

3.     Zależy Ci na ustandaryzowaniu szkolenia i wdrażania pracowników

Nie wybieraj jeśli:

1.     Poszukujesz wsparcia z zakresu wprowadzenia innych metod i narzędzi Lean tj.: SMED, 5S, Kanban, logistyka lean itd.

2.     Oczekujesz rozszerzenia oferty o alternatywę aplikacyjną i narzędziową

3.     Oczekujesz rozszerzenia oferty w postaci kursów i szkoleń z metod i narzędzi Lean

Prezes

Bartosz Misiurek

Do kogo jest skierowana oferta?

Dla właścicieli przedsiębiorstw, którzy chcą uruchomić program kształcenia liderów oraz budowania kompetencji pracowniczych w oparciu o program TWI, realizując również projekt rozwoju Lean.

Obszar działania firmy

Lean Trix swoim zasięgiem wykracza poza rynek polski. Globalnie, jak i tutaj, swoje działania skupia na Train Within Industry, Toyota Kata oraz zarządzaniu zmianą. Oznacza to, że przyjmuje nieco odmienny styl oraz przedmiot pracy niż wcześniejsi opisani kandydaci. Rynek doradztwa Lean jednak potrzebuje takich podmiotów, które w dodatku wspierają wiele branż od automotive, po spożywkę.

Mocne strony, styl i metody pracy

Samą w sobie metodą pracy, a także mocną stroną jest po prostu TWI. Jeżeli szwankuje u Was proces wdrażania pracowników, brakuje szkoleń, instruktaży stanowiskowych, co ważne osób, które są kompetentne do tego żeby szkolić oraz prowadzić innych… i dalej, jeśli nie ma standardów, monitorowania, komunikacji, a to przekłada się na pracę w całej firmie (w dużym skrócie) – to to właśnie możesz wypracować pracując z Lean Trix.

Stawiając się w pozycji klienta, dokonując tak ważnego wyboru, który ma wesprzeć proces zarządzania, a także zbudować tak naprawdę nową formułę pracy kadry, dobrze by było wiedzieć co się z czym je. TWI jest samym w sobie programem, który odpowiada na to pytanie, jednak jeszcze przyjemniej na to spojrzeć, gdy współpraca klient – doradca rozpracowana jest na cyklu PDCA. Tu po prostu nie ma kota w worku.

Rozszerzenie oferty: szkolenia otwarte, szkolenia online, programy certyfikacyjne

W Lean Trix nie znajdziesz tego dużo. Warto jednak obserwować nowinki ponieważ raz na jakiś czas odbywają się warsztaty czy formuły szkoleniowe o których terminach i programie możesz dowiedzieć się ze strony.

Jest też również Akademia Lidera.

Własne rozwiązania

Nie znaleziono.

Co mówią klienci?

Gdybyś chciał przeglądnąć stronę, nie znajdziesz tam wielu referencji, jednak te które są umieszczone to sama klasa. Dokładnie opisany profil przedsiębiorstwa, problemy i obiekcje, a następnie rozbite działania (choć tak jak już wiesz, dyktuje to samo TWI) i efekty.

„Głównym miernikiem stosowanym na początku wdrożenia jest czas po jakim pracownik jest w stanie samodzielnie wykonywać operacje bez dodatkowej asysty i kontroli. Dzięki sprawnemu działaniu Instruktorów i Trenerów TWI udało się zredukować czas uczenia o 25-30%. Warto również wspomnieć o redukcji pomyłek jakościowych na które przełożyło się jasne i klarowne wdrożenie stanowiskowe poszczególnych pracowników liniowych i operatorów maszyn.”

Cytat ze strony case study dla projektu z Tarczyński S.A.

Budowanie kultury Lean – dodatkowe przedsięwzięcia

Nie znaleziono.

Toyota Kata, Kaizen, Lean Six Sigma

Formą uzupełnienia kierunku Lean Management, TWI jest zarządzanie zmianą, a także Toyota Kata. Wydaje się, że jest to nieodłączny element działalności firmy – dążenie do ciągłego doskonalenia pracowników, zwiększania zdolności adaptacyjnych, a także maksymalnego wykorzystania ich potencjału.

Porównanie firm doradczych Lean management: co warto wiedzieć?

Dużo tych informacji, prawda? Ale zanim zasięgniesz języka albo wpiszesz w Internet „opinie firmy leanowe”, „porównanie i opinie”, możesz sprawdzić w jednym miejscu jak kształtują się usługi doradcze.

I teraz pada pytanie „no dobra, to kogo w końcu wybrać?

Nie wybieraj tych firm jeśli swoim profilem nie pasują do Twoich potrzeb.

Wybierz, którąś jeśli propozycja Ci odpowiada. Tu, dla Ciebie kilka punktów pomocniczych.

Najpierw odpowiedz na pytanie po co Ci to?

Jeśli nie wiesz do końca, zastanów się czy czujesz, że któraś z tych firm może pomóc znaleźć Ci odpowiedź?

Sprawdź przy tym:

  1. Czy firma leanowa realizuje działania dla Twojej wielkości przedsiębiorstwa?
  2. Czy główny obszar działania, bądź mocna strona podmiotu, to to czego akurat szukasz?
  3. Obszar Lean w Polsce – czy zgadza Ci się lokalizacja?
  4. Czy firma posiada referencje, głos klienta jest jak dowód w sprawie?
  5. Czy firma posiada przykłady case study, historie sukcesów, bądź przykłady realizacji?
  6. Czy efekty wdrożenia Lean u innych firm są mierzalne?
  7. Jak przebiega współpraca klienta – doradca, a dokładnie jakiej formy Ty oczekujesz: program certyfikacyjny, outsourcing Lean Managera, mentoring, bezpośrednia praca konsultanta Lean Management?
  8. Czy współpraca rozpoczyna się od identyfikacji waszych potrzeb oraz problemów?
  9. Czy usługi będą opierać się o angażowanie Twoich pracowników, a nie samodzielne działanie?
  10. Czy chcesz podejścia metodycznego, z zakresu zarządzania, czy potrzebujesz się uwolnić od tej otoczki?
  11. Czy firma posiada do zaoferowania coś więcej – rozszerzenie oferty?
  12. Czy interesują Cię dodatkowe korzyści z udziału w szkoleniach lub innych inicjatywach, czy to jeszcze lub w ogóle nie dla Was?
  13. Jak doradca zapatruje się na opór przed wprowadzaniem Lean?
  14. Czy firma czuje rozwój rynku, rozwój Lean Manufacturing?
  15. Czy wiesz jak firma traktuje swoich pracowników? – to ważne informacje o doradcach.

Na sam koniec jeszcze kilka słów od nas. To oczywiste, że w tym rankingu nie może być Lean Action Plan. Niezbyt wiarygodne mogłoby się wtedy okazać to porównanie (stawiając się w roli klienta).

Pozostawiamy Ci jednak łącza do nas i sam możesz to sprawdzić.

Zastanawiasz się, jak wybrać firmę doradczą Lean? Sprawdź nasz artykuł na ten temat! Możesz również sprawdzić, co mówią o nas klienci.

Przeczytaj artykuł
Sprawdź referencje