Ile kosztuje współpraca z firmą doradczą Lean?

Bardzo możliwe, że trafiłeś tu ponieważ zastanawiasz się nad podjęciem współpracy. Pewnie po głowie chodzą Ci standardowe pytania: Jak to wygląda? Co może pójść nie tak? ILE TO KOSZTUJE?

Zauważyłeś też pewnie, że jest to temat tabu, nikt szczególnie nie chce się tym chwalić, a firmy owiewają to nutką tajemnicy. Najpierw musisz podjąć pierwsze rozmowy, wysłać zapytanie, poczekać na ofertę i dopiero wtedy kot wyskakuje z worka. Chcielibyśmy wygładzić ten dysonans, od razu mówiąc Ci jakie są stawki, co, ile kosztuje, bo przecież i tak się tego dowiesz i nie ma sensu wydłużać tej ścieżki.

Oczywiście sama odpowiedź nie jest już taka prosta. Bo to zależy…

Dlatego postaramy Ci się wskazać od czego to zależy, jak kształtują się warianty możliwej współpracy w perspektywie kosztowej, kiedy stawki ulegają zmianie itd.. W dużym skrócie, możesz liczyć na omówienie poniższych punktów:

 1. Zapłata za czepianie się, czy owocne partnerstwo?
 2. Usługi firm doradczych – jakie są typowe stawki?
 3. Rozważania kosztowe dla współpracy z firmą doradczą
 4. Ile kosztuje wdrożenie Lean Management? Podstawowe czynniki wpływające na cenę
 5. Porównanie kosztów współpracy – przykłady
 6. Analiza zwrotu z inwestycji (ROI) Czy warto inwestować w doradztwo Lean?
 7. Strategia rozwoju Lean, a alternatywne koszty
 8. Jakie są koszty ukryte przy współpracy z firmą doradczą?
Kliknij i sprawdź schemat współpracy z nami!

Zapłata za czepianie się, czy owocne partnerstwo?

Jeszcze zanim przejdziemy do konkretnych liczb i zależności, chcielibyśmy wyciągnąć jeszcze jedną obiekcję.

Zdajemy sobie sprawę, że Tobie jako właścicielowi, ale także Twoim pracownikom może przyjść do głowy taka myśl:

„I co…zapłacimy kilkanaście tysięcy po to, żeby ktoś tu przeszedł i wytknął nam nasze błędy.”

„Szef zapłacił mu po to, żeby teraz mógł się nas czepiać.”

I na rynku są tacy specjaliści, z różnych branż, którzy w swoich usługach prezentują butę oraz pychę.

Wiemy, że taki dylemat może się u Ciebie pojawić, dlatego też trochę bardziej miękko chcielibyśmy pokazać Ci, że jest druga strona medalu.

 • Konsultacja to usługa trudna do kupienia. Chcesz wiedzieć, jaki będzie efekt współpracy, a jednocześnie sam nie wiesz, czego nie wiesz o swojej firmie. Musisz się liczyć z tym, że aby doradca faktycznie spełnił swoją rolę, będzie musiał, kolokwialnie mówiąc, „przemielić” Ciebie i Twój zespół. Dokładne badanie potrzeb i mnóstwo pytań jest wpisane w dalszy potencjalny zwrot z inwestycji. Oczywiście nie mówimy tu o wytykaniu, ale o pytaniach bardziej i mniej przyjemnych.
 • Zastanów się, ile może Cię kosztować samodzielne przejście ścieżki do rozwiązania waszych problemów lub pomysłów rozwojowych. Trzymając się zasady „przeżyj to sam” będziesz testował, próbował, możliwie popełniał kolejne błędy, tracił czas swój i personelu, wywarzając już otwarte drzwi. Czasem warto przeliczyć czy Twoje roboczogodziny jako prezesa, żeby się nauczyć, wdrożyć, egzekwować są warte tyle co zewnętrzny konsultant, który ma już doświadczenie. Ile byś zyskał wykorzystując ten czas gdzie indziej? Na etapie tworzenia firmy to właśnie czas jest Twoją walutą, a gdy już się rozrośnie rola się zmienia. Ile będzie Cię kosztowało dojście do tego samodzielnie, a ile, szybciej, z odpowiednim wsparciem?
 • Konsultant powinien przyjść do Ciebie jako partner, tego powinieneś od niego oczekiwać. To nie tylko osoba, która rzuci Ci kilkoma pomysłami ze swojej teczki utartych szablonów, ale spyta, co Wy sądzicie na dany temat, czy próbowaliście już jakiś rozwiązań, jakie są Wasze doświadczenia. Co więcej, oprócz płaszczyzny mentorskiej i wykonawczej, może stać się też pozytywnym egzekutorem. Zakładając, że po badaniu potrzeb i diagnozie, współpraca przeradza się w dłuższy projekt, jego cykliczna obecność w Waszej firmie może stanowić element mobilizacji do działania. To tyczy się nie tylko działań, ale także pieniędzy. Bo faktura za usługę zewnętrzną pachnie zupełnie inaczej niż zwyczajowa wypłata.

Szerzej formę partnerstwa oraz czającą się obiekcję przed wymądrzaniem i gołosłownością za pieniądze, rozbiją przykłady analizy ROI, które znajdziesz w dalszej części. Teraz pora na same liczby.

Usługi firm doradczych – jakie są typowe stawki?

Jak różnią się ceny usług firm doradczych? Czy warto wybierać najtańszą firmę doradczą?

W formie drobnego wstępu, stawki rynkowe wahają się od 1,5 – 6,5 tys. PLN za dzień*.

Marki z międzynarodowym kapitałem np.: LEI Lean Enterprise Institute, bądź firmy konsultingowe skupiające się głównie na projektach korporacyjnych, mają zdecydowanie wyższe stawki. Ich przeciwieństwem jest działalność zbliżona do freelancingu, gdzie konsultanci działający niezależnie z reguły pracują na niższych warunkach. Jak widzisz rozstrzał jest dosyć duży, ale nie determinuje to oczywiście opcji wyboru – każda grupa może okazać się gotowa na spełnienie Twoich potrzeb.

Mówiąc o tym co u nas, zacznijmy od najprostszego podziału jaki można zastosować. W naszym przypadku są to dwie kategorie:

 1. Doradztwo, projektowanie narzędzi, współpraca długoterminowa
 2. Szkolenia oraz warsztaty – dedykowane, w konkretnej tematyce

Dla pierwszej kategorii nasze stawki plasują się na poziomie 3 – 5 tys. PLN za dzień doradczy.

Dla drugiej, stawka dzienna wynosi 5 – 6,5 tys. PLN.

Do tej podstawy należy jeszcze doliczyć ewentualne koszty logistyki. Mamy dwie główne lokalizacje – Kraków oraz Wrocław, ale naszą bazą wypadową mogą być różne obszary Polski – od okolic Rzeszowa, przez Poznań, Warszawę, Trójmiasto i wiele innych. W ich przypadku trzymamy się standardowych założeń:

1,15 PLN / km

300 PLN – nocleg, w razie potrzeby

Dlaczego tyle?

Może zastanawiasz się skąd taka różnica w stawkach? Dlaczego u nas jest taniej? Dlaczego jesteśmy gdzieś po środku widełek?

Tutaj też możemy Ci jasno odpowiedzieć. Nasze usługi są skierowane w głównej mierze do firm z sektora MŚP i w oparciu o pracę z tą grupą budowaliśmy nasze know how i mamy największe doświadczenie. To blisko 90 % naszych projektów, co nie oznacza, że nie podejmujemy się współpracy z korporacjami. Kolejną kwestią wpływającą na cenę jest to, że koszty prowadzenia naszej działalności są niższe niż międzynarodowych, bądź po prostu większych firm konsultingowych i nie widzimy potrzeby obciążania Cię czymś, z czym sami się nie mierzymy.

I tak naprawdę to tyle. Jeśli szukasz tylko odpowiedzi na pytanie ile kosztuje współpraca, szef, bądź kierownik poprosił Cię o sprawdzenie ceny szkolenia, czy doradztwa – wszystko jest już jasne.

koszty współpracy lean

Pamiętaj w tym wszystkim, że jeśli o usłudze myślisz w postaci kosztu…to lepiej żebyś go nie ponosił i się za to nie zabierał. Nieodpowiednia perspektywa może okazać się dla Ciebie i dla Twoich pracowników faktyczną stratą. Jeśli natomiast myślisz o tym jako o inwestycji, że szkolenie pracowników przełoży się na korzyści w organizacji ich pracy, bądź doradztwo pozwoli Ci zrealizować wyznaczony cel np.: zwiększenie wydajności, to masz prawo w tym przypadku oczekiwać rezultatu, a także sprawdzić jaki poziom zwrotu Ci on przyniesie (ROI).

Sprawdź nasze propozycje usługowe

Rozważania kosztowe dla współpracy z firmą doradczą Lean

Doszliśmy do podstawy wyczerpania tematu. Jeśli jednak dasz nam jeszcze chwilę, pokażemy Ci:

od czego dokładnie zależą te ceny?

konkretne przykłady realizacji

 jak wyliczyć ROI?

jakie są alternatywne i ukryte koszty?