Ile zarabia prezes firmy produkcyjnej?

Choć rzeczywistość to nie The Office, W garniturach, czy Diabeł ubiera się u Prady to jednak fabuły topowych filmów i seriali oddają mały zalążek tego jak wygląda zakres obowiązków prezesa. I tak, dotyczy to również przedsiębiorstw produkcyjnych. Jeśli jesteś teraz z nami, to znajdziesz tutaj szansę do refleksji zarówno jeśli sprawujesz obecnie stanowisko prezesa, pretendujesz, spodziewasz się być nominowanym, zbliża się proces sukcesji, bądź po prostu jesteś ciekawy czy 1 mln zł przychodów rocznie jest możliwy i za co wtedy taka suma się należy. Przejdziemy razem przez wiele tematów, aby odkryć od czego zależą i jak kształtują się zarobki prezesa firmy produkcyjnej. Żeby zobaczyć pełne spektrum, spróbujmy przejść przez następujące kwestie:

1.Prezes, prezes grupy, prezes zarządu
2.Czym tak naprawdę zajmuje się prezes?
3.Jak kształtuje się średnia pensja prezesa firmy?
4.Od czego zależy wynagrodzenie prezesa firmy produkcyjnej?
5.Zarobki prezesa, a wzrost firmy.

Prezes, prezes grupy, prezes zarządu

Prezes prezesowi prezesem, a kiwi kiwi kiwi. Już na samym początku musimy postawić naczelne stwierdzenie, że w zależności od rodzaju organizacji, jej wielkości, a także struktury-mianem prezesa można określać zupełnie różniące się stanowiska.

 • Możesz nim być, jednocześnie będąc właścicielem firmy produkcyjnej.
 • Możesz nim być poprzez powołanie na konkretny okres, kadencję, bądź do odwołania, posiadając za swojego zwierzchnika właściciela firmy, bądź zarząd.
 • Jeszcze inaczej będzie to wyglądało w przypadku spółek państwowych, kapitałowych, akcyjnych itd. , gdzie wyraźny i odmienny wydźwięk będzie miało słowo zarząd spółki (def. instytucja nadrzędna kierująca działalnością innych instytucji lub organizacji), a także prezes zarządu. To tak naprawdę główny wyznacznik tego, jakie wiele może być tu punktów odniesienia. My skupimy się w głównej mierze na 1 oraz 2 alternatywie, próbując zdefiniować jednak na czym konkretnie polega praca prezesa.

Czym tak naprawdę zajmuje się prezes?

W wymiarze uniwersalnym do zakresu obowiązków prezesa należy:

 • reprezentowanie firmy, zarówno w relacji z kluczowymi klientami, dostawcami, partnerami, jak i konkurencją,
 • zarządzanie firmą przy bezpośredniej współpracy członków zarządu wraz z podległymi pracownikami,
 • formułowanie polityki przedsiębiorstwa-a w tym misji, wizji oraz wartości,
 • uczestniczenie w budowaniu strategii firmy, a następnie koordynowanie i monitorowanie przy wykorzystaniu przedstawicieli struktury organizacyjnej,
 • monitorowanie procesów w firmie – zarówno w ujęciu produkcyjnym, jak i okołoprodukcyjnym,
 • podejmowanie kluczowych decyzji oraz inicjowanie rozwiązań,
 • nadzorowanie podległych pracowników.
zadania prezesa

Wbijając się bardziej produkcyjny schemat będzie to również oznaczało:

Dążenie, aby firma wypracowała przychody zgodne z założonym celem rocznym, jak i długoterminowym.

Uczestniczenie w spotkaniach oraz osobiste stawiennictwo na produkcji, w związku z prowadzeniem projektów obszarowych, rozwojem, wdrażaniem nowych technologii, badaniem rynku, usprawnianiem systemu zarządzania.

Budowanie zaangażowania personelu – a w tym dbanie o komunikację i transparentny podział odpowiedzialności, a także poczucie istotności pracowników w dodawaniu wartości.

Kreowanie trendu rozwoju – aby każdego roku firma kształtowała nowe kompetencje, doświadczenia oraz możliwości.

Zaszczepianie i kultywowanie wizji, niekoniecznie bazującej na benchmarku największych firm, ale takiej, która pozwoli dążyć do doskonałości operacyjnej.

Jak kształtuje się średnia pensja prezesa firmy?

Tak ustrukturyzowany podział obowiązków nie musi być powtarzalnym szablonem. Stanowi jednak solidną podstawę do tego, aby określić średnią wysokość wynagrodzenia.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na styczeń 2023, średnie miesięczne wynagrodzenie prezesa wynosi 15 650 zł brutto, czyli 10 999 zł netto. Wartościami granicznymi standardowej stawki są kwoty 9090zł brutto oraz 25 040 zł brutto miesięcznie (przy tych założeniach prezes w ciągu roku zarobiłby od 109 080 zł brutto do 300 480 zł brutto). Analiza uzupełnia również, że 25%głosów respondentów zadeklarowało niższe zarobki i drugie tyle-przekraczające 17 399 zł netto. Poszerzając perspektywę, według Badania, prezes zarządu na swoim stanowisku zarabia nieco wyższą kwotę. W tym przypadku mediana wynosi 15 950 zł miesięcznie, czyli o 300zł brutto wynagrodzenia więcej. Naturalnie tym samym zmieniają się i widełki-między 10000 zł brutto, aż do 25 580 zł miesięcznie, gdzie w skali roku prezes mógłby otrzymać między 120 000 zł brutto, a 306 960 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego.

Warto również dodać, że wśród respondentów Badania wynagrodzeń prezesów firm, pierwsza próbka stanowiła 229 osób, natomiast druga, 672 prezesów zarządów. W ramach wynagrodzenia stałego osoby zadeklarowały również podstawowe benefity tj.: telefon, laptop czy samochód służbowy.

A gdzie w tej liście znajduje się Twoje miejsce?

prezes

Szkolenie Online z CERTYFIKATEM
Skuteczny lider – budowa zespołu, komunikacja

         Stosowanie 6 kroków na drodze do budowania zespołu
         Udzielanie pozytywnej oraz negatywnej informacji zwrotnej
          Rozpoznawanie 5 kluczowych dysfunkcji w pracy zespołowej
          Delegowanie zadań dla pozostałych członków zespołu

certyfikowane szkolenie Lidera
Skuteczny lider - budowanie zespołu , komunikacja
Zobacz szkolenie

Wolisz naukę w formie stacjonarnej? Sprawdź szkolenie zamknięte – Budowanie zaangażowania i odpowiedzialności pracowników.
To praktyczne warsztaty dla prezesów, ale również menedżerów, kierowników i liderów zespołów.

Zobacz szkolenie

Od czego zależy wynagrodzenie prezesa firmy produkcyjnej?

Wbijając kij w mrowisko dodajmy jeszcze pytania: Gdzie te słynne kilka mln zł pensji? A gdzie te mln zł premii? Gdzie te mln zł zysku firmy? Oczywiście to nie znaczy, że takich nie ma. Wręcz przeciwnie, są! Ale tutaj właśnie pojawiają się dodatkowe kryteria:
 • Geneza firmy-pod tym hasłem umieśćmy podział w kategorii: właściciel i prezes firmy rodzinnej, zatrudniony prezes w firmie rodzinnej, powołany prezes spółki innej niż rodzinna
 • Lokalizacja przedsiębiorstwa na mapie Polski-na stanowisku prezesa również może mieć to znaczenie, tak jak w przypadku całej siatki pozostałych stanowisk (tu trzeba uwzględnić stadium demografii, rynku pracy, tras logistycznych, gęstości stref przemysłowych, infrastruktury, rynków zbytu)
 • Rodzaj branży i wielkość zakładu produkcyjnego – a w tym mieści się specyfika, wielkość lub brak seryjności, różnorodność produktowa, technologie, automatyzacja, popyt
 • Wielkość zarządzanego zespołu–poziom zarządzania. W zarządzaniu pomocne mogą okazać się narzędzia, jak np. aplikacja Karty Pracy, która pozwala na raportowanie na produkcji.
 • Naturalnie staż pracy i doświadczenie (w przypadku osoby zatrudnionej na stanowisko prezesa spółki)
 • Struktura wynagrodzenia-do ogólnego rozrachunku należy dodać jeszcze opcję dywidendy, premii od zysku firmy oraz pozostałe alternatywy premiowania i dodatków

Zarobki i praca prezesa, a wzrost firmy

Choć rozpiętość wynagrodzeń szefów zarządów jest ogromna, wcale nie oznacza to, że prezesi największych firm muszą jednocześnie zarabiać najwięcej. Wymienione wyżej kryteria mogą działać zarówno na plus, jak i na minus. Będą takie sytuacje, w których, w stolicy, prezes otrzymuje pensję taką jak wynagrodzenie kierownika produkcji, a i takie, w których na Podlasiu, w niewielkiej firmie produkcyjnej otrzymuje wynagrodzenie o wielkości 50tysięcy złotych miesięcznie.

zarobki prezesa firmy produkcyjnej

Niska, średnia, bądź wysoka pensja prezesa w ramach wynagrodzenia zasadniczego to kwestia względna. Każdy może ocenić to indywidualnie. Nie opiniując jednak o tym jaka wartość jest adekwatna, musimy powiedzieć też jasno, że to naprawdę trudna i bardzo odpowiedzialna rola. Wymaga zaangażowania, poświęcenia dużych nakładów czasu oraz energii, otwartości, zdolności do podejmowania decyzji oraz chęci ciągłego rozwijania-zarówno siebie samego, jak i przedsiębiorstwa

Bez tych elementów stoi przed Tobą duże ryzyko podwinięcia nogi, o czym możesz się utwierdzić przechodząc do kolejnego poradnika

Co więcej, nie będąc prezesem zarządzającym zza biurka i chcąc, aby co roku firma wypracowała wzrost, warto abyś wziął pod uwagę również, że wcześniejsza świadomość czyhających na Was zagrożeń, zwiększy szanse ich wyeliminowania. A o tym możesz przeczytać tutaj:

Na koniec, kaskadując funkcje w strukturze organizacyjnej, jeżeli jesteś ciekawy możesz również prześledzić analizę, którą przygotowaliśmy w ubiegłym roku:

Ile wynosi średnie wynagrodzenie kierownika produkcji?

*Wyniki opracowane na portalu wynagrodzenia.pl prowadzonym przez firmę Sedlak&Sedlak

ODBIERZ DARMOWĄ CHECKLISTĘ PREZESA FIRMY PRODUKCYJNEJ

 • Zyskasz kontrolę nad swoim czasem — oszczędzisz mnóstwo czasu i ustalisz priorytety!

 • Zidentyfikujesz obszary do usprawnienia – 99% prezesów korzystających z checklisty już je znalazło!

 • Skontrolujesz wydatki i przygotujesz się do kolejnych inwestycji.

ODBIERZ CHECKLISTĘ PREZESA