Ile zarabia Kierownik Produkcji?

Ostatnimi czasy dosyć wnikliwie rozpatrywaliśmy płaszczyzny działania Kierownika Produkcji oraz pozostałych osób, które pełnią stanowisko menadżerskie. Mogłeś prześledzić jak mają się kwestie:

  1. Wdrażania pracowników na produkcję
  2. Zarządzania i monitorowania rozwoju pracowników z wykorzystaniem matrycy umiejętności
  3. Stawiania na rozwój pracowników i odkrywania ich potencjału, który może przełożyć się na wzrost organizacji
  4. Budowania zasobów własnych umiejętności miękkich, które mogą stać się sposobem na budowanie zaangażowania pracowników
  5. Poszukiwania sposobów na zmniejszenie rotacji pracowników
  6. Osobistej analizy obszarów, którymi nieświadomie możesz blokować rozwój firmy
  7. Kolejnej osobistej analizy, o syndromie bycia niezastąpionym

Mając tak rozbudowany zakres różnych case’ów, przyszła najwyższa pora porozmawiać o pieniądzach.

Obecnie pełnisz funkcję Kierownika produkcji i zastanawiasz się, czy Twoje wynagrodzenie jest adekwatne do obecnych propozycji rynkowych? A może chcesz po prostu porównać, jak to wygląda u innych osób pełniących podobne stanowisko?

Spróbujmy wspólnie prześledzić sytuację, która kształtuje się na przestrzeni 2022 roku, uwzględniając przy tym takie kwestie jak:

  1. Od czego zależy wynagrodzenie kierowników?
  2. Czy zakres obowiązków może mieć wpływ na wynagrodzenie?
  3. Ile wynosi średnie wynagrodzenie kierownika produkcji?
  4. Trendy i kierunki rozwoju, które pozwolą Ci powalczyć o wyższe zarobki

Przed rozpoczęciem analizy należy również dodać, że jest to dobry grunt do rozpatrzenia zarówno jeśli dopiero pretendujesz na to stanowisko, bądź szykujesz się do awansu w wyniku wewnętrznej rekrutacji.

Od czego zależy wynagrodzenie kierowników?

Choć może się wydawać, że głównym czynnikiem wpływającym na wielkość wynagrodzenia jest staż pracy oraz doświadczenie, na zarobki kierownika ma wpływ znacznie więcej elementów. Czy zdawałeś sobie z tego sprawę?

Lokalizacja przedsiębiorstwa na mapie Polski

Jak się okazuje miejscowość, w której pracujesz, również ma wpływ na to ile dostaniesz. W czołówce uiszczania najwyższych wynagrodzeń mieszczą się takie województwa jak: dolnośląskie, zachodnio-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, lubuskie, łódzkie, mazowieckie, a dalej i śląskie. Chcąc sobie to trochę lepiej zwizualizować, można powiedzieć, że cała zachodnia część Polski oraz rodzynka, czyli województwo ze stolicą, przoduje w rankingach. Natomiast z drugiej strony – na wschodzie kraju, sprawa ma się widocznie inaczej, w szczególności w przypadku Podlasia, Lubelszczyzny, terenów Warmii i Mazur, a także Podkarpacia. Z czego to może wynikać? Z gęstości zaludnienia w poszczególnych obszarach, zagospodarowania terenu, z ilości i zagęszczenia stref przemysłowych, poziomu rozbudowania infrastruktury, ukształtowania się krajowych, jak i międzynarodowych tras logistycznych, dostępu do surowców, kształtujących się rynków zbytu itd.

Pamiętaj jednak przy tym o jeszcze jednej rzeczy.

Jeśli jesteś kierownikiem w firmie produkcyjnej spod Olsztyna, czy spod Krosna i sapiesz pod nosem ile to mogą zarabiać inni nad morzem, czy w Warszawie, powinieneś uwzględnić przy tym fakt, że w tych miejscach, oprócz wyższych wynagrodzeń są również wyższe koszty życia. Gdzie oczywiście droższe mieszkania, domy, rachunki to nie jedyna determinanta różnic w wypłatach, jednak na to zdecydowanie należy wziąć poprawkę dokonując pierwszej oceny.

Mapa Polski - wynagrodzenie kierowników produkcji zależy od lokalizacji

Rodzaj branży

Rodzaj branży warto by było połączyć również ze specyfiką produkcji, ponieważ wielkość serii, bądź ich brak, poziom automatyzacji, czy wymagania i restrykcje międzynarodowych norm, kształtują profil pracy kierownika. Oznacza to, że nie sama złożoność procesu produkcyjnego się liczy, ale także to, co go okala. W przypadku braku seryjności, a także dużej różnorodności, pracodawcy będą szczególnie doceniać osoby o otwartym umyśle, które nawet w takich warunkach będą w stanie zapanować nad personelem, produkcją, a także poszukiwać ścieżek rozwoju. Z kolei inaczej będą spoglądać na osobę, która dzierży pieczę nad wytwarzaniem niezłożonych komponentów na masową skalę. Co innego będzie działo się w przemyśle automotive, co innego w sferze farmacji, spożywczej, przetwórstwa tworzyw sztucznych, bądź metali, a co innego na produkcji zabawek drewnianych dla dzieci.

Sprowadza się to wszystko do wniosku, że rodzaj branży oraz specyfika procesu produkcji definiuje wymagania odnośnie: poziomu odpowiedzialności, zasobów i zakresu wiedzy technicznej, znajomości regulacji, przepisów czy norm, przejawiania postawy proaktywnej, ciągłego dokształcania się itd. Im bardziej złożone procesy, im bardziej wymagający produkt, a także klient – tym wyższe oczekiwania względem kierownika, a także tym wyższe wynagrodzenie.

Wielkość zakładu produkcyjnego

Ty, jak i inne osoby zatrudnione na stanowisku kierownika produkcji muszą liczyć się również z tym parametrem. Zwykle z wielkością zakładu, w parze może iść poziom zaawansowania technologii, rozbudowania parku maszynowego, automatyzacji, czy zatrudnienia personelu.

Nie oznacza to, że proces zarządzania będzie wprost proporcjonalny do rozmiaru firmy, a że Ty będziesz miał albo bardzo mało, albo bardzo dużo do roboty. Jednak nie można też zupełnie zaprzeczyć, że wszelkie duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają od 250, czy nawet 1000 osób, są Ci w stanie więcej zaoferować niż w małej, czy średniej firmie produkcyjnej. Mamy tu bowiem do czynienia z zupełnie inną skalą przychodów w ujęciu rocznym, innymi mocami produkcyjnymi, a także z silniejszą pozycją na tle konkurencji.

Wielkość zakładu - wysokość pensji

Wielkość zarządzanego zespołu – poziom zarządzania

Wielkość zespołu jakim zarządzasz może naturalnie wynikać z wielkości organizacji, w której pracujesz. Jednak i w tym przypadku nie musi być to zasadą.

Przechodząc jednak do sedna, im więcej podopiecznych będziesz miał pod swoimi skrzydłami, a także im większa będzie Twoja odpowiedzialność za wykonywane przez nich obowiązki, tym bardziej możesz uwzględniać ten czynnik jako wpływający na Twoje wynagrodzenie.

Dlaczego może mieć to znaczenie? Weźmy krótki przykład.

Ciężko będzie wybronić, że należy Ci się taka sama wypłata, jeśli w dwóch siostrzanych oddziałach, zakładając, że macie takie same obowiązki, Ty będziesz nadzorował pracę 10 operatorów, a Twój odpowiednik w innej lokalizacji, będzie pracował z setką ludzi.

Jeszcze inaczej trzeba będzie spojrzeć na scenariusz, w którym jako lider skupiasz się jedynie na froncie pracownik produkcyjny – park maszynowy, a na froncie: operatorzy, park, przedstawiciele jakości, utrzymania ruchu, inżynier produkcji, inżynier procesu, technolog i pozostali specjaliści.

Płeć, także ma znaczenie

Jak się okazuje, płeć na stanowisku Kierownik Produkcji – także ma znaczenie. Nie wdając się tutaj w żadne manifestacje, ani też nie tuszując sprawy, kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni.

Naturalnie staż pracy i doświadczenie

To elementarna część, pień drzewa, trzon całego profilu tych stanowisk pracy. Naturalnie im większy staż, tym większe doświadczenie. Wynika to z możliwości nabywania wiedzy i praktyki na przestrzeni czasu, a także okazji do skonfrontowania różnych sytuacji, które mają miejsce w biegu działania przedsiębiorstwa. Spadek ilości zleceń, nadmierne obciążenie, utrata klienta, duża reklamacja, otwarcie nowego zakładu, zakup nowej linii, masowe zatrudnienia nowych osób, serie szkoleń, badanie nowej technologii – upływ czasu jest sprzymierzeńcem nowych doświadczeń, zarówno tych dobrych, jak i tych złych, a dokładnie każde z nich hartują i stwarzają szansę do wyciągania wniosków.

Im dłuższy staż pracy i doświadczenie tym wyższe zarobki

Z tego punktu powinieneś wyciągnąć jeszcze jedną dodatkową myśl:

Jeżeli przykładowo przez 3 lub 4 lata byłeś kierownikiem w firmie produkcyjnej X i chcesz zmienić pracę, utrzymując przy tym swoje stanowisko, nie bój się składać CV do miejsc, w których na start wymagają od Ciebie 5 lub więcej lat stażu. Choć ocena ilościowa wydaje się być zwykle najbardziej rzetelnym wskaźnikiem, czasem charakter jakościowy również potrafi być przydatny i co więcej, może obronić się podczas wyzwania. Jeżeli wiesz o tym, że realizując zadania u dotychczasowego pracodawcy, jako szef produkcji miałeś okazję nabyć unikatową wiedzę, która może stać się Twoją kartą przetargową, warto, abyś o siebie powalczył!

To samo tyczy się również pozostania w obecnym miejscu pracy i starania się o ewentualną podwyżkę. Pamiętaj też przy tym o pokorze i zasadności. 3 lata doświadczenia mają sporą lekcję do odrobienia, w porównaniu do 20-letniego stażu.

Pozostałe kluczowe czynniki wpływające na poziom wynagrodzenia

W formie zwieńczenia kryteriów, które wpływają na wielkość wynagrodzenia na stanowisku kierownika, należy dodać, że niezmiennie oprócz elementów otoczenia zewnętrznego, wewnętrznego, a także sfery umiejętności twardych, pracodawcy biorą pod uwagę:

  • Umiejętności miękkie i interpersonalne,
  • Chęć samorozwoju,
  • Kreatywność, poszukiwanie sposobów na wprowadzanie usprawnień i innowacji.

Szkolenie Online

Pakiet Kierownik Produkcji

    Kurs Intro to Lean – Wprowadzenie do Lean Management
    Kurs Szkolenie VSM – Mapowanie strumienia wartości
    Kurs Szkolenie Planowanie produkcji
    Kurs Skuteczny Lider – budowa zespołu, komunikacja
    Kurs Szkolenie Excel na Produkcji – Poziom I&II
    Kurs Kierownik produkcji – na drodze do doskonałości

Zobacz szkolenie

Kierownik produkcji poza umiejętnościami twardymi, musi być dobrym liderem. Sprawdź szkolenie zamknięte dla liderów zespołów: Budowanie zaangażowania i odpowiedzialności pracowników. To warsztaty, które uczą jak być przywódcą zespołu, który motywuje i inspiruje swoich pracowników.

Czy zakres obowiązków może mieć wpływ na wynagrodzenie?

Zakres obowiązków kierownika produkcji może kształtować się ze względu na niemalże identyczne kryteria, które zostały omówione chwilę wcześniej. Tak też może wynikać z rodzaju branży, wielkości firmy, specyfiki produkcji, wielkości zespołu itd.

Jeżeli chcesz przestudiować jak wygląda taki uniwersalny zestaw zadań, który został stworzony na podstawie konfrontacji ofert pracy, zapraszam Cię do obejrzenia i przesłuchania fragmentu z kursu online Kierownik Produkcji na drodze do doskonałości.

Obowiązki pracownika zarządzającego działem produkcji możesz również podejrzeć w artykule o niezastąpionym kierowniku.

Prowadząc jednak tą krótką wstawkę do konkluzji, jak najbardziej zakres obowiązków może być kolejnym z czynników decydujących o tym ile pieniędzy Ci się należy.

Nie każdy szef produkcji będzie nadzorował budżet, bo strukturę kosztów i wydatki może badać controlling oraz księgowość.

Nie każdy kierownik działu produkcji będzie nadzorował wdrożenie nowej linii technologicznej.

Nie każdy będzie zajmował się innowacjami.

Nie każdy będzie nadzorował system szkoleń.

Co więcej, nie każdy z tych elementów będzie też uznawany za pożądany przez pracodawcę.

Jak widać, obowiązki kierownika produkcji są bardzo rozległe i zróżnicowane. Na co dzień, warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają zarządzanie zespołem produkcyjnym, na przykład aplikacji ZaPro.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie kierownika produkcji?

Zarobki zarobki…

No dobrze, przyszedł wreszcie ten długo wyczekiwany moment, w którym wreszcie możemy wziąć na tapet ile wynosi miesięczne wynagrodzenie kierownika produkcji.

Weryfikując dane z 2022 roku, na płaszczyźnie ogólnopolskiej, mediana wynagrodzeń wynosi 8390 zł brutto, czyli około 6 tysięcy złotych netto. Wartościami granicznymi jest 6410 zł brutto i 11 500 zł brutto miesięcznie, z zaznaczeniem, że niejeden kierownik zakładu produkcyjnego mógł zarabiać sporo mniej [25 % respondentów badania wynagrodzeń] lub też znacznie więcej w danym okresie [również 25 % respondentów].

Przedstawione informacje odnośnie zarobków brutto wynikają z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń. Są one spójne z danymi pozostałych portali internetowych, z opiniami ze zweryfikowanych forów pracowniczych, a także potwierdzone poprzez rozmowy z przedstawicielami zawodu kierownika produkcji.

Poszerzając jednak perspektywę i wracając do omówionych wcześniej czynników kształtujących wysokość wynagrodzenia:

  • W przypadku zachodniej części Polski, kierownikom produkcji przysługuje średnio stawka wyższa niż mediana wynagrodzeń.
  • Osoby zarządzające produkcją, które mają pod sobą do 10 pracowników, plasują się na poziomie wynagrodzenia zbliżonym do dolnej wartości granicznej.
  • Miesięczne zarobki brutto osób o stosunkowo niskim stażu pracy (2-5 lat) również zbliżają się do poziomu dolnej wartości granicznej, z wiekiem oraz z doświadczeniem przekraczając medianę.
  • Dyrektor produkcji – mężczyzna, zarabia średnio o tysiąc złotych brutto więcej niż kobieta.
Zarobki Kierownika Produkcji - ile można zarobić

Co w takim razie możesz jeszcze zrobić, aby w tym mieście (miejscowości) w którym jesteś, będąc w tak małej / dużej firmie, mając tyle stażu ile masz, Twój pracodawca uznał, że należy Ci się podwyżka?

Trendy i kierunki rozwoju, które pozwolą Ci powalczyć o wyższe zarobki

W obecnych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju technologii, automatyzacji, wysokiej konkurencyjności na rynku, a przy tym jednoczesnej walki z konsekwencjami po COVID-19, pojawiającymi się nieprzewidzianymi zdarzeniami, firma zatrudniająca Cię na to stanowisko będzie oczekiwała od Ciebie czegoś więcej…

Co może się kryć pod tą woalką tajemnicy?

  • Potrzeba znajomości języka obcego lub języków – aby poszerzać kontakty na rynkach międzynarodowych,
  • Znajomość Lean Manufacturing – jako podstawy do eliminacji marnotrawstwa i poszukiwania zdroworozsądkowej ścieżki rozwoju dla organizacji,
  • Znajomość podstaw negocjacji i mediacji – jako szansy podniesienia jakości komunikacji i wypracowywania rozwiązań,
  • Chęć samorozwoju i kształcenia – czyli Twojej własnej pobudki do tego, aby stawać się co raz lepszym w pełnieniu roli,
  • Zaangażowanie się w sferę badań i rozwoju – jako alternatywy do wytyczenia nowych kierunków działania organizacji.
Umiejętności podnoszące wynagrodzenie Kierownika Produkcji

Wieńcząc obszerny temat roli Kierownika Produkcji w przedsiębiorstwie, jeżeli masz dalszą potrzebę usystematyzowania wiedzy, a także poszerzenia dotychczasowych praktyk, mam dla Ciebie jeszcze jedną propozycję, która może przypieczętować wszystkie omawiane dotychczas case studies. Co powiesz na oficjalny certyfikat?

UZYSKAJ DOSTĘP DO CODZIENNEJ CHECKLISTY KIEROWNIKA PRODUKCJI!

Szczegółowa lista obowiązków + BONUS

  • Twoja rola w firmie będzie w pełni wykorzystana

  • Wprowadzisz nowe metody i style zarządzania

  • Pracownicy będą wiedzieć, że jesteś otwarty na nowe rozwiązania

CHCĘ POBRAĆ CHECKLISTĘ