Zacznijmy od początku…
poznaj, zrozum, działaj!
Przed Tobą pierwszy artykuł najnowszego cyklu „Miesiąc z…”. Pierwsze tygodnie poświęcone zostaną ogólnym zagadnieniom związanym z metodologią Lean Management – pojęciu wartości, zasadom szczupłego zarządzania, typom marnotrawstwa, korzyściom płynącym ze stosowania tej koncepcji. A poniższy wpis pozwoli Ci rozpocząć przygodę z Lean Management. Zaczynamy!
Co to jest Lean Management?
Skoro jesteś na tej stronie to znaczy, że chcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym bądź prywatnym – na lepsze – rzecz jasna. Może to uczucie jest w Twojej podświadomości i dopiero kiełkuje, a może szukasz jego uzasadnienia lub potwierdzenia?
Bez względu na Twoje motywy, pomogę Ci rozwiać wątpliwości. Nie obiecuję, że zachwycisz się moją odpowiedzią – bo zmiana to coś nowego, nieznanego, coś czego do tej pory nie było. To jak nowe buty – wszyscy uwielbiamy dobrze w nich wyglądać, ale nikt nie znosi zadrapań, które często pojawiają się zaraz po pierwszych kilku założeniach.
Lean to synonim zmiany. Dobrej zmiany – jakkolwiek (nie)poprawnie politycznie to brzmi.
Zmiany, którą należy nieść ze sobą cały czas. Bez względu na trudności oraz okoliczności, które jej towarzyszą. To podważanie statusu quo i kwestionowanie popularnych stwierdzeń: „ale tak było zawsze”, „lepsze jest wrogiem dobrego”, „a po co my to mamy robić?”.
Lean to skupienie się na wartości patrząc oczami klienta.
Dla jednych Lean to zbiór metod, narzędzi i technik do optymalizacji procesów, a dla innych to styl życia, to filozofia ciągłego doskonalenia, która pozwala iść przez życie z dewizą #PracujMądrzejANieWięcej.
A czym Lean jest dla Ciebie?
Spokojnie, większość z nas zaczyna po prostu od wdrażania poszczególnych narzędzi w środowisku pracy, ale ostrzegam – od tego nie ma odwrotu. Jedno z narzędzi, które jest przydatne to ZaPro – aplikacja do zarządzania produkcją. Stworzona przez inżynierów, dla inżynierów – tak, aby żaden element produkcji Wam nie umknął.
Po co wdrażać Lean Management?
Można wdrażać Lean dla pieniędzy, a można też być Lean, aby świat stawał się lepszy. Ale, wbrew pozorom, najlepiej połączyć te dwa podejścia, bo Lean to eliminacja marnotrawstwa ze wszystkich możliwych obszarów życia zawodowego oraz prywatnego, która przynosi wymierne korzyści dla nas wszystkich.
Firmom pozwala eliminować podstawowe 7 marnotrawstw, takie jak:
Nadprodukcję
Zapasy
Zbędny transport
Nadmierne przetwarzanie
Błędy
Zbędne ruchy
Oczekiwanie
A w życiu prywatnym pozwala: utrzymać porządek, skupić się na metodycznym rozwiązywaniu kluczowych problemów, usuwać przyczyny stresu z naszego życia oraz usprawniać komunikację z małżonkiem, partnerem czy dziećmi. Ale o tym rozpiszę się innym razem.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wyrzucić do kosza z plastikowymi odpadami butelkę, która nie była zgnieciona?
W koszu zmieści się mniej odpadów, w okolicy śmietnika prawdopodobnie pojawi się mnóstwo porozrzucanych butelek, które nie zmieściły się do pojemnika, pracownicy sortowni będą musieli przyjechać do Ciebie jeszcze raz, przez co na drogach będzie więcej korków. Wszyscy odczujemy tę sytuację, oddychając bardziej zanieczyszczonym powietrzem, nie mówiąc już o straconym czasie kierowcy, którego już nigdy nie zostanie odzyskany.
A wystarczyło tylko zgnieść tę butelkę…
To tak niewiele, a jednak tak wiele. Jak cały Lean. To małe kroki, które mają wielkie odzwierciedlenie w otaczającym nas świecie.
Od czego zacząć wdrażanie Lean?
Zacznij od początku.
Zostań lekarzem swojej firmy i zacznij od tego, co robi każdy dobry specjalista: diagnoza oraz badania profilaktyczne. Dopiero na tej podstawie można wyciągać rzetelne wnioski na temat dalszej terapii.
W tym wypadku audyt oraz solidna analiza danych są podstawą. O ile z danymi finansowymi nigdy nie ma problemu, tak z uzyskaniem pozostałej części informacji nie jest już tak kolorowo.
Czym Twoja firma tak naprawdę się zajmuje? Gdzie szuka przewagi konkurencyjnej i w jaki sposób ją realizuje? Należy jednak pamiętać, że produkcja jest jedynie narzędziem realizacji większego planu – planu dostarczenia Twojemu klientowi oczekiwanej przez niego wartości.
Jakość, obsługa klienta, krótki czas realizacji, elastyczność i wiele innych – to wszystko należy uwzględnić, aby zaprojektować odpowiedni system produkcyjny.
Sprawdź usługę: diagnoza produkcji i dowiedz się, co można robić lepiej.
To podstawowe elementy układanki, które pozwolą Ci namierzyć obszary do usprawnień. Zgodnie z zasadą Pareto, którą do produkcji można odnieść w następujący sposób: 20% procesów powoduje 80% braków, 20% produktów generuje 80% obrotów firmy.
Należy w pierwszej kolejności pracować nad tymi 20% procesów i produktów, szukając wymienionych wcześniej marnotrawstw w odniesieniu do sprecyzowanych wartości w oczach klienta.
Zacznij od najniżej wiszących owoców i po prostu wyciągnij po nie rękę. Z pewnością intuicyjnie dostrzegasz szereg możliwości, które realnie wpłyną na poprawę pracy w Twoim otoczeniu. Sukces jest ważny. Motywuje. Pozwala przezwyciężyć strach i wątpliwości.
Co musisz wiedzieć na temat Lean Management?
Przede wszystkim to, że masz w nas pełne wsparcie. Przygotowujemy dla Ciebie materiały, które mają na celu Cię zainspirować, zmotywować i pokazać, że możesz działać bez względu na Twoje dotychczasowe doświadczenie.
Na naszej stronie, staramy się dzielić naszą wiedzą i praktykami, aby ułatwić Ci wdrażanie Lean Management w Twoim środowisku. Chcemy umożliwić Ci zdobywanie wiadomości zarówno teoretycznych, będących zdecydowanie podstawą, ale także uczenia się na przykładzie naszych doświadczeń. Gdzie możesz szukać wartościowych dla Ciebie treści?
Jesteśmy pewni, że uważni czytelnicy, dostrzegą i znajdą na naszej stronie dokładnie to, czego potrzebują. Jeżeli nie masz jednak czasu na poszukiwanie informacji,a chcesz otrzymać wiedzę w kompleksowym wydaniu wzbogacone o konkretne pliki projektowe, skorzystaj z naszej platformy e-learningowej. Tam przekazujemy skondensowaną wiedzę, zapewniając dożywotni dostęp do wszelkiego rodzaju aktualizacji wykupionego szkolenia.
Szkolenie Online
Intro to Lean
W jaki sposób dostrzec wartość z perspektywy klienta?
Jak rozpoznawać marnotrawstwa występujące w organizacjach?
Jak opracowywać czytelne, jednoznaczne i praktyczne standardy oraz instrukcje stanowiskowe?
Przez najbliższe miesiące będziemy omawiać poszczególne narzędzia i techniki lean, które stosujemy na co dzień w naszej pracy zawodowej w cyklu „Miesiąc z…”. Artykuły, infografiki i przykłady zastosowań będą często pojawiać się na wszystkich naszych kanałach. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię na tyle, że zechcesz dołączyć do nas i podzielisz się swoimi doświadczeniami w tym temacie. Już teraz, chętnie dowiemy się – czym dla Ciebie jest lean i dlaczego tu w ogóle jesteś?
Jeżeli Ty chcesz nas o coś zapytać – przypominamy – zostawiaj swoje wątpliwości w sekcji komentarzy na stronie, pytaj na Facebooku czy Instagramie, poprzez wiadomości mailowe, gdziekolwiek nas znajdziesz. Na wszystkie pytania z chęcią odpowiemy w relacji na żywo końcem miesiąca.
Do dzieła! Korzystaj z możliwości rozwoju!