Layout – ustawienie maszyn na hali produkcyjnej

Czym jest Layout w firmie produkcyjnej

Layout to widok z lotu ptaka na cały obszar lub fragment pomieszczenia z umiejscowieniem wszystkich elementów. W kontekście zarządzania produkcją obszarem ukazanym na layoucie jest hala produkcyjna, a najistotniejszymi elementami z punktu widzenia Lean są maszyny i stanowiska robocze.

Firmy planując zakup dodatkowych maszyn, często poświęcają niewystarczającą ilość czasu na rozplanowanie ich rozmieszczenia, dodatkowo nie kierując się przy tym zasadami Lean. Nie traktują dużych odległości pomiędzy stanowiskami jako problemu oraz nie zwracają uwagi na ciągłość przepływu materiału. W konsekwencji na hali produkcyjnej powstają marnotrawstwa w postaci nadmiernego transportu, zapasów międzyoperacyjnych czy zbędnych ruchów poprzez redukcje dostępnej przestrzeni, zarówno w skali makro jak i mikro.

Layout w skali makro i mikro

Layout w skali makro – to odzwierciedlenie ułożenia wszystkich elementów na całej hali produkcyjnej. Analizując layout w skali makro, skupiamy się na zagwarantowaniu ciągłego przepływu, tworząc liniowe i gniazdowe formy organizacji stanowisk roboczych, redukując odległości pomiędzy stanowiskami kooperującymi, tym samym zmniejszając czas operacji transportowych.

Layout w skali mikro – to layout poszczególnych stanowisk roboczych lub obszarów, wraz ze wszystkimi elementami niezbędnymi do wykonywania pracy. Mówimy tu o całym otoczeniu maszyny i przestrzeni roboczej operatora wraz ze sposobem poruszania się po nim. W związku z tym oprócz zapewnienia swobodnego przepływu czynników produkcji na stanowisku, należy zadbać również o ergonomiczne warunki pracy. Optymalizację w skali mikro możemy osiągnąć stosując narzędzia 5S.

Chcesz sprawnie przeprowadzać audyty 5s w swojej firmie? Sprawdź naszą aplikację do audytów 5s.

Diagram spaghetti

Podstawowym narzędziem analizy przepływu produktu jest Diagram spaghetti. Jest to schemat wizualizujący przejście wszystkich elementów produktu przez kolejne procesy i operacje wykonywane na stanowiskach roboczych na hali produkcyjnej.

Dzięki naniesieniu na plan zakładu wszystkich ścieżek którymi elementy się poruszają powstaje mapa, która ukazuje nam przepływ w procesie produkcyjnym. Pozwala to na zgodne z rzeczywistością przedstawienie ruchu wyrobu po terenie zakładu, a także na dokonanie obliczeń pokonywanych odległości.

Layout ustawienie maszyn na hali produkcyjnej

Na podstawie analizy przepływu materiałów można określić miejsca, gdzie przepływ jest zakłócony. Na bazie analizy stanu obecnego, przepływu materiałów, obliczeniom zależności stanowisk i kilku innych składowych można zaprojektować stan przyszły ustawienia maszyn.

Kurs online – Layout

Projekt ustawienia maszyn na hali

Tworzenie prawidłowego przepływu
Zbieranie i analiza danych do przeprowadzania zmian
Organizacja i prowadzenie warsztatów layout’owych

Uzyskaj dostęp
Kurs online layout

Dlaczego warto optymalnie zaprojektować layout?

  • Zmiana obecnego layoutu

  • Nowa fabryka

Tworzenie Gniazd produkcyjnych w koncepcji Lean Manufacturing

Zalety z posiadania gniazd produkcyjnych:

  • Eliminacja zbędnego transportu
  • Redukcja zapasów międzyoperacyjnych
  • Operatorzy widzą co dzieje się na innych stanowiskach
  • Ciągły przepływ między stanowiskami
  • Redukcja zajmowanej przestrzeni roboczej
Gniazdo produkcyjne - layout

Korzyści ze zmiany ustawienia maszyn:

Skrócenie czasu produkcji
Skrócenie czasu oczekiwania operatora
Zmniejszenie czasu transportu
 Zwiększenie dostępnego miejsca

Czujesz, że w Twojej firmie istnieje potrzeba przeprowadzenia zmian w ustawianiu maszyn? Sprawdź projekt Layout, który przeprowadzamy. Jego cele to: rozwiązanie problemów takich jak chaos na produkcji, nieefektywność procesów, niska wydajność maszyn i pracowników czy marnotrawstwo.

Dowiedz się więcej

Zmiana Layout’u to skończony projekt, ale wielozadaniowy. Skorzystaj z gotowego planu projektowego.
Wypełnij poniży formularz i otrzymaj plik Excel.

   KONTAKT

  • Uzupełnij formularz, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rozwoju firmy, przeprowadzenia szkolenia, wspólnych warsztatów lub czy innej formy współpracy. Jeżeli możesz podaj jak najwięcej szczegółów.
  • Twoja wiadomość jest dla nas ważna, odpowiemy na nią maksymalnie kolejnego dnia roboczego. 
  • W zależności od pytania poprosimy Cię o niezobowiązującą rozmowę telefoniczną lub spotkanie online. Taka forma kontaktu pozwoli nam najlepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania.

NAPISZ DO NAS

KONTAKT BEZPOŚREDNI

Obsługa klienta
Anna Etgens
Specjalistka ds. zadowolenia klienta