WSTĘP DO LEAN MANUFACTURING

HISTORIA „SZCZUPŁEGO WYTWARZANIA”

Wbrew powszechnej opinii pojęcie Lean wcale nie narodziło się w Japoni. Oczywiście pionierem i mistrzem Lean Manufacturing nadal pozostaje Toyota, która dla wielu jest niedoścignionym wzorcem w eliminacji marnotrawstw, ale jak już wspomnieliśmy na wstępie – historia Lean to nie tylko historia Toyoty.

IMVP – International Motor Vehicle Program

Termin Lean  –  “Szczupły” czy też Lean Manufacturing  ­–  “Szczupłe wytwarzanie” narodził się w USA podczas analizy wyników przeprowadzonych badań w ramach między narodowego projektu badawczego w przemyśle motoryzacyjnym – IMVP ( International motor vehicle program). Głównymi inicjatorami projektu byli dwaj Amerykańscy inżynierowie – James Womack i Daniel Jones. W roku 1985 rozpoczęli oni międzynarodowy projekt w ramach, którego podróżowali po zakładach motoryzacyjnych na całym świecie i zgłębiali tajniki tamtejszej organizacji produkcji. Po przeanalizowaniu zebranych obserwacji Panowie uznali, że najlepszym przedsiębiorstwem motoryzacyjnym jest Toyota ze swoim systemem TPS – Toyota Production System. To właśnie na podstawie TPS Womack i Jones stworzyli zbiór narzędzi i metod dający najlepsze rezultaty w stworzeniu skutecznej organizacji produkcji znany dzisiaj jako Lean Manufacturing. Dziełem zwieńczającym prowadzone przez nich badania jest książka pt. „The Machine That Changed the World

Więcej informacji o zasadach lean można przeczytać w artykule: Lean Manufacturing.

Chcesz zarazić pracowników pasją do Lean? Sprawdź Lean Day, czyli warsztaty, które pozwalają na głębokie zrozumienie tematyki Lean.

James Womack Lean - IMVP

James Womack

Daniel jones Lean - IMVP

Daniel Jones

The machine that changed the world - the story of lean production

Henry Ford – założyciel Ford Motor Company (1903) i twórca pierwszej automatycznej linii montażowej (1913). Forda zapoczątkował erę produkcji masowej, a jego wynalazek zrewolucjonizował przemysł, co może stać w opozycji do zasad Lean. Jednak działania prowadzone przez niego w celu poprawy produktywności swojego zakładu, jeszcze przed wprowadzeniem automatycznej linii, stanowiły duży wkład w powstawanie Systemu Produkcyjnego Toyoty jak i koncepcji Lean Manufacturing. Model T z 1908 roku łączył dwie cechy, które zrewolucjonizowały przemysł motoryzacyjny na całym świecie – był łatwy w wytwarzaniu  oraz przyjazny dla użytkownika (każdy mógł prowadzić go bez szofera i dokonywać prostych napraw osobiście). Kluczowymi działaniami do zredukowania czasu produkcji było dostarczanie materiału bezpośrednio na każde stanowisko montażu i stworzenie idealnie zamiennych części.

Historia Toyoty

Sakichi Toyoda - Toyoda Automatic Loom Works

Sakichi Toyoda – w roku 1926 założył Toyoda Automatic Loom Works. Była to firma zajmująca się tkactwem, w której Sakichi dał najsłynniejszy przykład swojego geniuszu. Stworzył automatyczne krosno wykorzystujące (nienazwaną jeszcze wtedy) praktykę Jidoka czyli koncepcję wbudowanej jakości. Krosno zatrzymywało pracę w momencie przerwania jednej z nici, nie dopuszczało więc do wyprodukowania wadliwego wyrobu.

Kiichiro Toyoda - Toyoda Motor Company

Kichiro Toyoda – syn Sakichiego, założyciel Toyota Motor Company (1930). Kichiro był absolwentem Inżynierii mechanicznej na Carskim Uniwersytecie w Tokio, a głównym obiekt jego zainteresowań stanowiła technologia silników. Wiele pomysłów na rozwój swojej firmy zaczerpnął z podróży do innych zakładów produkcyjnych, m. in. Do Fabryki Forda w Stanach Zjednaczonych. Podczas podróży do USA poznał również system działania supermarketów, co stało się bezpośrednią inspiracją do stworzenia systemu Kanban.

Taiichi Ohno - Twórca Toyota Production System

Taiichi Ohno – Twórca TPS – Toyota Production System. W 1950 roku dostał zadanie dorównania zakładom Forda. Szybko zorientował się, iż Toyota potrzebuje nowego podejścia, ponieważ produkcja masowa stworzona przez forda nie sprawdziła by się w Japońskiej kulturze pracy, a rzemieślniczy sposób produkcji nie pozwoliłby zaistnieć na rynku produkcji masowej. Z takiego myślenia narodził się TPS, który Ohno oparł na dwóch koncepcjach Just in Time (JiT) oraz Jidoka, które następnie stały się filarami tzw. Domu Toyoty.

Możliwość skorzystania z bezpłatnego kursu – Bonus Intro To Lean

Sama idea to za mało, by usprawnić produkcję! Wymaga ona wdrożenia i… odpowiednich narzędzi! Jednym z nich jest wpisana w metodologię lean metoda 5s, która polega na optymalnej organizacji miejsca pracy. Sprawdź aplikację do audytów 5s, dzięki której utrzymanie dobrej organizacji miejsca pracy jest łatwiejsze!

Bezpłatny Kurs Online
Co to jest Lean?

           Jak działa platforma kursów
           Podstawy Lean
           Jak powstają kursy
           Jakie kursy polecamy na konkretne stanowiska

Co to jest Lean
Zobacz szkolenie

Popełniasz TE błędy w projektach doskonalących? 

Wypełnij formularz, pobierz checklistę (pamiętaj o potwierdzeniu adresu mailowego!) i sprawdź, czy popełniasz jeden z najczęściej popełnianych błędów w projektach doskonalących.

  • W formacie Excel.

  • Stworzona przez praktyków.

  • Przeprowadzi Ci przez proces, który udoskonali działania w Twoim przedsiębiorstwie.

Jak wygląda współpraca z nami?

Autor: Krzysztof Pawłowski

Partner zarządzający, konsultant

Jako specjalista w zakresie Lean realizuje projekty mające na celu poprawę efektywności działań firm. Z powodzeniem stosuje narzędzia Lean w branżach produkcyjnych m.in przetwórstwa metali, tworzyw sztucznych, okiennej i poligraficznej. Jest absolwentem Akademii Górniczo – Hutniczej. Uzyskał tytuł Magistra Inżyniera na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji. Od momentu ukończenia studiów stosował zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce, najpierw jako konsultant wewnętrzny, a obecnie – zewnętrzny. W myśl ciągłego doskonalenia nieustannie poszerza swoją wiedzę i szuka nowych wyzwań.