FreshMail.pl

Wstęp do
Lean Manufacturing

Wbrew powszechnej opinii pojęcie Lean wcale nie narodziło się w Japoni. Oczywiście pionierem i mistrzem Lean Manufacturing nadal pozostaje Toyota, która dla wielu jest niedoścignionym wzorcem w eliminacji marnotrawstw, ale jak już wspomnieliśmy na wstępie – historia Lean to nie tylko historia Toyoty.

IMVP – International motor vehicle program:

Termin Lean  –  “Szczupły” czy też Lean Manufacturing  ­–  “Szczupłe wytwarzanie” narodził się w USA podczas analizy wyników przeprowadzonych badań w ramach między narodowego projektu badawczego w przemyśle motoryzacyjnym – IMVP ( International motor vehicle program). Głównymi inicjatorami projektu byli dwaj Amerykańscy inżynierowie – James Womack i Daniel Jones. W roku 1985 rozpoczęli oni międzynarodowy projekt w ramach, którego podróżowali po zakładach motoryzacyjnych na całym świecie i zgłębiali tajniki tamtejszej organizacji produkcji. Po przeanalizowaniu zebranych obserwacji Panowie uznali, że najlepszym przedsiębiorstwem motoryzacyjnym jest Toyota ze swoim systemem TPS – Toyota Production System. To właśnie na podstawie TPS Womack i Jones stworzyli zbiór narzędzi i metod dający najlepsze rezultaty w stworzeniu skutecznej organizacji produkcji znany dzisiaj jako Lean Manufacturing. Dziełem zwieńczającym prowadzone przez nich badania jest książka pt. „The Machine That Changed the World

James Womack

Daniel Jones

Henry Ford – założyciel Ford Motor Company (1903) i twórca pierwszej automatycznej linii montażowej (1913). Forda zapoczątkował erę produkcji masowej, a jego wynalazek zrewolucjonizował przemysł, co może stać w opozycji do zasad Lean. Jednak działania prowadzone przez niego w celu poprawy produktywności swojego zakładu, jeszcze przed wprowadzeniem automatycznej linii, stanowiły duży wkład w powstawanie Systemu Produkcyjnego Toyoty jak i koncepcji Lean Manufacturing. Model T z 1908 roku łączył dwie cechy, które zrewolucjonizowały przemysł motoryzacyjny na całym świecie – był łatwy w wytwarzaniu  oraz przyjazny dla użytkownika (każdy mógł prowadzić go bez szofera i dokonywać prostych napraw osobiście). Kluczowymi działaniami do zredukowania czasu produkcji było dostarczanie materiału bezpośrednio na każde stanowisko montażu i stworzenie idealnie zamiennych części.

Historia
Toyoty

Sakichi Toyoda – w roku 1926 założył Toyoda Automatic Loom Works. Była to firma zajmująca się tkactwem, w której Sakichi dał najsłynniejszy przykład swojego geniuszu. Stworzył automatyczne krosno wykorzystujące (nienazwaną jeszcze wtedy) praktykę Jidoka czyli koncepcję wbudowanej jakości. Krosno zatrzymywało pracę w momencie przerwania jednej z nici, nie dopuszczało więc do wyprodukowania wadliwego wyrobu.

Kichiro Toyoda – syn Sakichiego, założyciel Toyota Motor Copmany (1930). Kichiro był absolwentem Inżynierii mechanicznej na Carskim Uniwersytecie w Tokio, a głównym obiekt jego zainteresowań stanowiła technologia silników. Wiele pomysłów na rozwój swojej firmy zaczerpnął z podróży do innych zakładów produkcyjnych, m. in. Do Fabryki Forda w Stanach Zjednaczonych. Podczas podróży do USA poznał również system działania supermarketów, co stało się bezpośrednią inspiracją do stworzenia systemu Kanban.

Taiichi Ohno – Twórca TPS – Toyota Production System. W 1950 roku dostał zadanie dorównania zakładom Forda. Szybko zorientował się, iż Toyota potrzebuje nowego podejścia, ponieważ produkcja masowa stworzona przez forda nie sprawdziła by się w Japońskiej kulturze pracy, a rzemieślniczy sposób produkcji nie pozwoliłby zaistnieć na rynku produkcji masowej. Z takiego myślenia narodził się TPS, który Ohno oparł na dwóch koncepcjach Just in Time (JiT) oraz Jidoka, które następnie stały się filarami tzw. Domu Toyoty.

MOŻLIWOŚĆ SKORZYSTANIA
Z BEZPŁATNEGO KURSU –
BONUS INTRO TO LEAN

     ZOBACZ WIĘCEJ:

2018-02-21T14:00:29+00:00

Spokojnie, jestem tutaj, żebyś nie przegapił czegoś ważnego.

Informacja o gotowych do użycia plikach Excel, szablonach wykresów i prezentacji, raportach w formie pdf, zupełnie za darmo, prosto na Twoją skrzynkę.

Chcę otrzymywać wiadomości (w każdej chwili możesz zrezygnować).

FreshMail.pl
 

Potrzebujesz więcej informacji?

Wartościowe artykuły i gotowe do użycia pliki bezpośrednio na skrzynkę e-mailową?    

FreshMail.pl