Jak poukładać firmę produkcyjną?

Znasz zespół KSU?

W jednej ze swoich piosenek, pt.: „We mgle” śpiewają:

 „Tam na dole zostało,

wszystko to, co Cię męczy,

patrząc z góry wokoło

świat wydaje się lepszy.”

I choć w ich przypadku chodziło o wyprawę w malownicze połoniny, to wyrywając tę frazę z kontekstu, można znaleźć bardzo trafne porównanie do postawy niejednego prezesa, czy kierownika firmy produkcyjnej. Model zarządzania zza biurka w rzeczy samej może być znacznie prostszy (mniej strapień, konieczności dynamicznych reakcji, czy elastycznego podejmowania decyzji), a obraz procesów produkcyjnych wydawać się lepszy. Wszystko to jest jednak brakiem pełnej wiedzy, zrozumienia i świadomości tego, co się dzieje na dole. A taki scenariusz prognozuje tylko kłopoty.

Dlatego też tak ważne jest przełamanie tych barier, a także praca nad tym, aby nie dopuścić do danej sytuacji.

Przechodząc do meritum, tym razem będzie trochę inaczej. Przed Tobą widnieje nie artykuł, a mapa, która pomoże Ci wyznaczyć ścieżkę do poprawy organizacji Twojej firmy. Znajdziesz tutaj wskazówki dla konkretnych obszarów działania przedsiębiorstwa, co powinno Ci pozwolić na odnalezienie odpowiedzi w nurtujących Cię pytaniach. Będą one przydatne, zarówno jeśli jesteś prezesem, kierownikiem, liderem obszaru, ale także pracownikiem działu odpowiedzialnym za realizację konkretnego projektu.

Na początku należy Ci się wytłumaczenie, dlaczego chcemy stworzyć poradnik dla firm MŚP. Stwierdzenie „chcemy stworzyć” jest tu nieprzypadkowe. Otóż to, z czasem ilość treści i materiałów będzie narastać!

Nie tylko do czytania, ale też do słuchania!

Od teraz możesz rozwijać się — słuchając. W drodze do pracy, czy na spacerze … tak jak Ci wygodnie.

Dlaczego chcemy Ci pomóc poukładać firmę?

Po pierwsze, to właśnie tym zajmujemy się od samych początków naszej działalności – pomagamy firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Mamy za sobą już setki projektów, a podczas ich realizacji mieliśmy styczność z wieloma problemami, które przyszło nam rozwiązać. Nasze know how budowaliśmy pracując z różnymi firmami, z zupełnie odmiennych branż (automotive, przetwórstwo stali, przetwórstwo tworzyw sztucznych, branża okienna, meblowa, FMCG, spożywcza, produkcja elektroniki, lotnicza, tekstylna, i inne).

Borykasz się z takimi problemami jak:

  • Rosnące koszty
  • Chaos na produkcji
  • Wysoka rotacja
  • Braki kadrowe
  • Zaburzenia w komunikacji
  • Nieefektywne procesy
  • Brak planowania produkcji
  • Kłopoty w utrzymaniu jakości produktów
  • Zakłócenia dostaw

Jeżeli odpowiedziałeś tak, na jeden, bądź kilka z powyższych punktów, to znaczy, że przyda Ci się pomocna dłoń.

Problemy z kierowaniem w firmie produkcyjnej

Chcemy się podzielić z Tobą zebranymi praktykami. Przetestowaliśmy już co działa, a co nie działa. Tak, dokładnie tak! Sparzyliśmy się nie raz i wyciągnęliśmy z tego porządną lekcję, którą chętnie przekażemy Ci jako gotowe rozwiązanie dla Ciebie.

Wiemy, że firmy chcą rozwijać ludzi, jednak bardzo często zasłaniają się brakiem czasu, bądź nie posiadają składu z odpowiednimi kompetencjami do tego. Możemy uzupełnić te luki! Wierzymy, że przygotowane przez nas materiały, nasza wiedza – mogą zaowocować i pomóc każdej firmie produkcyjnej w byciu bardziej efektywną. Tym samym, może się to przyczynić do ogólnego poprawienia gospodarki i podejmowania większych inwestycji.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że co firma, to inny scenariusz. To miejsce dla Ciebie, zarówno jeśli jesteś właścicielem kilkuosobowego przedsiębiorstwa, jak i masz pod sobą 200 osobowy skład.

Wiemy jak dużo firm urosło z garażu i przed jakimi wyzwaniami przyszło im stanąć na ścieżce wzrostu.

Wiemy z czym mierzą się firmy, które na początku swoje stany magazynowe spisywały w excelu i nie myślały o żadnych systemach WMS, a teraz przyszło zarządzać im tysiącami artykułów w magazynie.

Jak to będzie wyglądać?

Tabela- Jak poukładać firmę produkcyjną

Poniżej znajdziesz obszerną rozpiskę, która rozkłada obszary funkcjonowania firmy produkcyjnej na czynniki pierwsze. Jej uzupełnieniem są również wybrane case study, które stanowią odpowiedzi na newralgiczne pytania z różnych kategorii zarządzania przedsiębiorstwem.

Możesz przejść przez całą ścieżkę – od początku, do końca, bądź zdecydować się na prześledzenie najbardziej nurtujących Cię kwestii.

Zapraszamy!

Poradnik dla firm MŚP. Jak poukładać firmę produkcyjną?

Wszystko co tu znajdziesz jest blisko powiązane z organizacją pracy, bądź bezpośrednio sprowadza się do organizacji procesu produkcyjnego. Chcąc bowiem poukładać swoją firmę powinieneś patrzeć na wszystkie płaszczyzny jej działania.

Zarządzanie strategiczne

Kolejny poradnik i znowu piszą, żeby zacząć od strategii. Może tak pomyślałeś. Nie będę Cię tu przekonywać, że od tego się zaczyna. Posiadanie strategii „wizji końca” pomaga po prostu widzieć cel do którego się dąży. Czy firmy bez strategii nie odnoszą sukcesów? Odnoszą, może tylko wolniej, albo więcej to ich kosztuje. Jeżeli tu jesteś to znaczy, że w Twojej głowie jest jakaś wizja, że chcesz po prostu ogarnąć swoją firmę.

Tak też, jeżeli do tej pory pracowałeś z resztą w trybie „nie mamy czasu na opracowanie strategii, ponieważ ciągle gasimy jakieś pożary” to masz pierwszą odpowiedź na swoje problemy. Ciężko Ci będzie poukładać przedsiębiorstwo jeśli będziesz żył z dnia na dzień, bez misji, wizji, wartości, celów, czy strategii. Co więcej, nie wprowadzisz żadnych zmian jeśli porwiesz się z motyką na słońce i wszystkim będziesz zajmował się sam. Do tego trzeba ludzi, ich zaangażowania, a także świadomości.

Tu możesz dowiedzieć się jak wprowadzić zmianę w organizacji, opartą na kreowaniu dalekosiężnych planów, kaskadowaniu projektów, podziale odpowiedzialności pracy poszczególnych pracowników, realizacji celów, a także jak powinno wyglądać monitorowanie i ocena wyników pracy.

  1. Jak opracować strategię dla firmy produkcyjnej? Misja, wizja i tworzenie wartości
  2. Jak wyznaczyć kierunki i cele strategiczne dla firmy produkcyjnej?
  3. Kaskadowanie strategii w firmie produkcyjnej – OGSM, OKR, Hoshin Kanri
  4. Jak połączyć strategie w spójne cele, wskaźniki i projekty dla różnych działów?
  5. Jak monitorować realizację strategii w firmie produkcyjnej?
  6. 8 najczęstszych błędów przy opracowywaniu oraz kaskadowaniu strategii w firmie produkcyjnej MSP
Organizacja procesów produkcyjnych

Zastanawiasz się jak zorganizować poszczególne stanowiska? W zależności od tego czym zajmuje się Twoja firma, masz do czynienia z takimi procesami jak cięcie laserem, cięcie na pile, szlifowanie, spawanie, gięcie, tłoczenie na prasach, wiercenie, toczenie, frezowanie, obróbka CNC itd.?

Podkręcanie na siłę wydajności, żyłowanie norm operatorów, redukowanie do minimum częstotliwości przeglądów – to zła droga.

Niezależnie od tego którą maszynę, czy gniazdo weźmiemy na tapet, jeżeli zależy Ci na poprawie efektywności procesów, powinieneś przejść przez takie etapy jak:

  • Wstępne zbadanie rozkładu operacji w czasie, wraz z podziałem na maszynowe, a ręczno-maszynowe oraz ręczne,
  • W tym kontekście będziesz mógł przejść również do zbadania obciążenia operatora. Znajomość cyklu maszyny oraz operatora ma znaczenie w ustaleniu odpowiedniego balansu. Przykładowo jeżeli pracownik zajmuje się jedynie odbieraniem części z linii, kontrolą, naklejeniem etykiety i odłożeniem do pojemnika zbiorczego, gdzie cykl maszyny jest stosunkowo długi, może się okazać, że jego obciążenie wynosi mniej niż 50%. Reszta czasu spędzonego przy urządzeniu to czysta strata. Jeżeli jednak się temu nie przyjrzysz i nie zbadasz, potencjał operatora się rozmyje. Po prawidłowej diagnozie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby oddelegować daną osobę do drugiej maszyny, która również nie wymaga pełnego zaangażowania, bądź skierować do zespołu, który ledwo wiąże koniec z końcem, aby nadążyć nad cyklem linii. Idąc dalej, jeżeli dokonasz pomiaru i okaże się, że pracownik ma 70% obciążenia (uwaga! Nigdy nie powinien mieć 100%!!!), co sprawia, że ciężko będzie mu już odejść od maszyny, a jednocześnie mógłby jeszcze w jakiś sposób skierować swoje siły, warto zastanowić się nad innymi płaszczyznami: czy nie da się poprawić organizacji przy maszynie, czy można zmienić kolejność operacji, czy da się zmienić cykl maszyny itd.
  • Ustalenie jakie produkty, a także rodziny produktów wytwarzane są na poszczególnych stanowiskach. Jeżeli w waszym parku maszynowym jest kilka tokarek, ale najbardziej obciążone są dwie z nich, warto się zastanowić z czego to wynika? Czy mają one określone nastawy pod te rodziny? Czy da się rozłożyć pracę na różnych tokarkach, żeby wyeliminować tworzenie się zapasów międzyoperacyjnych, czy da się zdefiniować pola odkładcze pod konkretne grupy, aby wyeliminować ryzyko pomylenia części itd.?
  • Ustalenie czy maszyny znajdują się w stosownym miejscu na layoucie, czy istnieje logika ułożenia marszruty, czy można zredukować długość tras?
  • Określenie sposobów na poprawę obsługi stanowiska (przepływ, ergonomia itd.). Nie chodzi tutaj o samo w sobie 5S, ale także wprowadzenie dodatkowych rozwiązań takich jak wprowadzenie platform jezdnych, wózków, regałów, czy chodźmy zmianę orientacji stanowiska w stosunku do drogi transportowej.

Oczywiście tych kroków jest znacznie więcej, a to co czytasz tu, to jedynie mała zapowiedź. Przygotujemy dla Ciebie wkrótce bardziej rozbudowane wskazania.

  1. Planowanie – analiza obciążenia stanowisk
  2. Gniazda produkcyjne – toczenie
  3. Zwiększanie efektywności procesów według Lean Management
  4. Narzędzie excel – organizacja produkcji

Łącząc natomiast dalsze rozwiązania organizacyjne z układem konkretnych stanowisk, odsyłamy Cię do krótkich case studies:

  1. 5S na spawalni
  2. 5S w drukarni
Wsparcie produkcji

3.1. Zaopatrzenie, Logistyka, Magazyn

  • Odczuwasz brak równowagi rynkowej w obszarze zakupów?
  • Borykasz się z niekontrolowanym i nieprzewidzianym wzrostem cen za materiały i surowce, nie mówiąc już o wydłużających się terminach dostaw?
  • A może doszło do zerwania dotychczasowego łańcucha dostaw?
  • Co więcej, rosną ceny energii, więc na swoje barki musisz wziąć rosnące koszty utrzymania nie tylko hali, ale także powierzchni magazynowych?
  • Łapiesz się za głowę z powodu przestojów, które rosną jak nocna mara, a to wszystko z powodu brak dostaw półprzewodników (automotive), ograniczone zasoby drewna, szkła, czy nierdzewki?
  1. Sposoby na optymalizację kosztów transportowych
  2. Optymalizacja łańcucha dostaw – Jak wdrożyć koncepcję LEAN?
  3. Wizualizacja danych magazynowych
  4. FIFO i System Pull
  5. Kanban w Lean Manufacturing

Jeżeli chcesz rozwinąć kompetencje swoich pracowników w obszarze projektowania strategicznego podejścia do logistyki w firmie, wykorzystywania koncepcji oraz modeli transportowych, a także dokonywania skutecznego wyboru firm spedycyjnych, mamy dla Ciebie propozycje dwóch kursów online:

  1. Logistyka zewnętrzna
  2. Logistyka Lean
  3. Zarządzanie i rozwój dostawców w branży automotive

Wiemy, że jednym z problemów kluczowych wyzwań firm produkcyjnych jest utrzymanie odpowiedniego poziomu magazynów. Szczególnie ważne jest znalezienie balansu między zamrożonym kapitałem, a dostępnością surowców do produkcji lub wyrobów dla klienta. Dla naszych klientów często tworzyliśmy proste narzędzia, które pomagały w podejmowaniu decyzji zakupowych lub produkcyjnych. W jednym z kolejnych artykułów opiszemy nasze rozwiązania. Znajdziesz tu w przyszłości link.

Szykujemy dla Ciebie znacznie więcej!

3.2. Utrzymanie ruchu

  • Pracujesz na stosunkowo starym parku maszynowym, bądź w dotychczasowym systemie przeglądów, remontów i napraw występowały spore zaniedbania?
  • A może po prostu dotychczasowy system organizacji działań nie zakładał odpowiedniego wykorzystania potencjału jednostek UR?

Czy wiesz jak ważne jest systematyczne monitorowanie zdatności maszyn do ich eksploatacji? Jak duże znaczenie ma prewencja, zarządzanie częściami zamiennymi, a także weryfikowanie ponoszonych kosztów z tytułu awarii, przestojów, a także korzystania z usług zewnętrznych serwisantów?

Na samym początku chcielibyśmy Cię odesłać do obszaru Pracowników, a dokładnie funkcji Kierownika Utrzymania Ruchu, a także do sfery metodycznej, gdzie znajdziesz również przydatne narzędzia do pobrania.

Co więcej, sferę działań Utrzymania Ruchu można również poszerzyć o płaszczyznę przezbrojeń (w zależności od struktury organizacyjnej mogą zajmować się tym również ustawiacze, czy mechanicy). Jeżeli zależy Ci na podniesieniu efektywności pracy, powinieneś liczyć się z tym, że wraz ze wzrostem różnorodności zleceń oraz produkowanych wyrobów, każde przezbrojenie dokłada swoją cegiełkę w opóźnieniach, przestojach oraz próbnych seriach. W odzyskaniu cennego czasu pracy może pomóc Ci odpowiednio uporządkowany system planowania, który będzie racjonalnie kumulował realizowane serie, a także oczywiście SMED – czyli metoda skracania czasu przezbrojenia.

Szykujemy dla Ciebie znacznie więcej!

3.3. Kontrola jakości i zapewnienie jakości

Kontrola jakości to jedno, ale pojęciem znacznie szerszym jest po prostu jej zapewnienie.

  • Zależy Ci, aby możliwie maksymalnie przenieść kontrolę w miejsce pracy, a pozostałe działania sprowadzić do zapobiegania powstawania błędów i dynamicznego rozwiązywania problemów?
  • Chciałbyś zbudować większą świadomość jakościową swoich podopiecznych, a także wzbudzić „poczucie estetyki” w wykonywanej pracy, a co za tym idzie dokonywania słusznej i skutecznej oceny zgodności produkowanych wyrobów?
  • Potrzebujesz wsparcia w tworzeniu przestępnych standardów, prowadzenia odpowiedniej dokumentacji oraz procedur, a także w zarządzaniu procesami reklamacyjnymi i audytowymi?

Spróbuj prześledzić:

  1. Zapis webinaru o tym jak jakość postrzegana jest przez różne procesy w firmie, jak projektować wspólną strategię jakościową firmy, czym różni się jakość wyrobu od jakości procesu, a także jak wysokie mogą być koszty jakości.
  2. Zapis webinaru o automatyzacji pracy z dokumentami, a także zapewnieniu audytorom zdalnego dostępu do dokumentacji.
  3. Ideę organizowania Kół Jakości, jako spotkań realizowanych w grupach na różnych szczeblach struktury organizacyjnej, które sprzyjają systemowemu rozwiązywaniu problemów, doraźnym, celowym działaniom zmierzającym do poprawy jakości, a także zapobieganiu niepożądanych powtórek scenariuszy.
  4. Bardziej merytorycznie, czym jest statystyczna kontrola procesu, a także jak tworzyć raporty służące kompleksowemu rozwiązywaniu problemów:
  1. Analizę systemu pomiarowego oraz statystyczne sterowanie procesem w postaci kursu online –  Analiza systemu pomiarowego oraz statystyczne sterowanie procesem
  2. Analizę ryzyka z wykorzystaniem FMEA, również w postaci kursu online – FMEA w zarządzaniu jakością

3.4. Technologia

Czekają Cię nowe uruchomienia kolejnych wyrobów, bądź referencji?

A może macie przed sobą pilotaż na zupełnie nowej linii produkcyjnej?

Pokażemy Ci rozwiązania, które wspierają dział technologii, z jednej strony pomagają zorganizować pracę, a z drugiej znacznie ją ułatwiają. Chociaż by cały model wdrożenia nowego wyrobu do produkcji w oparciu o APQP.

A może u Ciebie będzie wystarczyło samo przygotowanie dokumentacji technicznej? Przygotujemy przegląd programów i odpowiednich umiejętności chociażby znajomości rysunku technicznego.

Stąd na razie chcielibyśmy zaproponować Tobie, jak i Twoim pracownikom kilka kursów online, zarówno z zakresu rysunku technicznego, jak i PPAP/APQP:

  1. Rysunek techniczny dla inżyniera
  2. AutoCAD Advanced
  3. Angielski techniczny
  4. PPAP proces jakościowy
  5. Trylogia APQP zarządzanie projektem

3.5. Planowanie procesów produkcyjnych

Jeżeli zmagasz się z problemami dostępności materiałów, bądź w wyniku zawirowań na rynku Twoja firma popada w skrajności – nadmiernej ilości zleceń, bądź luk w harmonogramie, których nie ma czym wypełnić, co następnie bezpośrednio przekłada się na trudności w utrzymaniu płynności finansowej – przygotowaliśmy dla Ciebie sporą dawkę materiałów z zakresu planowania produkcji.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, że to nie plan produkcji się liczy, a sam proces planowania, koniecznie przestudiuj:

  1. Zapis webinaru, w którym dowiesz się jak zwiększyć produktywność, dzięki sprawnemu planowaniu, a także jak opanować zmienność – Jak efektywnie planować produkcję przy dużej zmienności otoczenia
  2. Raport z badania „Największe przeszkody planowania produkcji” , który pozwoli Ci się rozeznać w sytuacjach z jakimi borykają się inne przedsiębiorstwa – Jak efektywnie planować produkcję?
  3. Narzędzie Planowanie produkcji w Excelu – kolejkowanie pracy, które pokaże Ci konkretny case z kolejkowaniem zleceń według obszarów, badaniem obciążenia pracy poszczególnych stanowisk, a także harmonogram wysyłek i wskaźniki wydajności
  4. Cały cykl o 4 obszarach planowania produkcji, wraz z przykładowymi analizami oraz materiałami do pobrania

3.6. HR

Czy jako firma potrzebujesz działu HR?

To pytanie jest chyba trochę źle zadane, powinno być takie: Czy jeszcze nie potrzebujesz działu HR/Kadr?

To, że nie masz działu HR to nie znaczy, że nie wykonujesz ich obowiązków. Ktoś przecież rekrutuje, zatrudnia, organizacje szkolenia, prowadzi kartoteki pracowników i całą inną gamę czynności. No właśnie więc wraz z rozwojem firmy tych obowiązków zaczyna przybywać, bo jest więcej osób. Kiedy firma jest mała to te czynności nie mają również dużego znaczenia, a przy większej już tak chociażby benefity (bo czymś trzeba przyciągnąć pracownika prawda?)

Postaramy się zobrazować kluczowe czynności w dziale HR/Kard i je opisać, tak aby stanowiły standardowe podejście niezależnie czy masz dużo czy mało osób.

Szykujemy dla Ciebie znacznie więcej!
Systemy informatyczne w firmie produkcyjnej

Stoisz przed wyzwaniem wdrożenia pierwszego rozbudowanego systemu informatycznego, a może czeka Cię rozbudowa dotychczasowego rozwiązania?

Choć może towarzyszą Ci dylematy z zakresu kosztów jakie trzeba ponieść na implementację systemu (czy stać Cię na taką inwestycję), funkcjonalności, które mają być szyte na miarę, zgodnie z potrzebami Waszej organizacji, czy adekwatności czasu pracy poświęconego do uzyskanych korzyści – to jest to najwyższa okazja, aby zastanowić się na ile strach ma wielkie oczy. Nie można oczywiście zaprzeczyć wcześniejszym argumentom spowalniającym, jednak jednocześnie należy przytoczyć, że wprowadzenie tego typu rozwiązań to optymalizacja procesów biurowych i administracyjnych, usprawnienie procesów produkcyjnych, zwiększenie efektywności pracy, a także podniesienie jakości obsługi danych.

4.1. ERP

Mamy dlatego dla Ciebie świeżo upieczony raport z badania funkcjonalności systemów ERP, a także nagranie webinaru o dobrych praktykach we wdrażaniu tego typu rozwiązań.

Jeśli zastanawiasz się, która z propozycji rynkowych będzie najbardziej spełniała Twoje oczekiwania, z jakich rozwiązań korzystają inne przedsiębiorstwa, ile to kosztuje, a także gdzie czai się w tym chochlik, z którym zawsze trzeba się zmierzyć, po prostu sprawdź:

  1. Porównanie systemów ERP
  2. Wideo – dobre praktyki we wdrażaniu systemu ERP

Oprócz tego należy zrobić tutaj przestrzeń dla innych rozwiązań:

4.2. MRP – to system odpowiadający za planowanie zapotrzebowania materiałowego, analizę stanów zamówień w toku, a także konfrontację tych danych z planami produkcji.

4.3. WMS – to oprogramowanie do zarządzania magazynem, wspiera procesy przyjęć oraz wydań magazynowych, koordynuje stany oraz lokalizacje materiałów i wyrobów.

4.4 CMMS – jest to system wspierania zarządzania utrzymaniem ruchu, swoimi funkcjonalnościami obejmuje planowanie przeglądów, remontów oraz konserwacji, zarządzanie częściami oraz wyposażeniem, rejestrowanie zdarzeń, a także planowanie kosztów i budżetów.

Szykujemy dla Ciebie znacznie więcej!

4.5. Ms Excel i inne arkusze kalkulacyjne

Jeżeli natomiast to jeszcze nie pora na zaawansowane systemy informatyczne w przedsiębiorstwie, a Twój zespół potrzebuje wsparcia z zakresu organizacji pracy na różnych płaszczyznach, zarówno przy tworzeniu zleceń produkcyjnych, raportowaniu produkcji, prowadzeniu rejestrów reklamacji, czy monitorowania wskaźników, mamy tu dla Ciebie mały zestaw must have:

Automatyczny formularz zlecenia produkcyjnego

Narzędzia excel do zarządzania

4.6. Aplikacje wspomagające zmianę organizacji pracy

Na koniec w tym punkcie, mała wisienka na torcie. Jeżeli macie już za sobą wdrożenie systemów, ale zdajecie sobie sprawę, że przed Wami stoi dalsza optymalizacja procesów, rynek rozwiązań stoi przed Wami otworem. Jeżeli potrzebujesz dedykowanych rozwiązań do symulacji procesów produkcyjnych, tworzenia instrukcji stanowiskowych, badania czasu pracy, zarządzania parkiem maszynowym, wspierających system sugestii, rozwiązywanie problemów, audytowanie, czy szkolenia poszczególnych pracowników z technikami VR, spójrz na zebrane przez nas propozycje:

Aplikacje wspierające działania Lean

Przegląd aplikacji wspierających działania Lean

Pozostałe obszary wspomagania produkcji

5.1. Finanse

5.2. Sprzedaż

5.3. Marketing

5.4. Controling

Szykujemy dla Ciebie znacznie więcej!
Zanim zaczniesz myśleć o Lean

Jeżeli poszukujesz rozwiązań zmierzających do poprawy efektywności pracy, które będą spójne z realizacją celów firmy, nie idź od razu myślami w kierunku Lean. Jeżeli zrealizowaliście kilka działań na wzór koncepcji, też nie mówcie że podążacie pełną parą z jej nurtem. Zanim uruchomisz całą machinę procesu zmian, sprawdź, czy to w ogóle jest dla Was:

Metody i narzędzia Lean Management

Jeśli jesteś natomiast przekonany, że Lean Management to wasz kierunek, przed jakimikolwiek metodami, czy narzędziami, czeka Was jeszcze mnóstwo pracy. Po pierwsze musisz sobie zdać sprawę po co Wam to jest, odpowiednio przygotować do tego zasoby, a także rozpocząć budowanie świadomości pracowników. Co więcej, nieodłącznym elementem będzie również orientacja na klienta. Nie macie bowiem „wdrażać” dla trendu, czy mody, a budować kulturę organizacji, eliminować źródła marnotrawstwa i tym samym podnosić efektywność procesów, po to, aby dostarczyć konkretną wartość.

Dlatego zmierz się najpierw z dwoma case study:

Poniżej znajdziesz natomiast metodyczne i narzędziowe propozycje, rozłożone w formie case studies, a także w postaci materiałów dydaktycznych:

6.1. 5S – metoda organizacji stanowiska pracy, bywająca jednym z pierwszych przedsięwzięć. Często staje się przyczyną nadmiernej chluby „My już mamy Lean”, bądź jest bagatelizowana „to przecież tylko porządki”. W rzeczywistości organizacja miejsca pracy jest tak samo żmudnym i długofalowym działaniem, jak niejedno z pozostałych narzędzi.

6.2. Standaryzacja pracy

6.3. TPM

6.4. SMED

6.5. Mapowanie procesów produkcyjnych

6.6. TWI 

6.7. Kaizen

6.8. Organizacja projektów doskonalących

Tego wątku też nie mogło tutaj zabraknąć. Usprawnienie procesów produkcyjnych, ale także usługowych, czy biurowych zwykle ujęte jest w pewnych ramach projektowych. Odnosi się to do realizacji celów, mierzenia wyników pracy, podziału poszczególnych zadań, a także odpowiedzialności, a także oczywiście jest elementem utrzymania konsekwencji pracy zespołowej. Próba wprowadzenia każdej metody, czy narzędzia, może być objęta mianem projektu doskonalącego, dlatego, aby odpowiednio przygotować założenia do rozpoczęcia inicjatywy warto, abyś skonfrontował wraz z pracownikami następujące kwestie:

  1. Jak zwiększyć świadomość doskonalenia w firmie? Jak zbudować wspólną wizję i kierunek działania, a także jakie są poziomy świadomości Lean dla różnych firm? – w zapisie webinaru Jak zwiększyć świadomość doskonalenia w firmie?
  2. Jakich błędów się wystrzegać podczas realizacji projektów doskonalących – 6 najczęstszych błędów w projektach doskonalących
  3. Jak jednostka może przekonać resztę do zmian – Jak jednostka w organizacji może przekonać resztę do zmian?

6.9. Layout

Jeżeli Twoją bolączką jest nieefektywnie zagospodarowane miejsce pracy, którego utrzymanie słono Cię kosztuje, nie macie odpowiednio zaaranżowanej przestrzeni pod rozbudowę parku maszynowego, bądź obecna sytuacja, aż prosi się o poprawę warunków pracy – to znaczy, że stoi przed Tobą wyzwanie związane z modyfikacją layoutu hali produkcyjnej. Czy wiesz ile możesz zyskać optymalizując układ gniazd produkcyjnych, dostosowując odpowiednio marszrutę, skracając trasy, a także zmieniając zagospodarowanie pól odkładczych?

Co więcej, jeżeli wydaje Ci się, że opracowanie layoutu hali to przedsięwzięcie na raz, to jesteś w błędzie. To płaszczyzna nad którą należy pracować przy każdej zmianie jaka ma miejsce w związku z reorganizacją procesów produkcyjnych, pozyskaniem nowych klientów, czy zatrudnieniem dużej ilości nowych pracowników.

Aby Ci to lepiej uzmysłowić, kierujemy Cię do case’u:

  1. Jak myśleć o layoucie?
  2. Warsztaty Layout
  3. Projektowanie ustawienia maszyn
Uporządkowana hala produkcyjna - projektowanie layoutu

W dalszych zmianach z konkretnymi stanowiskami pracy, mogą Ci również wytyczne odnośnie planowania dróg transportowych, zgodne z wytycznymi zasad BHP:

  1. Szerokość drogi transportowej

Nie myśl, że zostawimy Cię samego, jeżeli Twój projekt layout’u dotyczy zupełnie nowej lokalizacji. Jeżeli musisz przeprowadzić swoją firmę, przestudiuj artykuł:

  1. Jak przygotować firmę do przeprowadzki do nowej hali produkcyjnej

6.10. KPI i inne wskaźniki

Ile wyrobów wytwarzacie w miesiącu? – Dużo

Ile jest średnio odrzutów jakościowych? – Mało

W jakim stopniu udało się zamknąć projekt szkolenia pracowników produkcji? – W stopniu akceptowalnym

O ile spadła ilość zleceń w stosunku do zeszłego roku? – Znacząco

O ile wzrosły ceny surowców w stosunku do ostatniego kwartału? – Dramatycznie

Ocena jakościowa jest mocno subiektywna i nieprecyzyjna. Stąd w poukładaniu firmy bardzo istotny będzie dla Was proces gromadzenia danych, a także przetworzenia ich we wskaźniki, które umożliwią dokonanie oceny ilościowej. Dzięki temu zweryfikujesz razem z pracownikami trendy, wykryjecie fluktuacje, zmierzycie postęp realizacji poszczególnych zadań, a także stopień osiągnięcia celów. Wskaźniki to okazja, żeby sprawdzić w którym miejscu jesteście, czy zmierzacie we właściwym kierunku, bądź czy czasem nie należy się cofnąć. W tym wszystkim musisz też pamiętać o racjonalnym balansie – mierzenie wszystkiego rozproszy Waszą uwagę i nie pozwoli się skupić na kluczowych obszarach.

Przygotowaliśmy dla Ciebie poradniki:

  1. Kluczowe wskaźniki efektywności – KPI
  2. Wskaźnik OEE – jak obliczać i interpretować wyniki?
  3. Jak prawidłowo zmierzyć lead time i gdzie go wykorzystać?
  4. Jak wizualizować dane z produkcji?
  5. Jak podsumować dane z produkcji?
  6. Wizualizacja danych jakościowych
  7. Wizualizacja danych wydajnościowych
  8. Wizualizacja danych magazynowych

A także oddajemy do Twojej dyspozycji:

  1. Kurs online Zarządzanie procesami i wskaźniki KPI
  2. Case study Wskaźniki – Zarządzanie Produkcją

6.11. Pozostałe Case studies:

W formie uzupełnienia dotychczasowych tematów, w poprawie struktury organizacji pracy, przyda Ci się również kilka wskazówek z zakresu:

Szykujemy dla Ciebie znacznie więcej!
Pracownicy

Niech Cię nie zmyli, że skoro dopiero teraz mowa o pracownikach, to nie mają oni takiego wpływu na poukładanie firmy. Wręcz przeciwnie! Stanowią oni trzon całego przedsięwzięcia. To oni odpowiadają za realizację procesów produkcyjnych, to oni uczestniczą we wszystkich pomocniczych procesach, to oni biorą udział w działaniach zmiany warunków pracy, to do nich należy optymalizacja procesów, a także to oni przyczyniają się do osiągnięcia celów. Jednocześnie to oni potrzebują, aby odpowiednio zbudować ich świadomość i poczucie istotności w organizacji, to ich trzeba motywować i angażować do wykonania poszczególnych zadań, a także stawiać na ich rozwój.

7.1. Operatorzy produkcyjni

  • Borykasz się z brakami kadrowymi i problemem wysokiej rotacji pracowników?
  • Widzisz luki w wykwalifikowaniu Twojej kadry i nie wiesz jak usprawnić system szkoleń? Koszty wdrożenia pracowników produkcji przeciekają Ci przez palce?
  • Zastanawiasz się jak rozmieścić efektywnie stanowiska pracy do posiadanych predyspozycji?
  • Widzisz dysproporcję w niskim wykwalifikowaniu i jednocześnie wysokich oczekiwaniach kadry?
  • Dotychczasowy system motywowania pracowników się nie sprawdził, co wpływa na osłabienie morale na hali oraz spadek efektywności pracy? Co za tym idzie widzisz niezdrową atmosferę i narastające konflikty między obszarami, a także brak chęci do pracy zespołowej?
  • Szukasz w tym wszystkim sposobów na poprawę komunikacji, zarówno pionowej, jak i poziomej? Nie wiesz jak wskrzesić w nich większe poczucie odpowiedzialności, które rozbudzi dotychczasowy minimalizm?
4. Pracownicy - operatorzy produkcyjni

A może masz naprawdę bardzo zgrany zespół, ale nie wiesz jak w jaki sposób pogłębić ich świadomość odnośnie wagi zapewnienia płynności procesów, jakości wyrobów, bądź potrzeby ciągłego doskonalenia?

Jeżeli któraś z tych bolączek dotyczy Twojej firmy, rozłóż z nami na czynniki pierwsze:

  1. 8 problemów z wdrożeniem pracowników
  2. Wdrożenie pracowników w firmie produkcyjnej
  3. Zarządzanie wiedzą i umiejętnościami pracowników oraz kreowanie ścieżki rozwoju z wykorzystaniem matrycy kompetencji 
  4. Jak zmniejszyć rotację pracowników produkcji?
  5. Jak zbudować skuteczny system premiowy w firmie produkcyjnej
  6. Jak wypracować 20% wzrost wynagrodzenia w firmie produkcyjnej na podstawie zapisu webinaru

7.2. Rola Kierownika Produkcji

Kierownik Produkcji jest jak ostatni klocek z układanki. Po ułożeniu widzimy pewien obraz, jednak wiemy o tym, że jest on niekompletny – bo brakuje tam tego jednego elementu. Kierownik zespala ze sobą pracowników produkcji oraz realizowane przez nich procesy, razem z resztą czynników otoczenia wewnętrznego oraz zewnętrznego. Zarządzanie powinno być obrazem jego pracy, natomiast przywództwo jego umiejętnością wciągania ludzi do realizowania strategii przedsiębiorstwa.

Jeżeli to Ty akurat jesteś na danym stanowisku pracy, bądź pełniąc inną rolę zastanawiasz się jak znaleźć taką osobę lub przekuć jej potencjał na budowanie wartości organizacji, koniecznie rzuć się w poniższe materiały.

Znajdziesz tu naprawdę wartościowe wskazówki na temat kluczowych umiejętności, z których wykorzystaniem można zwiększyć zaangażowanie pracowników.  Przeczytasz o poczuciu obfitości, dzieleniu się odpowiedzialnością, odrzucaniu syndromu mikrozarządzania, a także bycia niezastąpionym. A jeżeli będziesz chciał porównać doznania innych osób po fachu, możesz również zapoznać się z raportem badania.

Sprawdź z resztą sam:

  1. Niezastąpiony Kierownik Produkcji
  2. Sposoby dla kierownika produkcji na zwiększenie zaangażowania pracowników
  3. 9 problemów z wdrażaniem systemów sugestii pracowniczych
  4. Zapis webinaru „Jak być dobrym kierownikiem produkcji” połączony z wynikami badania, w którym dowiesz się co jest największym wyzwaniem dla kierownika produkcji, co najbardziej utrudnia pracę, a także na co najbardziej kładzie się nacisk zarządzając produkcją
  5. Ile zarabia Kierownik Produkcji?
  6. 5 kroków do zbudowania skutecznego zespołu

7.3. Lean Manager

Zakładając, że w Waszej firmie stawiacie faktycznie na podążanie według nurtu Lean i poprzez miano poukładania firmy, chodzi Wam po głowie również optymalizacja procesów, warto w tym przypadku mieć w zasobach ludzkich przedstawiciela tej dziedziny. Od razu też należy zaznaczyć, że nie chodzi tu o jednego rodzyneczka, który będzie się porywał sam z motyką na słońce. Ale o osobę, która będzie miała w pełni zabezpieczony czas na wykonanie poszczególnych zadań, a w tym na budowanie praktyk i metod pracy, które będą mogły stać się standardem, wprowadzanie zmian i nowych rozwiązań na bazie pracy zespołowej z operatorami, prowadzenie szkoleń oraz warsztatów – czyli działań, które wpływają na świadomość i zachowanie pracownika.

UZYSKAJ DOSTĘP DO CODZIENNEJ CHECKLISTY KIEROWNIKA PRODUKCJI!

Szczegółowa lista obowiązków + BONUS

  • Twoja rola w firmie będzie w pełni wykorzystana

  • Wprowadzisz nowe metody i style zarządzania

  • Pracownicy będą wiedzieć, że jesteś otwarty na nowe rozwiązania

CHCE POBRAĆ CHECKLISTĘ

Wydaje się, że bycie na danym stanowisku wcale nie jest proste. Może jednak dać obopólne poczucie spełnienia i satysfakcji – zarówno ze strony pracodawcy, jak i pracownika, jeżeli zostanie ono uruchomione ze słusznych pobudek.

Po krótce, jako pracodawca nie zatrudniaj Leanowca, jeżeli robisz to tylko dla malowania trawy na zielono, nie oczekuj również, że zrobi wszystko sam i zbliży Cię do osiągnięcia celów, które sobie wyznaczyłeś.

Co więcej, dalej jako przełożony, nie pozwól, aby to Lean Manager chciał wszystko robić samodzielnie i nie daj sobie zmydlić oczu, jeśli usłyszysz, że ten ma pomysł na zmianę organizacji pracy, a o pierwszych, znaczących wynikach dowiesz się niedługo.

Lean Manager - firma produkcyjna

Jeżeli chcesz zatrudnić Lean Managera, bądź taka osoba już przynależy do grupy pracowników, poleć mu zerknąć tutaj:

  1. 55 pytań i odpowiedzi na rozmowie rekrutacyjnej w temacie
  2. Ścieżka rozwoju Koordynatora ds. wdrożeń Lean Manufacturing
  3. Zapis webinaru, który mówi o tym jak angażować wszystkich pracowników w działania doskonalące, jak zaangażować pracowników na różnych szczeblach w firmie, jak utrzymać wprowadzone zmiany, a także jak przekonać zarząd (gdybyś był uparty) – Jak angażować wszystkich pracowników w działania doskonalące
  4. Zapis webinaru, który wskazuje od czego zacząć Lean Manufacturing w zależności od poziomu organizacji, jakie są możliwe struktury działów Lean, a także jak wyznaczać odpowiednie cele dla działu Lean w firmie
  5. Zapis webinaru, gdzie na tapet wzięto kwestię tego jak szybko i skutecznie przeanalizować kluczowe obszary firmy w poszukiwaniu usprawnień, a także jak zaprojektować wskaźniki KPI do monitorowania oraz rozliczania zespołów – Jak zorganizować efektywną strukturę Lean w firmie i Jak przekonać zarząd do Lean?

7.4. Pracownicy funkcyjni

Kolejne istotne stanowiska pracy z punktu widzenia poukładania firmy to pracownicy od zapewnienia jakości, a także utrzymania ruchu. Oto kilka wskazań dla nich:

  1. Zapis webinaru oraz transkrypcja o wszechstronnym inżynierze jakości – zebrany materiał pokazuje jak budować kulturę jakości, aby zapobiegać błędom, a nie leczyć skutki ich powstania – Jak stać się wszechstronnym inżynierem jakości
  2. Wszechstronny Inżynier Jakości
  3. Kierownik Jakości
  4. Kierownik Utrzymania Ruchu

7.5. Pracownicy biurowi

Czy odpowiednia organizacja pracy biurowej przekłada się na poprawę efektywności pracy na hali? Jak najbardziej! Budowanie i przede wszystkim trzymanie się standardów, dbanie o płynny przepływ informacji, prowadzenie skutecznych spotkań, wyznaczanie priorytetów dla poszczególnych zadań, podział odpowiedzialności przy projektach. To wszystko ma znaczenie, a co więcej, przekłada się na to, jak szybko zostaną przetworzone informacje z produkcji, a także jak szybko na halę powędruje odpowiedź.

Dlatego teraz kilka materiałów dla biurowych, aby włączyć ich w mechanizm realizacji celów poukładania procesu pracy.

  1. Tablica SCRUM czy KANBAN – Zapanuj nad zadaniami w toku, czyli materiały o zarządzaniu zadaniami
  2. Zapis webinaru mówiący o tym jak nauczyć się funkcjonować w środowisku pracy zdalnej, jak wykorzystać pracę zdalną do efektywnego zbudowania zespołu, a także jak przełamać barierę w przepływie komunikacji – Jak wzbudzić ducha zespołu w pracy zdalnej
  3. Zapis webinaru prezentujący jak organizacja pracy biurowej, a także oczywiście przestrzeni może bazować na metodzie 5S – Jak wdrożyć i utrzymać 5S w biurze?
  4. Macierz Eisenhowera, czyli zbiór wskazówek o 6-ciu sposobach na efektywną pracę
Kadra zarządzająca

Zarówno prezesi, właściciele, ale też oczywiście wszyscy kierownicy i menadżerowie powinni śpiewać sobie pod nosem słowa przestrogi wspomniane na samym początku. Absolutnie nie traktuj tego jako atak. Nikt nie mówi, że masz tendencję do zarządzania zza biurka. Ale mając na celu rozwój swojego przedsiębiorstwa, uruchamianie nowych technologii, pozyskiwanie nowych klientów, ekspansję na nowe rynki, utrzymanie przewagi konkurencyjnej, a przy tym również utrzymanie zdrowej organizacji z dobrze rozwiniętą kulturą, poczuciem istotności pracowników, a także ich lojalnością – musisz liczyć się z tym, że każde Twoje potknięcie będzie dużo bardziej odczuwalne, niż pomyłka kogokolwiek innego.

Dlatego w formie autorefleksji odnośnie swojej pracy, w imię poszukiwania cennych praktyk oraz wystrzegania się błędów, przyjmij i przejrzyj te materiały:

  1. 9 największych wyzwań w zarządzaniu małą i średnią firmą produkcyjną
  2. 8 błędów w zarządzaniu firm rodzinnych
  3. 4 obszary zarządzania menadżerów, które blokują rozwój firmy
Zarządzanie projektami

W formie uzupełnienia obszarów zarządzania strategicznego, pracy zespołowej, realizacji poszczególnych zadań przez pracowników biurowych, przekazujemy również kilka wskazówek związanych z tematyką zarządzania projektami. Szczególnie będą one dla Ciebie przydatne, jeśli widzisz wśród grupy pracowników problemy komunikacyjne oraz niechęć do współpracy. Każdy projekt to szansa do załatania takiej luki.

  1. Artykuł o wyznaczaniu celów projektowych – Metoda SMART – 5 zasad skutecznego wyznaczania celów
  2. Artykuł o podejściu procesowym – Firma jako zbiór procesów podejście procesowe w Lean Managamenet
  3. Zapis z webinaru „Jak skutecznie budować dobre nawyki w firmie, bez efektu jo-jo?” mówiący o niczym innym, jak o tytułowym angażowaniu ludzi do pracy zespołowej, jak także o sposobach na skuteczne przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia
  4. 10 kroków organizacji skutecznego i produktywnego spotkania
  5. Poradnik 4 sposoby na poprawienie komunikacji
  6. Wykres Gantta – czyli jak wykonać czytelny harmonogram pracy
Ścieżka rozwoju przedsiębiorstwa

W formie zwieńczenia mamy dla Ciebie jeszcze jedną płaszczyznę, która obejmuje zmianę organizacji pracy. Poukładanie firmy produkcyjnej to nic innego, jak nadanie jej nowego rytmu, a tym samym wkroczenie na ścieżkę rozwoju.

I absolutnie nie myśl, że najpierw musisz wszystko uporządkować, poprawić przepływ procesów produkcyjnych, doprowadzić do zmiany warunków pracy, zbudować niesamowicie zmotywowany zespół, żeby móc rozwijać przedsiębiorstwo.

Nie, nie! Każdy Twój krok w poukładaniu, to rozwój. I o tym mów też swoim pracownikom.

Sprawdź dlaczego warto inwestować w budowanie ich wiedzy i doświadczenia, a także jak się do tego zabrać:

  1. Rozwój pracowników – korzyści dla pracodawcy
  2. Jak dobrze wykorzystać budżet szkoleniowy na koniec roku?
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoleń Lean?
  4. 8 sposobów, aby szkolenia Lean przyniosły rezultaty na produkcji
  5. Jak umiejętnie korzystać z e-learningu?
  6. 7 przykładów korzyści wizerunkowych Lean
  7. Wdrażanie nowoczesnego systemu zarządzania firmą

Jeszcze kilka słów. Jako, że jest to mapa, nie ma tu miejsca na zakończenie jak w przypadku artykułów. Cały czas mogą powstawać nowe ścieżki oraz obszary. Zgodnie z deklaracją nastawiamy się na ciągłą rozbudowę drogowskazu „Jak poukładać firmę produkcyjną”. Dlatego jeżeli już raz tu byłeś, pamiętaj, żeby zaglądnąć ponownie wkrótce. Na pewno będzie czekało na Ciebie coś nowego!

Obszary współpracy

DIAGNOZA/AUDYT

Świeże spojrzenie ekspertów na firmę. Rekomendacje kluczowych zmian dla organizacji.

PROJEKTY

Prowadzenie działań wdrożeniowych, takich jak 5S, layout czy standaryzacja procesów produkcyjnych.

SZKOLENIA/WARSZTATY

Dostosowane pod potrzeby przedsiębiorstwa i oczekiwania. Prowadzone przez doświadczonych trenerów.

TRANSFORMACJA

Poukładanie firmy i procesów na bazie systemu Lean.

   KONTAKT

  • Uzupełnij formularz, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rozwoju firmy, przeprowadzenia szkolenia, wspólnych warsztatów lub czy innej formy współpracy. Jeżeli możesz podaj jak najwięcej szczegółów.
  • Twoja wiadomość jest dla nas ważna, odpowiemy na nią maksymalnie kolejnego dnia roboczego. 
  • W zależności od pytania poprosimy Cię o niezobowiązującą rozmowę telefoniczną lub spotkanie online. Taka forma kontaktu pozwoli nam najlepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania.

NAPISZ DO NAS

KONTAKT BEZPOŚREDNI

Obsługa klienta
Anna Etgens
Specjalistka ds. zadowolenia klienta